Kiedy można podpisać umowę zlecenie? Czy można ją zawrzeć z własnym pracownikiem zatrudnionym na etat?

Umowa zlecenie może być korzystną opcją zarówno dla pracodawcy, jak i pracownika. Świetnie nadaje się do powierzania zleceń, w których trudno określić końcowy rezultat lub efekt pracy, a istotne jest staranne wykonywanie poleconych czynności. Co warto wiedzieć o umowie zleceniu?

Czym różnią się umowa zlecenie i umowa o dzieło?

Nierzadko zdarza się, że prowadzenie firmy wymaga zatrudnienia dodatkowej osoby. Bardzo często pracodawcy decydują się na podpisanie z nowym pracownikiem umowy zlecenie lub o dzieło. Najważniejsza różnica pomiędzy tymi kontraktami to przedmiot umowy. Jak w tym kontekście wygląda umowa zlecenie? Otóż w jej przypadku istotne jest staranne wykonywanie określonych czynności według kryteriów, zasad i terminów określonych w umowie. Efekt nie ma większego znaczenia, a przynajmniej nie określa się go w umowie. Natomiast przy umowie o dzieło, kluczowy jest efekt działań, czyli właśnie wspomniane „dzieło”. Jest ono ważniejsze niż sposób wykonywania.W przypadku umowy zlecenia zasadą jest, że zleceniobiorca wykonuje powierzone mu umową zlecenie osobiście. Oczywiście w umowie można zawrzeć zapis zezwalający na przekazanie wykonania osobom trzecim. Umowa o dzieło zaś ma zasadę według, której wykonawca dzieła nie musi wykonywać go samemu (dodatkowy zapis może tego jednak zakazać).Różnica pomiędzy umowami istnieje także jeśli chodzi o wynagrodzenie. Umowa o dzieło jest z założenia umową odpłatną, co oznacza, że musi określać kwotę, którą otrzyma wykonawca. Natomiast umowa zlecenie może być zarówno odpłatna, jak i nieodpłatna – strony mogą ustalić tę kwestię. Istotne jest jednak, że gdy w umowie zleceniu nie ma zapisów o braku wynagrodzenia, uznaje się, że ma charakter odpłatny.

Wygodne zakladanie firmy

Zalóz firme za darmo, bez wychodzenia z domu!

Hasło musi zawierać:
 • 8 znaków lub więcej
 • Małe i wielkie litery
 • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

W jakich sytuacjach spisać umowę zlecenie?

Zgodnie z powyższą zasadą, umowa zlecenie przydaje się zawsze wówczas, gdy w danym zleceniu efekt pracy nie jest najważniejszy lub po prostu nie da się go określić. Znacznie bardziej liczy się staranność i dokładność wykonania zlecenia, czy dotrzymanie terminów i dodatkowych warunków w umowie. 
Przykłady zleceń właściwych dla umowy zlecenia to
 • roznoszenie ulotek, telemarketing,
 • moderowanie forum internetowego, opieka nad fanpage’em na Facebooku,
 • sprzątanie, czyszczenie, mycie,
 • usługi ochroniarskie,
 • usługi cateringowe (np. w trakcie imprezy),
 • opieka nad dzieckiem, osobą starszą, niepełnosprawną.

Umowa a składki ZUS

Bardzo istotna różnica pomiędzy umową zleceniem a o dzieło dotyczy składek ZUS. Umowa o dzieło nie jest zazwyczaj „ozusowana”, co oznacza, że zleceniodawca nie odprowadza składek ZUS w związku z kontraktem. Jedyny wyjątek od tej reguły stanowi umowa o dzieło zawierana z pracownikiem jednocześnie zatrudnionym w danej firmie na etat.Natomiast umowa zlecenie wiąże się z koniecznością opłacenia za pracownika składek ZUS społecznych i zdrowotnych (chyba że zleceniobiorca ma status studenta).Istotne jest również, że w przeciwieństwie do umowy o pracę, umowy zlecenie nie muszą mieć formy pisemnej. Mogą być więc zawarte w dowolnej formie, także ustnej. Nie zmienia to faktu, że dla obu stron najbezpieczniej jest sporządzić umowę na piśmie.

Wybierz inFakt – sprawnie rozliczaj umowę zlecenie

Należy pamiętać, że umowa zlecenie wymaga od zleceniodawcy rozliczenia kosztów, które się z nią wiążą. W prosty sposób można tego dokonać w inFakcie tworząc dowód wewnętrzny. Jak to zrobić?
 • trzeba wejść w zakładkę „Koszty”,
 • dodać koszt,
 • następnie dodać koszt firmy,
 • z listy rozwijanej „Rodzaju dokumentu” wybrać „Dowód wewnętrzny”,
 • jako Kategorię wybrać „Wynagrodzenia”.
Opisem kosztu jest rodzaj i numer umowy, której koszt dotyczy. W miejscu „Cena” przedsiębiorca powinien wpisać kwotę brutto jaka widnieje na umowie. 
Do kosztów należy dodać składki ZUS finansowane przez zleceniodawcę wynikające z umowy. Taki koszt w inFakcie również dodaje się dowodem wewnętrznym, przy czym jako „Kategorię” należy wybrać „Koszty firmy”. Pozostałe kroki wykonuje się analogicznie.Załóż konto i wypełnij dane księgowe, aby wypróbować Program do Księgowości. Istnieje możliwość jego testowania aż przez 30 dni zupełnie za darmo.

Prezes Zarządu inFakt Sp. z o.o.

Pochodzący z Nowego Sącza, absolwent zarządzania na Akademii Górniczo-Hutniczej. Pierwsze "przedsiębiorcze szlify" zdobywał już od liceum. Chce pomagać innym przedsiębiorcom, aby prowadzenie księgowości było proste i bezproblemowe. Jego pasją jest tworzenie wartościowej organizacji, rozwijanie siebie i innych. Mąż Moniki i dumny tata Oli i Jeremiasza.

Fakturowanie i księgowość w Twoim telefonie!

Wystawiaj faktury oraz prowadź księgowość prost z telefonu! Księgowość firmy jeszcze nigdy nie była tak prosta! Dowiedz się więcej

Pobierz z App StoreinFakt - fakturowanie i księgowość na iPhone

"Program zajmuje się w prosty i przyjazny sposób tą szarą i nudną stroną prowadzenia firmy"

Logo MyApple
Pobierz z Google playNowa aplikacja do fakturowania na Androida

"Aplikacja mobilna to naturalne uzupełnienie możliwości, które daje Program do Fakturowania inFakt"