Prowadzenie działalności gospodarczej

Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z szeregiem obowiązków, o których musi pamiętać każdy polski przedsiębiorca. Niedopełnienie ich może oznaczać określone konsekwencje, ale na szczęście można ich z łatwością uniknąć. Przedsiębiorca może część zadań zlecić księgowym.

JAKICH OBSZARÓW DOTYCZĄ OBOWIĄZKI PRZEDSIĘBIORCY?


Prowadząc firmę nie da się uciec od dopełniania pewnych koniecznych obowiązków. Zobowiązania polskiego przedsiębiorcy można podzielić na trzy grupy. Dotyczą one:

 • składek ZUS,

 • podatku dochodowego i VAT-u,

 • księgowości i przechowywania dokumentów.

Prowadzenie działalności gospodarczej  w każdym z tych obszarów wymaga skrupulatności zarówno w samych czynnościach, jak i w dotrzymywaniu terminów, które polskie prawo zazwyczaj ściśle określa.

Wygodne zakladanie firmy

Zalóz firme za darmo, bez wychodzenia z domu!

Hasło musi zawierać:
 • 8 znaków lub więcej
 • Małe i wielkie litery
 • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

ZOBOWIĄZANIA ODNOSZĄCE SIĘ DO SKŁADEK ZUS


Jednym z podstawowych obowiązków przedsiębiorców jest rejestracja w ZUS. Przedsiębiorca musi jej dokonać do 7 dni od daty wpisu do CEIDG za pomocą formularza ZUS ZUA albo ZZA.

Następnie musi przynajmniej jeden raz złożyć deklarację ZUS DRA – za jeden pełny miesiąc kalendarzowy, w terminie do 10 dnia kolejnego miesiąca. Za pomocą ZUS DRA określa się wysokość składek. Jeśli przedsiębiorca chce płacić składki wyższe od minimalnych, musi składać ZUS DRA za każdy miesiąc. Tę deklarację składa się także jednorazowo podczas przejścia z „małego” na „duży ZUS”.

Oprócz składania dokumentów, przedsiębiorca musi przede wszystkim:

 • śledzić aktualną wysokość składek (księgowi mogą w tym pomóc),

 • opłacać składki do 10 dnia miesiąca (jeśli nie zatrudnia pracowników) lub 15 dnia miesiąca (jeśli zatrudnia pracowników).

PROWADZENIE DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ – CO Z PODATKIEM DOCHODOWYM I VAT?


Każdy przedsiębiorca jest odpowiedzialny za prawidłowe obliczenie podatku dochodowego. W przypadku najpowszechniejszych zasad ogólnych, używa do tego zapisów w KPiR (prostej ewidencji zawierającej wszystkie przychody i koszty).

Kilka lat temu konieczne było także regularne składanie PIT-5 (L), ale obecnie Prowadzenie działalności gospodarczej tego nie wymaga. Zaliczkę oblicza się we własnym zakresie i należy ją wpłacić do 20 dnia miesiąca następującego po rozliczanym okresie (miesiącu lub kwartale).

Nieco inne obowiązki dotyczą podatku VAT. Przedsiębiorca musi zadbać o wypełnienie i złożenie deklaracji VAT-7 (K), która określa kwoty podatku naliczonego (od zakupów) i należnego (od sprzedaży). Ten ostatni należy wpłacić na konto urzędu skarbowego w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po rozliczanym okresie (miesiącu lub kwartale).

W tym samym terminie należy złożyć w urzędzie skarbowym deklarację VAT. Ponadto, przedsiębiorca musi prowadzić rejestry zakupów i sprzedaży VAT.


KSIĘGOWOŚĆ I PRZECHOWYWANIE DOKUMENTÓW


Trzeci obszar obowiązków przedsiębiorcy jest w istocie silnie związany z powyższymi. Każdy przedsiębiorca musi prowadzić księgowość – w mniejszym lub większym zakresie. Do księgowości można zaliczyć takie czynności, jak prowadzenie rozmaitych ewidencji (KPiR, przebiegu pojazdu), obliczanie zaliczek na podatek dochodowy, sporządzanie i składanie deklaracji VAT, itp. Przedsiębiorca może tę czynność wykonywać samodzielnie lub zlecić do biura rachunkowego.

Z księgowością ściśle wiąże się także obowiązek przechowywania dokumentacji firmowej. Przechowywać trzeba m.in. każdą wystawioną fakturę, rozliczony koszt firmowy, potwierdzenia zapłaty (zwłaszcza składek ZUS), wszelkie dokumenty dotyczące kasy fiskalnej (paragony, raporty dobowe), czy wydruki wszelkich prowadzonych ewidencji (zwłaszcza KPiR).

KSIĘGOWI INFAKT ZAŁOŻĄ ZA CIEBIE FIRMĘ. A PÓŹNIEJ POMOGĄ DOPEŁNIAĆ OBOWIĄZKÓW


Jeśli chcesz zdecydować się na prowadzenie działalności gospodarczej, ale obawiasz się obowiązków, jakie są z tym związane również zgłoś się do inFaktu. Nasi księgowi dopełnią za Ciebie wszelkich formalności dzięki czemu ostaniesz przedsiębiorcą bez wychodzenia z domu.

Do jego obowiązków należy jedynie zamówienie rozmowy z jednym z naszych fachowców oraz podpisanie dostarczonych przez kuriera dokumentów. Etap na jakim znajduje się zakładanie firmy można śledzić w wygodnej aplikacji, która wyświetla status głoszenia, informuje o postępach prac w urzędach, a także udostępnia dokumenty do pobrania.

Wraz z założeniem firmy zapewniamy obsługę księgową w Ogólnopolskim Biurze Rachunkowym. Usługę możesz testować przez 60 dni za darmo, bez żadnych zobowiązań.

Dzięki temu przedsiębiorca nie musi wypełniać wszystkich obowiązków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Nasi księgowi:

 • wypełnią za Ciebie KPiR i obliczą kwoty podatków,

 • założą za Ciebie deklarację VAT,

 • poprowadzą wszelkie ewidencję,

 • przechowają Twoją dokumentację,

 • będą reprezentować Cię przed urzędem skarbowym i ZUS-em.

Dzięki temu masz pełen komfort, aby skupić się na prowadzeniu działalności gospodarczej – nie musisz zajmować się kłopotliwymi formalnościami.


Wiceprezes Zarządu inFakt Sp. z o.o.

Ukończył Akademię Górniczo-Hutniczą. Od początku kariery zawodowej pracował jako programista. Obecnie jest Dyrektorem Technologicznym działu IT (CTO). W życiu kieruje się słowam Michaela Douglasa – „It’s not about the money – it’s about the game”.

Fakturowanie i księgowość w Twoim telefonie!

Wystawiaj faktury oraz prowadź księgowość prost z telefonu! Księgowość firmy jeszcze nigdy nie była tak prosta! Dowiedz się więcej

Pobierz z App Store inFakt - fakturowanie i księgowość na iPhone

"Program zajmuje się w prosty i przyjazny sposób tą szarą i nudną stroną prowadzenia firmy"

Logo MyApple
Pobierz z Google play Nowa aplikacja do fakturowania na Androida

"Aplikacja mobilna to naturalne uzupełnienie możliwości, które daje Program do Fakturowania inFakt"