Pomysł na własną firmę

Masz pomysł na własną firmę? To świetnie. Ale pamiętaj, że to dopiero początek Twojej drogi jako przedsiębiorcy. Konieczna jest również choćby rejestracja działalności gospodarczej. O czym warto wiedzieć w tym kontekście?

NA SAM POCZĄTEK – POMYSŁ NA WŁASNY BIZNES

W dobie wielkiej konkurencji, to jaki przedsiębiorca ma pomysł na własny biznes jest rzeczą niezwykle istotną. Niezbędny będzie również odpowiedni biznesplan, bez którego trudno choćby o dofinansowanie na założenie działalności gospodarczej. Przydadzą się również badania rynku oceniające m.in. ilość i jakość konkurencji. Oczywiście sukces danego przedsięwzięcia często trudno przewidzieć. Warto jednak wziąć pod uwagę przyszłościowe branże.

Wygodne zakladanie firmy

Zalóz firme za darmo, bez wychodzenia z domu!

Hasło musi zawierać:
  • 8 znaków lub więcej
  • Małe i wielkie litery
  • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

DOBRY BIZNES? BIZNES INTERNETOWY

Spora liczba nowopowstających firm w mniejszym bądź większym stopniu wywodzi się z Internetu lub działa w jego obrębie. Dobry biznes prowadzony w sieci może przynieść przedsiębiorcy tak wysokie zyski, jak i satysfakcję z podejmowanych działań.

Do kategorii „biznes internetowy” można dziś wrzucić np. tworzenie stron www, pozycjonowanie, działania w social media, nowoczesne platformy sprzedażowe, sklep internetowy, itd. Lista oczywiście jest zdecydowanie dłuższa, a przez wzgląd na rozwój sieci każdego roku przybywa nowych specjalizacji z nią związanych.

Jak wynika ze statystyk około 90% wszystkich przedsiębiorstw w Polsce to mikro, małe i średnie działalności. Pomysł na własną firmę na realia przekuwa każdego roku spora liczba osób. Każdą z nich czeka dopełnienie obowiązków związanych z rejestracją działalności. Jak to wygląda w praktyce?

ZAKŁADAJĄC FIRMĘ KONIECZNE JEST ZGŁOSZENIE DO CEIDG

Otóż podstawową kwestią jest rejestracja w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, czyli CEIDG. Dokonuje się tego za pomocą formularza CEIDG-1, który stanowi jednoczesne zgłoszenie do:

  • ZUS,
  • GUS,
  • urzędu skarbowego.
Co istotne CEIDG-1 to także podanie o uzyskanie numerów NIP oraz REGON. Przedsiębiorca nie musi się więc o nie starać dodatkowo.

OBOWIĄZKOWA WIZYTA W ZUS

Choć CEIDG-1 jest również zgłoszeniem do ZUS to przyszłego przedsiębiorcę i tak czeka kontakt z tą instytucją. Pomysł na własną firmę oraz jego realizacja wymaga bowiem rejestracji jako płatnik składek.

Konieczne jest tu złożenie jednego z dwóch druków:

  • ZUS ZUA – jeśli podlega się pełnym ubezpieczeniom tj. społecznym i zdrowotnym, lub
  • ZUS ZZA – kiedy podlega się wyłącznie ubezpieczeniu zdrowotnemu.
Prawdopodobne jest, że wraz z rozwojem firmy przedsiębiorca zatrudni pracowników. W takim przypadku konieczne jest ich zgłoszenie do ZUS na formularzu ZUA.

REJESTRACJA VAT – NIEKIEDY JEST KONIECZNA

Część przedsiębiorców zobligowana jest również do rejestracji VAT. Na zakładaniu firmy zależy to jednak od tego czy ich działalność ma określony charakter, np. sprzedają alkohol, paliwo.

Po rozpoczęciu działalności brany jest również pod uwagę roczny obrót. Jeśli przekracza kwotę 150 tys. rocznie również pojawia się konieczność rejestracji jako VAT-owiec. W przypadku kiedy przedsiębiorca rozpoczyna działalność np. w połowie roku limit oblicza się proporcjonalnie do długości prowadzenia firmy.

Część właścicieli firm może jednak zarejestrować się do VAT choć nie wymagają od nich tego przepisy. Takie postępowanie ma swoje plusy, m.in. możliwość zmniejszania VAT od sprzedaży odejmując od niego VAT od zakupów. Rejestracja jako VAT-owiec wymaga złożenia w urzędzie skarbowym formularza VAT-R.

ZREALIZUJ POMYSŁ NA WŁASNĄ FIRMĘ Z INFAKTEM

Formalności związanych z założeniem własnej firmy nie należy się obawiać. Przede wszystkim jeśli zdecyduje się na taki krok z inFaktem. Z czego to wynika?

Otóż zakładając firmę z inFaktem nie trzeba szczegółowo znać przepisów. Od tego są nasi fachowcy, którzy doskonale orientują się w meandrach regulacji. Nasi księgowi wyjaśnią Ci wszystko, wypełnią za Ciebie wymagane formularze, a następnie złożą w odpowiednich urzędach. Skorzystaj z inFaktu a zostaniesz przedsiębiorcą nie przekraczając progu swojego domu!

Po założeniu firmy proponujemy skorzystanie z usług Ogólnopolskiego Biura Rachunkowego, które zapewnia komfort prowadzenia biznesu. Możesz je testować nawet przez 60 dni zupełnie za darmo! Masz już pomysł na własną firmę? Zgłoś się do inFaktu.

Wiceprezes Zarządu inFakt Sp. z o.o.

Ukończył Akademię Górniczo-Hutniczą. Od początku kariery zawodowej pracował jako programista. Obecnie jest Dyrektorem Technologicznym działu IT (CTO). W życiu kieruje się słowam Michaela Douglasa – „It’s not about the money – it’s about the game”.

Fakturowanie i księgowość w Twoim telefonie!

Wystawiaj faktury oraz prowadź księgowość prost z telefonu! Księgowość firmy jeszcze nigdy nie była tak prosta! Dowiedz się więcej

Pobierz z App StoreinFakt - fakturowanie i księgowość na iPhone

"Program zajmuje się w prosty i przyjazny sposób tą szarą i nudną stroną prowadzenia firmy"

Logo MyApple
Pobierz z Google playNowa aplikacja do fakturowania na Androida

"Aplikacja mobilna to naturalne uzupełnienie możliwości, które daje Program do Fakturowania inFakt"