Jakie są stawki podatku na karcie podatkowej? Które branże mają prawo rozliczać się na podstawie karty podatkowej?
Karta podatkowa to charakterystyczna forma opodatkowania, która polega na płaceniu stałej kwoty podatku niezależnie od faktycznie uzyskiwanych przychodów. Prawo do skorzystania z niej dotyczy przede wszystkim prowadzących działalność usługową, wytwórczo-usługową oraz handlową. Ta prosta forma opodatkowania nie jest jednak pozbawiona wad.
NA KARCIE PODATKOWEJ KONIECZNA JEST PEWNA DOKUMENTACJA
Karta podatkowa to jedna z najprostszych form opodatkowania. Przedsiębiorcy, którzy wybierają kartę podatkową, nie muszą w związku z tym prowadzić ksiąg rachunkowych. Nie mają także obowiązku składania zeznań podatkowych.Co nie znaczy, że nie muszą prowadzić żadnej dokumentacji. Ich obowiązkiem jest prowadzenie:
książki ewidencji zatrudnienia,
kart przychodów pracowników.
Wniosek, który informuje właściwy urząd skarbowy o chęci zastosowania opodatkowania w formie karty podatkowej to PIT-16. Formularz ten należy złożyć do naczelnika takiego urzędu.
Wygodne zakładanie firmy
Załóż firmę za darmo, bez wychodzenia z domu!
KIEDY MOŻLIWA JEST KARTA PODATKOWA?
Jak zaznaczają przepisy, aby można było rozliczyć się ze świadczonych usług w formie karty podatkowej:
trzeba złożyć wniosek o zastosowanie opodatkowania w tej formie (druk PIT-16),
rodzaj działalności musi pozwalać na zastosowanie tej formy opodatkowania,
nie można zatrudniać pracowników na umowę zlecenie i o dzieło, tylko na umowę o pracę,
nie prowadzi się innej działalności gospodarczej,
małżonek podatnika nie powinien prowadzić działalności w tym samym zakresie,
przedsiębiorca nie wytwarza wyrobów opodatkowanych podatkiem akcyzowym,
należy prowadzić działalność na terytorium Polski.
O WYSOKOŚCI PODATKU DOCHODOWEGO DECYDUJE URZĄD SKARBOWY
W przypadku karty podatkowej wysokość należnego podatku dochodowego ustalana zostaje na wniosek samego przedsiębiorcy. Decyzję w tej sprawie wydaje naczelnik urzędu skarbowego. Kierując się on rodzajem i zakresem prowadzonej działalności gospodarczej, liczbą pracowników oraz liczbą mieszkańców miejscowości, w której działa firma.Taka decyzja jest wydawana na każdy rok podatkowy. Uwzględnione w niej zostają oczywiście stawki, które ogłaszane są przez Ministra Finansów. W głównej mierze karta podatkowa możliwa jest dla osób, które prowadzą działalność usługową, wytwórczo-usługową oraz handlową.
JAKIE SĄ WADY KARTY PODATKOWEJ?
Opodatkowanie w formie karty podatkowej różni się od pozostałych form opodatkowania. Przedsiębiorca, który zdecyduje się na wybór takiej formy opodatkowania nie może korzystać z:
możliwości wspólnego rozliczania się z małżonkiem,
preferencyjnych zasad opodatkowania osób, które samotnie wychowują dzieci,
ulg oraz odliczeń.
To ograniczenie, które nie występuje jeśli przedsiębiorca zdecyduje się skorzystać z opodatkowania na zasadach ogólnych (skala podatkowa). W tym kontekście karta podatkowa nie jest więc atrakcyjnym rozwiązaniem.
ZAŁÓŻ FIRMĘ Z INFAKTEM BEZ WYCHODZENIA Z DOMU
Masz świetny pomysł na firmę, ale obawiasz się wszelkich urzędowych procedur związanych z zakładaniem działalności gospodarczej? Niepotrzebnie. Zgłoś się do inFaktu, a nasi specjaliści dopełnią wszystkich koniecznych formalności za Ciebie. Dzięki nam zostaniesz przedsiębiorcą bez wychodzenia z domu.Nasi księgowi wyjaśnią Ci wszystko telefonicznie i e-mailowo, wypełniają formularze, a później składają je za Ciebie we właściwych urzędach. To jak wygląda cały proces możesz śledzić w wygodnej aplikacji, która:
wyświetla status Twojego zgłoszenia,
informuje o postępach prac w urzędach,
wyświetla dokumenty do pobrania.
Z inFaktem nie musisz obawiać się formalności związanych z założeniem własnej działalności gospodarczej.
Zakładanie firmy
Szukasz więcej informacji na temat: Jakie są stawki podatku na karcie podatkowej? Które branże mają prawo rozliczać się na podstawie karty podatkowej??
Kasy fiskalne muszą być stosowane przez wszystkie jednostki handlowe. Wynika to z faktu, że wpływy uzyskane ze sprzedaży towarów obejmują należny podatek VAT, który przypada na sprzedane towary.
Fiskalna kasa to dodatkowy wydatek i kolejne obowiązki księgowe dla przedsiębiorców. Dobrze jest wiedzieć, kiedy można obyć się bez tego urządzenia, a w jakich przypadkach nie da się uniknąć obowiązku jego instalacji.
Wbrew utartej opinii, nie jest trudno otworzyć firmę. Osoba, która dokładnie wie, jakie kroki należy podjąć i skorzysta z możliwości elektronicznego przesyłania dokumentów, jest w stanie założyć działalność gospodarczą w ciągu kilku godzin.
Rejestrując swoją działalność gospodarczą w odpowiednim organie ewidencyjnym, z miejsca stajemy się podatnikiem. Aby stać się podatnikiem VAT dodatkowo musimy zarejestrować się w urzędzie skarbowym.
Samozatrudnienie to działalność na własny rachunek i we własnym imieniu. Łączy się to z szeregiem obowiązków, począwszy od założenia firmy, przez opłacanie podatków i składek ZUS, aż po prowadzenie księgowości.
Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z szeregiem obowiązków, o których musi pamiętać każdy polski przedsiębiorca. Niedopełnienie ich może oznaczać określone konsekwencje, ale na szczęście można ich z łatwością uniknąć.