Samozatrudnienie księgowość

Samozatrudnienie to działalność na własny rachunek i we własnym imieniu. Łączy się to z szeregiem obowiązków, począwszy od założenia firmy, przez opłacanie podatków i składek ZUS, aż po prowadzenie księgowości. Zwłaszcza ta ostatnia kwestia może w istotny sposób wpłynąć na kondycję finansową samozatrudnionego.

Czym jest księgowość w kontekście samozatrudnienia?


Księgowością można określić ogół czynności formalnych wykonywanych przez samozatrudnionego w celu rozliczenia podatków i składek ZUS. Polega to na skrupulatnym wypełnianiu rozmaitych ewidencji i gromadzeniu sporządzonej oraz otrzymanej dokumentacji. 

W przypadku samozatrudnienia, najczęstszą formą dokumentacji jest Księga Przychodów i Rozchodów, którą prowadzi większość jednoosobowych przedsiębiorców rozliczających się na zasadach ogólnych lub podatkiem liniowym. 

Prawidłowo prowadzona księgowość może nie tylko zapewnić spokój w kontaktach z urzędnikami, ale wręcz sprawić, że zobowiązania podatkowe będą mniejszym obciążeniem.


Rozliczenie podatku dochodowego


Prowadzenie KPiR umożliwia przedsiębiorcy prawidłowe ustalenie wysokości przychodów oraz kosztów ich uzyskania, a dzięki temu obliczenie zaliczki na podatek dochodowy. Samozatrudniony prowadzący firmę opłaca zaliczki co miesiąc lub co kwartał. W przypadku małej firmy, dokonującej niewielkiej liczby operacji księgowych, samodzielne prowadzenie księgowości nie powinno stwarzać wielu problemów. 

Należy przede wszystkim zapoznać się z katalogiem przychodów oraz wydatków, które ustawodawca automatycznie wyłączył z katalogu kosztów ich uzyskania. Przy obliczaniu zaliczki na podatek należy także pamiętać o różnego rodzaju odliczeniach związanych przede wszystkim ze składkami ZUS.

Prowadzenie księgowości to nie tylko właściwe rozliczenie podatku dochodowego, ale także VAT-u – choć nie dotyczy to wszystkich właścicieli firm. Przedsiębiorcy, którzy z mocy prawa lub wyboru, zostali zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, są zobowiązani do rozliczania VAT-u. 

W tym celu muszą prowadzić ewidencje VAT sprzedaży i zakupów, a także regularnie wypełniać deklaracje VAT (najczęściej VAT-7) i składać ją w urzędzie skarbowym.

Wygodne zakladanie firmy

Zalóz firme za darmo, bez wychodzenia z domu!

Hasło musi zawierać:
  • 8 znaków lub więcej
  • Małe i wielkie litery
  • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

Czy przedsiębiorca musi prowadzić księgowość samodzielnie?


W przypadku większej ilości zapisów warto zastanowić się nad powierzeniem obowiązków księgowych innej osobie. Prawidłowe rozliczenie danego okresu w przypadku zagadnień skomplikowanych wymaga bogatej wiedzy podatkowo-księgowej. 

Przedsiębiorca może w takim przypadku zdecydować się na oddanie prowadzenia księgowości w ręce biura rachunkowego. W takim przypadku samozatrudniony zyskuje czas i spokój, a w dodatku opłaty na obsługę księgową mogą stanowić koszty uzyskania przychodów. 

Zazwyczaj biura rachunkowe zatrudniają kilku lub kilkunastu specjalistów z zakresu prawa podatkowego, co w praktyce daje większą gwarancję poprawności merytorycznej zapisów. Co więcej, nowoczesne biura rachunkowe oferują możliwość stałego kontaktu przedsiębiorcy z księgowymi za pomocą telefonu, maila bądź live czatów.

Wybierz inFakt – założymy za Ciebie firmę 


Nie musisz obawiać się obowiązków związanych z założeniem własnej działalności gospodarczej. Zgłoś się do inFaktu, a nasi księgowi załatwią wszystkie formalności z Ciebie – wypełnią odpowiednie formularze i złożą je we właściwych urzędach. 

Proces zakładania Twojej firmy możesz sprawdzać w aplikacji inFakt.pl, która:

  • wyświetla status Twojego zgłoszenia,
  • informuje o postępach prac w urzędach,
  • wyświetla dokumenty do pobrania.
Co istotne zakładanie firmy z inFaktem jest darmowe! Dodatkowo dostajesz obsługę księgową w Ogólnopolskim Biurze Rachunkowym. Usługę możesz testować przez 60 dni za darmo.

Prezes Zarządu inFakt Sp. z o.o.

Pochodzący z Nowego Sącza, absolwent zarządzania na Akademii Górniczo-Hutniczej. Pierwsze "przedsiębiorcze szlify" zdobywał już od liceum. Chce pomagać innym przedsiębiorcom, aby prowadzenie księgowości było proste i bezproblemowe. Jego pasją jest tworzenie wartościowej organizacji, rozwijanie siebie i innych. Mąż Moniki i dumny tata Oli i Jeremiasza.

Fakturowanie i księgowość w Twoim telefonie!

Wystawiaj faktury oraz prowadź księgowość prost z telefonu! Księgowość firmy jeszcze nigdy nie była tak prosta! Dowiedz się więcej

Pobierz z App StoreinFakt - fakturowanie i księgowość na iPhone

"Program zajmuje się w prosty i przyjazny sposób tą szarą i nudną stroną prowadzenia firmy"

Logo MyApple
Pobierz z Google playNowa aplikacja do fakturowania na Androida

"Aplikacja mobilna to naturalne uzupełnienie możliwości, które daje Program do Fakturowania inFakt"