Samozatrudnienie to działalność na własny rachunek i we własnym imieniu. Łączy się to z szeregiem obowiązków, począwszy od założenia firmy, przez opłacanie podatków i składek ZUS, aż po prowadzenie księgowości. Zwłaszcza ta ostatnia kwestia może w istotny sposób wpłynąć na kondycję finansową samozatrudnionego.
Spis treści
Czym jest księgowość w kontekście samozatrudnienia?
W przypadku samozatrudnienia, najczęstszą formą dokumentacji jest Księga Przychodów i Rozchodów, którą prowadzi większość jednoosobowych przedsiębiorców rozliczających się na zasadach ogólnych lub podatkiem liniowym.
Prawidłowo prowadzona księgowość może nie tylko zapewnić spokój w kontaktach z urzędnikami, ale wręcz sprawić, że zobowiązania podatkowe będą mniejszym obciążeniem.
Rozliczenie podatku dochodowego
Należy przede wszystkim zapoznać się z katalogiem przychodów oraz wydatków, które ustawodawca automatycznie wyłączył z katalogu kosztów ich uzyskania. Przy obliczaniu zaliczki na podatek należy także pamiętać o różnego rodzaju odliczeniach związanych przede wszystkim ze składkami ZUS.
Prowadzenie księgowości to nie tylko właściwe rozliczenie podatku dochodowego, ale także VAT-u – choć nie dotyczy to wszystkich właścicieli firm. Przedsiębiorcy, którzy z mocy prawa lub wyboru, zostali zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, są zobowiązani do rozliczania VAT-u.
W tym celu muszą prowadzić ewidencje VAT sprzedaży i zakupów, a także regularnie wypełniać deklaracje VAT (najczęściej VAT-7) i składać ją w urzędzie skarbowym.
Czy przedsiębiorca musi prowadzić księgowość samodzielnie?
Przedsiębiorca może w takim przypadku zdecydować się na oddanie prowadzenia księgowości w ręce biura rachunkowego. W takim przypadku samozatrudniony zyskuje czas i spokój, a w dodatku opłaty na obsługę księgową mogą stanowić koszty uzyskania przychodów.
Zazwyczaj biura rachunkowe zatrudniają kilku lub kilkunastu specjalistów z zakresu prawa podatkowego, co w praktyce daje większą gwarancję poprawności merytorycznej zapisów. Co więcej, nowoczesne biura rachunkowe oferują możliwość stałego kontaktu przedsiębiorcy z księgowymi za pomocą telefonu, maila bądź live czatów.
Wybierz inFakt – założymy za Ciebie firmę
Proces zakładania Twojej firmy możesz sprawdzać w aplikacji inFakt.pl, która:
- wyświetla status Twojego zgłoszenia,
- informuje o postępach prac w urzędach,
- wyświetla dokumenty do pobrania.