Jak wysokość minimalnej płacy za pracę wpływa na wysokość składek ZUS i mandatów skarbowych?

W myśl przepisów minimalne wynagrodzenie stanowi odgórnie określoną kwotę, poniżej której nie można opłacać pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu. Płaca minimalna wpływa również na inne aspekty prowadzenia działalności gospodarczej.

PŁACA MINIMALNA JEDNOLITA DLA WSZYSTKICH

Minimalne wynagrodzenie za pracę na kolejny rok każdorazowo ustala się w ramach obrad tzw. Komisji Trójstronnej. To ile wyniesie obwieszczane jest do 15 września przez Prezesa Rady Ministrów w Monitorze Polskim.Właściwie każdego roku kwota płacy minimalnej jest podnoszona. Obecnie wynosi 1850 zł, a jej wysokość jest jednolita w skali całego kraju. Trochę inaczej wygląda to w przypadku osób, które dopiero rozpoczynają pracę. Otóż zarobki w pierwszym roku zatrudnienia nie mogą być niższe niż 80% płacy minimalnej, czyli 1480 zł.Warto zwrócić uwagę na fakt, że wzrost minimalnego wynagrodzenia pociąga za sobą podwyżkę innych świadczeń. W górę idzie m.in. odprawa dla osób zwalnianych grupowo, dodatek za pracę w nocy, wynagrodzenie za czas gotowości do pracy i przestój, czy najniższa podstawa wymiaru zasiłku chorobowego.

Wygodne zakladanie firmy

Zalóz firme za darmo, bez wychodzenia z domu!

Hasło musi zawierać:
  • 8 znaków lub więcej
  • Małe i wielkie litery
  • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

MINIMALNE WYNAGRODZENIE WPŁYWA NA MAŁY ZUS

Podwyżka płacy minimalnej ma swój wpływ na prowadzenie działalności gospodarczej. Oczywiście poza samym faktem płacenia większych pieniędzy zatrudnionym pracownikom.Wraz ze wzrostem płacy minimalnej rośnie tzw. mały ZUS. To składki opłacane na preferencyjnych zasadach przez przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność nie dłużej niż dwa pełne lata. Wyższy mały ZUS wynika z tego, że przy wyliczaniu stawek społecznych podstawą jest 30% minimalnego wynagrodzenia.

JAK PŁACA MINIMALNA WPŁYWA NA KARY U GRZYWNY SKARBOWE?

Minimalne wynagrodzenie ma także wpływ na kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe. Przede wszystkim w kontekście ustalenia, który z tych czynów popełnił przedsiębiorca. Jeżeli wysokość zobowiązania względem państwa (w praktyce chodzi o wartość niezapłaconego podatku) jest:
  • niższa niż 5-krotność wysokości płacy minimalnej – ma miejsce wykroczenie skarbowe,
  • wyższa niż 5-krotność płacy minimalnej – dochodzi przestępstwa skarbowego.
Zwiększenie się minimalnego wynagrodzenia sprawia, że kwalifikacja czynu jest łagodniejsza, w górę idzie bowiem próg, od którego mowa o przestępstwie. To o tyle ważne, że kary za przestępstwo są wyższe niż te za wykroczenia. W odniesieniu do przestępstwa należy wiedzieć, że przedsiębiorca za jego popełnienie może zostać ukarany mandatem. Jego wysokość nie może przekroczyć dwukrotności minimalnego wynagrodzenia.

ZAŁOŻENIE WŁASNEJ FIRMY Z INFAKTEM – DBAMY O WSZYSTKIE FORMALNOŚCI

Masz w planach założenie własnej firmy, ale obawiasz się formalności z tym związanych? Zgłoś się do inFaktu, a księgowi przejmą odpowiedzialność za cały ten proces – przygotują niezbędne dokumenty i złożą je we właściwych urzędach.Nasi specjaliści rozwieją Twoje wszelkie wątpliwości, odpowiedzą na najbardziej skomplikowane pytania, a także doradzą optymalne rozwiązania podatkowe. Dzięki nam zostaniesz przedsiębiorcą bez wychodzenia z domu. Oczywiście poinformujemy Cię o pozytywnym procesie zakładania działalności gospodarczej.   Za założenie działalności przez specjalistów z inFaktu nie trzeba nic płacić. Co więcej wraz z założeniem firmy zapewniamy obsługę księgową w Ogólnopolskim Biurze Rachunkowym.

Prezes Zarządu inFakt Sp. z o.o.

Pochodzący z Nowego Sącza, absolwent zarządzania na Akademii Górniczo-Hutniczej. Pierwsze "przedsiębiorcze szlify" zdobywał już od liceum. Chce pomagać innym przedsiębiorcom, aby prowadzenie księgowości było proste i bezproblemowe. Jego pasją jest tworzenie wartościowej organizacji, rozwijanie siebie i innych. Mąż Moniki i dumny tata Oli i Jeremiasza.

Fakturowanie i księgowość w Twoim telefonie!

Wystawiaj faktury oraz prowadź księgowość prost z telefonu! Księgowość firmy jeszcze nigdy nie była tak prosta! Dowiedz się więcej

Pobierz z App StoreinFakt - fakturowanie i księgowość na iPhone

"Program zajmuje się w prosty i przyjazny sposób tą szarą i nudną stroną prowadzenia firmy"

Logo MyApple
Pobierz z Google playNowa aplikacja do fakturowania na Androida

"Aplikacja mobilna to naturalne uzupełnienie możliwości, które daje Program do Fakturowania inFakt"