Masz pomysł na własną firmę? To świetnie. Ale pamiętaj, że to dopiero początek Twojej drogi jako przedsiębiorcy. Konieczna jest również choćby rejestracja działalności gospodarczej. O czym warto wiedzieć w tym kontekście?
Spis treści
NA SAM POCZĄTEK – POMYSŁ NA WŁASNY BIZNES
W dobie wielkiej konkurencji, to jaki przedsiębiorca ma pomysł na własny biznes jest rzeczą niezwykle istotną. Niezbędny będzie również odpowiedni biznesplan, bez którego trudno choćby o dofinansowanie na założenie działalności gospodarczej. Przydadzą się również badania rynku oceniające m.in. ilość i jakość konkurencji. Oczywiście sukces danego przedsięwzięcia często trudno przewidzieć. Warto jednak wziąć pod uwagę przyszłościowe branże.
DOBRY BIZNES? BIZNES INTERNETOWY
Spora liczba nowopowstających firm w mniejszym bądź większym stopniu wywodzi się z Internetu lub działa w jego obrębie. Dobry biznes prowadzony w sieci może przynieść przedsiębiorcy tak wysokie zyski, jak i satysfakcję z podejmowanych działań.
Do kategorii „biznes internetowy” można dziś wrzucić np. tworzenie stron www, pozycjonowanie, działania w social media, nowoczesne platformy sprzedażowe, sklep internetowy, itd. Lista oczywiście jest zdecydowanie dłuższa, a przez wzgląd na rozwój sieci każdego roku przybywa nowych specjalizacji z nią związanych.
Jak wynika ze statystyk około 90% wszystkich przedsiębiorstw w Polsce to mikro, małe i średnie działalności. Pomysł na własną firmę na realia przekuwa każdego roku spora liczba osób. Każdą z nich czeka dopełnienie obowiązków związanych z rejestracją działalności. Jak to wygląda w praktyce?
ZAKŁADAJĄC FIRMĘ KONIECZNE JEST ZGŁOSZENIE DO CEIDG
Otóż podstawową kwestią jest rejestracja w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, czyli CEIDG. Dokonuje się tego za pomocą formularza CEIDG-1, który stanowi jednoczesne zgłoszenie do:
- ZUS,
- GUS,
- urzędu skarbowego.
OBOWIĄZKOWA WIZYTA W ZUS
Choć CEIDG-1 jest również zgłoszeniem do ZUS to przyszłego przedsiębiorcę i tak czeka kontakt z tą instytucją. Pomysł na własną firmę oraz jego realizacja wymaga bowiem rejestracji jako płatnik składek.
Konieczne jest tu złożenie jednego z dwóch druków:
- ZUS ZUA – jeśli podlega się pełnym ubezpieczeniom tj. społecznym i zdrowotnym, lub
- ZUS ZZA – kiedy podlega się wyłącznie ubezpieczeniu zdrowotnemu.
REJESTRACJA VAT – NIEKIEDY JEST KONIECZNA
Część przedsiębiorców zobligowana jest również do rejestracji VAT. Na zakładaniu firmy zależy to jednak od tego czy ich działalność ma określony charakter, np. sprzedają alkohol, paliwo.
Po rozpoczęciu działalności brany jest również pod uwagę roczny obrót. Jeśli przekracza kwotę 150 tys. rocznie również pojawia się konieczność rejestracji jako VAT-owiec. W przypadku kiedy przedsiębiorca rozpoczyna działalność np. w połowie roku limit oblicza się proporcjonalnie do długości prowadzenia firmy.
Część właścicieli firm może jednak zarejestrować się do VAT choć nie wymagają od nich tego przepisy. Takie postępowanie ma swoje plusy, m.in. możliwość zmniejszania VAT od sprzedaży odejmując od niego VAT od zakupów. Rejestracja jako VAT-owiec wymaga złożenia w urzędzie skarbowym formularza VAT-R.
ZREALIZUJ POMYSŁ NA WŁASNĄ FIRMĘ Z INFAKTEM
Formalności związanych z założeniem własnej firmy nie należy się obawiać. Przede wszystkim jeśli zdecyduje się na taki krok z inFaktem. Z czego to wynika?
Otóż zakładając firmę z inFaktem nie trzeba szczegółowo znać przepisów. Od tego są nasi fachowcy, którzy doskonale orientują się w meandrach regulacji. Nasi księgowi wyjaśnią Ci wszystko, wypełnią za Ciebie wymagane formularze, a następnie złożą w odpowiednich urzędach. Skorzystaj z inFaktu a zostaniesz przedsiębiorcą nie przekraczając progu swojego domu!
Po założeniu firmy proponujemy skorzystanie z usług Ogólnopolskiego Biura Rachunkowego, które zapewnia komfort prowadzenia biznesu. Możesz je testować nawet przez 60 dni zupełnie za darmo! Masz już pomysł na własną firmę? Zgłoś się do inFaktu.