Działalność gospodarcza to nie tylko same korzyści – istnieją w końcu pewne obciążenia i wynikające z nich ryzyko. W przypadku jakichkolwiek problemów przedsiębiorca nie musi od razu zamykać swojej firmy. Może bowiem zdecydować się na zawieszenie działalności gospodarczej. Jakie są prawa i obowiązki w jego trakcie?
Spis treści
Jak zawiesić działalność?
Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami zawieszenie działalności gospodarczej może trwać minimalnie 30 dni, maksymalnie zaś 24 miesiące. Jakie kroki należy w tym kierunku podjąć? Otóż przedsiębiorca zobligowany jest do złożenia w urzędzie miasta lub gminy wniosku CEIDG-1. Trzeba w nim zaznaczyć datę rozpoczęcie zawieszenia, a także przewidywaną datę wznowienia działalności.
Zgłoszenia nie trzeba dokonywać na miejscu w urzędzie. Można je również przesłać pocztą (z notarialnym poświadczeniem podpisu) albo wypełniając odpowiedni formularz w Internecie (trzeba posiadać profil zaufany). Nie ma konieczności informowania o tym fakcie tak urzędu skarbowego, jak i ZUS-u. Ten obowiązek spada na instytucję, w której został złożony wniosek.
Należy również pamiętać, że działalność mogą zawiesić jedynie firmy, które nie zatrudniają pracowników.
Zawieszenie działalności gospodarczej – co w trakcie?
W tym okresie przedsiębiorca nie jest zobowiązany do odprowadzania składek ZUS, wpłacania zaliczek na podatek dochodowy, czy też składać deklaracji w urzędzie skarbowym. Oczywiście w trakcie zawieszanie firma nie może aktywnie działać. Jej właściciel może jednak przyjmować zaległe należności.
Dozwolona jest sprzedaż majątku firmy (środki trwałe i wyposażenie). Można też bez problemu zatrudnić się w innym przedsiębiorstwie, czy nawet iść na zasiłek dla bezrobotnych. Niestety nawet przy zawieszeniu działalności gospodarczej należy zwykle wciąż opłacać podatek od nieruchomości.
Co z „małym ZUS-em”?
Zgodnie z przepisami nowi przedsiębiorcy mają możliwość opłacania preferencyjnych składek ZUS przez 24 pierwsze miesiące prowadzenia firmy. Oczywiście, w ich trakcie także można skorzystać z prawa do zawieszenia działalności gospodarczej. Niestety, podczas zawieszenia okres uprawniający do małego ZUS-u nadal upływa. Ten fakt warto wziąć pod uwagę rozważając opłacalność przerwania wykonywania działalności.
Przy okazji warto pamiętać, że jeżeli okres uprawniający do małego ZUS-u skończy się w trakcie zawieszenia działalności, to nie trzeba o tym fakcie informować ZUS-u. Stosowne czynności związane z przejściem na duży ZUS należy dokonać dopiero po wznowieniu działalności.
Zgłoś się do inFaktu – założymy firmę za Ciebie
Myślisz o założeniu działalności gospodarczej? Zgłoś się do inFaktu – dzięki nam założysz firmę bez wychodzenia z domu. Przejmiemy odpowiedzialność za wszystkie formalności z tym z wiązane. Nasi księgowi udzielą bezpłatnie wszelkich informacji odnoszących się do zakładania działalności.
Zakładając z nami firmę możesz na bieżąco śledzić cały ten proces ponieważ aplikacja:
- wyświetla status Twojego zgłoszenia,
- informuje o postępach prac w urzędach,
- wyświetla dokumenty do pobrania.