Co się dzieje z ulgą na start, małym ZUS-em w trakcie zawieszenia firmy? Na jaki czas można zawiesić działalność?
Działalność gospodarcza to nie tylko same korzyści – istnieją w końcu pewne obciążenia i wynikające z nich ryzyko. W przypadku jakichkolwiek problemów przedsiębiorca nie musi od razu zamykać swojej firmy. Może bowiem zdecydować się na zawieszenie działalności gospodarczej. Jakie są prawa i obowiązki w jego trakcie?
Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami zawieszenie działalności gospodarczej może trwać minimalnie 30 dni, maksymalnie zaś 24 miesiące. Jakie kroki należy w tym kierunku podjąć? Otóż przedsiębiorca zobligowany jest do złożenia w urzędzie miasta lub gminy wniosku CEIDG-1. Trzeba w nim zaznaczyć datę rozpoczęcie zawieszenia, a także przewidywaną datę wznowienia działalności. Zgłoszenia nie trzeba dokonywać na miejscu w urzędzie. Można je również przesłać pocztą (z notarialnym poświadczeniem podpisu) albo wypełniając odpowiedni formularz w Internecie (trzeba posiadać profil zaufany). Nie ma konieczności informowania o tym fakcie tak urzędu skarbowego, jak i ZUS-u. Ten obowiązek spada na instytucję, w której został złożony wniosek.Należy również pamiętać, że działalność mogą zawiesić jedynie firmy, które nie zatrudniają pracowników.
Wygodne zakładanie firmy
Załóż firmę za darmo, bez wychodzenia z domu!
Zawieszenie działalności gospodarczej – co w trakcie?
W tym okresie przedsiębiorca nie jest zobowiązany do odprowadzania składek ZUS, wpłacania zaliczek na podatek dochodowy, czy też składać deklaracji w urzędzie skarbowym. Oczywiście w trakcie zawieszanie firma nie może aktywnie działać. Jej właściciel może jednak przyjmować zaległe należności.Dozwolona jest sprzedaż majątku firmy (środki trwałe i wyposażenie). Można też bez problemu zatrudnić się w innym przedsiębiorstwie, czy nawet iść na zasiłek dla bezrobotnych. Niestety nawet przy zawieszeniu działalności gospodarczej należy zwykle wciąż opłacać podatek od nieruchomości.
Co z „małym ZUS-em”?
Zgodnie z przepisami nowi przedsiębiorcy mają możliwość opłacania preferencyjnych składek ZUS przez 24 pierwsze miesiące prowadzenia firmy. Oczywiście, w ich trakcie także można skorzystać z prawa do zawieszenia działalności gospodarczej. Niestety, podczas zawieszenia okres uprawniający do małego ZUS-u nadal upływa. Ten fakt warto wziąć pod uwagę rozważając opłacalność przerwania wykonywania działalności.Przy okazji warto pamiętać, że jeżeli okres uprawniający do małego ZUS-u skończy się w trakcie zawieszenia działalności, to nie trzeba o tym fakcie informować ZUS-u. Stosowne czynności związane z przejściem na duży ZUS należy dokonać dopiero po wznowieniu działalności.
Zgłoś się do inFaktu – założymy firmę za Ciebie
Myślisz o założeniu działalności gospodarczej? Zgłoś się do inFaktu – dzięki nam założysz firmę bez wychodzenia z domu. Przejmiemy odpowiedzialność za wszystkie formalności z tym z wiązane. Nasi księgowi udzielą bezpłatnie wszelkich informacji odnoszących się do zakładania działalności.Zakładając z nami firmę możesz na bieżąco śledzić cały ten proces ponieważ aplikacja:
wyświetla status Twojego zgłoszenia,
informuje o postępach prac w urzędach,
wyświetla dokumenty do pobrania.
Zakładanie firmy
Szukasz więcej informacji na temat: Co się dzieje z ulgą na start, małym ZUS-em w trakcie zawieszenia firmy? Na jaki czas można zawiesić działalność??
Załóżmy, że przedsiębiorca prowadzi własną pozarolniczą działalność gospodarczą i nie zatrudnia żadnych pracowników. Przedsiębiorca ten planuje w najbliższym czasie zawiesić prowadzoną przez siebie działalność gospodarczą. Na jaki czas może on dokonać tego zawieszenia, oraz jakie działania powinien w tym celu podjąć?
Podatek u źródła to mało znana danina publiczna stosowana w transakcjach międzynarodowych, której celem jest przede wszystkim zapobieganie uchylaniu się od zapłaty zobowiązań podatkowych.
W momencie wydania towarów na zewnątrz powstaje obowiązek udokumentowania tego faktu poprzez wystawienie druku WZ, czyli dokumentu „wydanie zewnętrzne” (WZ).
Zasady sporządzania rejestru sprzedaży dla celów podatku od towarów określa art. 109 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535).
Jeśli poszukujesz informacji dotyczących prawa pracy i wynagrodzeń – świetnie trafiłeś. Poniżej znajdziesz szereg artykułów skierowanych do osób prowadzących działalność gospodarczą oraz ich pracowników.
Składki ZUS są jednym z największych problemów jeżeli chodzi o prowadzenie własnej firmy czy też przedsiębiorstwa. Czy jednak nie ma wyjątku dla nowych firm i młodych przedsiębiorców?
Przychody ze sprzedaży w rachunkowości rozumiane są jako wartość sprzedaży którą wylicza się jako sumę iloczynów ilości sprzedanych wyrobów, robót, usług, towarów i materiałów jak i też właściwej dla nich jednostkowej ceny sprzedaży.
Wielu przedsiębiorców prowadzących własną działalność wie doskonale o tym że istnieje możliwość zawieszenia swojej działalności gospodarczej na okres maksymalnie dwóch lat (czyli na okres 24 miesięcy)
W myśl przepisów minimalne wynagrodzenie stanowi odgórnie określoną kwotę, poniżej której nie można opłacać pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu. Płaca minimalna wpływa również na inne aspekty prowadzenia działalności gospodarczej.