Właściciel firmy, który w swoim przedsiębiorstwie nie zatrudnia żadnych pracowników, może zawiesić działalność firmy (z przyczyn rynkowych albo osobistych) na czas od 30 dni do 24 miesięcy. Jeżeli przedsiębiorca ten zatrudnia przynajmniej jedną osobę, to wtedy nie ma on prawa do zawieszenia działalności gospodarczej.
W przypadku, kiedy zawieszenie wykonywania działalności przypada na cały miesiąc luty w danym roku kalendarzowym, to minimalnym okresem zawieszenia działalności firmy jest liczba dni tego miesiąca, która przypada na dany rok kalendarzowy.
W celu obliczenia czasu, na jaki można zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej, stosowane są przepisy Kodeksu Postępowania Administracyjnego. Natomiast CEIDG (Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej, zawierająca spis przedsiębiorców, którzy są osobami fizycznymi), pośredniczy w czynnościach związanych z zawieszaniem oraz z wznawianiem działalności i to właśnie za jej sprawą również czynności te są dokonywane.
Z kolei w przypadku właścicieli firm, którzy podlegają obowiązkowi wpisu do KRS, czyli do Krajowego Rejestru Sądowego, zgłaszanie informacji o zawieszeniu, jak i o wznowieniu działalności gospodarczej, następuje w oparciu o przepisy o Krajowym Rejestrze Sądowym. Okres, na jaki zawiesić można wykonywanie działalności gospodarczej, może być określony w dniach, miesiącach lub też miesiącach i dniach.
Dokładniejszych informacji na temat zawieszania działalności udziela artykuł 14a, znajdujący się w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej. Jednak ustawa ta nie określa minimalnego czasu, jaki musi minąć między odwieszeniem działalności a powtórnym jej zawieszeniem.