Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z szeregiem obowiązków, o których musi pamiętać każdy polski przedsiębiorca. Niedopełnienie ich może oznaczać określone konsekwencje, ale na szczęście można ich z łatwością uniknąć. Przedsiębiorca może część zadań zlecić księgowym.
Spis treści
JAKICH OBSZARÓW DOTYCZĄ OBOWIĄZKI PRZEDSIĘBIORCY?
składek ZUS,
podatku dochodowego i VAT-u,
księgowości i przechowywania dokumentów.
Prowadzenie działalności gospodarczej w każdym z tych obszarów wymaga skrupulatności zarówno w samych czynnościach, jak i w dotrzymywaniu terminów, które polskie prawo zazwyczaj ściśle określa.
ZOBOWIĄZANIA ODNOSZĄCE SIĘ DO SKŁADEK ZUS
Następnie musi przynajmniej jeden raz złożyć deklarację ZUS DRA – za jeden pełny miesiąc kalendarzowy, w terminie do 10 dnia kolejnego miesiąca. Za pomocą ZUS DRA określa się wysokość składek. Jeśli przedsiębiorca chce płacić składki wyższe od minimalnych, musi składać ZUS DRA za każdy miesiąc. Tę deklarację składa się także jednorazowo podczas przejścia z „małego” na „duży ZUS”.
Oprócz składania dokumentów, przedsiębiorca musi przede wszystkim:
śledzić aktualną wysokość składek (księgowi mogą w tym pomóc),
opłacać składki do 10 dnia miesiąca (jeśli nie zatrudnia pracowników) lub 15 dnia miesiąca (jeśli zatrudnia pracowników).
PROWADZENIE DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ – CO Z PODATKIEM DOCHODOWYM I VAT?
Kilka lat temu konieczne było także regularne składanie PIT-5 (L), ale obecnie Prowadzenie działalności gospodarczej tego nie wymaga. Zaliczkę oblicza się we własnym zakresie i należy ją wpłacić do 20 dnia miesiąca następującego po rozliczanym okresie (miesiącu lub kwartale).
Nieco inne obowiązki dotyczą podatku VAT. Przedsiębiorca musi zadbać o wypełnienie i złożenie deklaracji VAT-7 (K), która określa kwoty podatku naliczonego (od zakupów) i należnego (od sprzedaży). Ten ostatni należy wpłacić na konto urzędu skarbowego w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po rozliczanym okresie (miesiącu lub kwartale).
W tym samym terminie należy złożyć w urzędzie skarbowym deklarację VAT. Ponadto, przedsiębiorca musi prowadzić rejestry zakupów i sprzedaży VAT.
KSIĘGOWOŚĆ I PRZECHOWYWANIE DOKUMENTÓW
Z księgowością ściśle wiąże się także obowiązek przechowywania dokumentacji firmowej. Przechowywać trzeba m.in. każdą wystawioną fakturę, rozliczony koszt firmowy, potwierdzenia zapłaty (zwłaszcza składek ZUS), wszelkie dokumenty dotyczące kasy fiskalnej (paragony, raporty dobowe), czy wydruki wszelkich prowadzonych ewidencji (zwłaszcza KPiR).
KSIĘGOWI INFAKT ZAŁOŻĄ ZA CIEBIE FIRMĘ. A PÓŹNIEJ POMOGĄ DOPEŁNIAĆ OBOWIĄZKÓW
Do jego obowiązków należy jedynie zamówienie rozmowy z jednym z naszych fachowców oraz podpisanie dostarczonych przez kuriera dokumentów. Etap na jakim znajduje się zakładanie firmy można śledzić w wygodnej aplikacji, która wyświetla status głoszenia, informuje o postępach prac w urzędach, a także udostępnia dokumenty do pobrania.
Wraz z założeniem firmy zapewniamy obsługę księgową w Ogólnopolskim Biurze Rachunkowym. Usługę możesz testować przez 60 dni za darmo, bez żadnych zobowiązań.
Dzięki temu przedsiębiorca nie musi wypełniać wszystkich obowiązków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Nasi księgowi:
wypełnią za Ciebie KPiR i obliczą kwoty podatków,
założą za Ciebie deklarację VAT,
poprowadzą wszelkie ewidencję,
przechowają Twoją dokumentację,
będą reprezentować Cię przed urzędem skarbowym i ZUS-em.
Dzięki temu masz pełen komfort, aby skupić się na prowadzeniu działalności gospodarczej – nie musisz zajmować się kłopotliwymi formalnościami.