Jakie składki musi odprowadzać osoba pracują na etacie, która założyła działalność? Jakie są zalety prowadzenia własnej firmy?

Praca na etacie to dla niektórych za mało – po godzinach prowadzą jeszcze własną działalność gospodarczą. Największymi zaletami takiego pomysłu jest z jednej strony stałe źródło dochodu z umowy o pracę, a z drugiej możliwość rozwijania własnej działalności i sprawdzenia czy bycie „na swoim” jest opłacalne. Oto 3 argumenty przemawiające za tym, że firma i etat razem to zgrany duet.

Pracuj na etacie i zarejestruj własną działalność

Własna firma to marzenie wielu osób. Nie każdy podejmuje to ryzyko, ale Ci, którzy zdecydowali się na prowadzenie własnej działalności wymieniają zalety tego rozwiązania: swobodę i możliwość wpływania na wysokość zarobków. Z kolei praca na etacie daje pracownikowi poczucie bezpieczeństwa i życiowej stabilności.

W sytuacji, kiedy pracujesz na etacie i zdecydujesz się dodatkowo na rozwijanie własnego biznesu po godzinach, przekonasz się jak bardzo jest to opłacalne. Nie wierzysz? Przedstawiamy 3 argumenty przemawiające za tym stwierdzeniem.

1. Z tytułu prowadzonej działalności opłacasz wyłącznie składkę zdrowotną

Osoby, który zdecydowały się na połączenie etatu z prowadzeniem firmy, płacą niższe składki ZUS z tytułu prowadzonej działalności. Żeby tak było, należy spełnić jeden warunek.

Tym warunkiem jest pensja z etatu w wysokości przynajmniej minimalnego wynagrodzenia (1680 zł brutto w 2014 roku). Wtedy mamy do czynienia ze zbiegiem tytułów ubezpieczenia – przepisy zwalniają przedsiębiorcę z opłacania składek ZUS na ubezpieczenie społeczne w związku z działalnością gospodarczą. Przedsiębiorcy pozostaje obowiązek opłacania wyłącznie składki zdrowotnej.

Zestawienie wielkości składek opłacanych na duży ZUS ze zobowiązaniami osoby łączącej etat z własną działalnością pokaże jak bardzo drugie rozwiązanie jest opłacalne.

Wszystkie składki na duży ZUS to ponad 1000 zł miesięcznie, mały ZUS to przeszło 400 złotych w skali miesiąca. Etatowy pracownik, który po godzinach prowadzi własną działalność, ma obowiązek opłacać wyłącznie składkę zdrowotną w kwocie około 260 złotych miesięcznie.

Wygodne zakładanie firmy

Zalóz firme za darmo, bez wychodzenia z domu!

Hasło musi zawierać:
  • 8 znaków lub więcej
  • Małe i wielkie litery
  • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

2. Składkę zdrowotną możesz odjąć od podatku dochodowego z etatu

Każdy przedsiębiorca ma możliwość odejmować składkę zdrowotną w prawie całej wysokości od podatku dochodowego. Dla osoby, która prowadzi firmę i pracuje na etacie, znaczącą sprawą jest możliwość zmniejszania podatku z przychodów pochodzących z różnych źródeł.

Wśród tych źródeł najistotniejsza dla naszego tematu jest umowa o pracę. Jeśli własna firma przynosi małe przychody i podatek dochodowy z tego tytułu jest na tyle niski, że nie pozwala na odliczenie składki zdrowotnej, to można ją odjąć od podatku zapłaconego z umowy o pracę.

W takiej sytuacji zysk ze składki zdrowotnej odliczonej w związku z prowadzoną działalnością przedsiębiorca uzyska dopiero w zeznaniu rocznym – trzeba pamiętać, by wpisać zapłacone składki do zeznania.

Istotna jest również terminowość opłacania składek – odliczyć można tylko te, które zostały opłacone, ale to nie znaczy, że przekroczenie terminu całkowicie przekreśla możliwość odliczenia. W takiej sytuacji składkę można uwzględnić, ale w kolejnym okresie rozliczeniowym.

Jeśli ten okres rozliczeniowy wypada już w następnym roku, to wystarczy odszukać potwierdzenia zapłaty składek, a także złożyć korektę zeznania rocznego.

3. Masz komfort stałego dochodu z etatu i jednocześnie możliwość rozwijania własnej działalności

Z jednej strony stały zastrzyk gotówki co miesiąc, a z drugiej możliwość przekonania się ile zarobisz dodatkowo na firmie. Niekiedy dochody z działalności znacznie przewyższają zarobki z pracy na etacie. Składa się na to wiele czynników: rodzaj branży, liczba konkurencji, a czasem zwykłe szczęście.

Praca na etacie nie pozwala na całkowite poświęcenie się własnej działalności, ale można przekonać się czy Twoja firma przynosi dochody, a jeśli tak to w jakiej wysokości. Koszt takiej „próby” jest niewielki, jak wynika z punktów 1 i 2.

Firmę założy za Ciebie inFakt

Pracujesz na etacie, ale myślisz intensywnie nad założeniem i rozwijaniem własnego biznesu? Nie marnuj swojego cennego czasu – zakładanie firmy zleć nam. Przebrniemy za Ciebie przez wszystkie formalności.

Rejestrowanie własnej działalności wymaga wiedzy na temat przepisów prawnych i ustaw, które zmieniają się z dużą częstotliwością. Nie musisz być na bieżąco – wystarczy, że nasi specjaliści są. Księgowa lub księgowy skontaktują się z Tobą telefonicznie lub mailowo, żeby uzyskać wszystkie potrzebne dane do zarejestrowania Twojej działalności.

Następnie niezbędne dokumenty złożą w Twoim imieniu we właściwych urzędach, a Ty zostaniesz przedsiębiorcą bez wychodzenia z domu. Co więcej aplikacja:

  • wyświetla status Twojego zgłoszenia,
  • informuje o postępach prac w urzędach,
  • wyświetla dokumenty do pobrania.

Zarejestrowanie działalności to dopiero początek. Własna firma wiąże się z wieloma obowiązkami i formalnościami. Samodzielne księgowanie jest trudniejsze i czasochłonne – oddaj to w ręce specjalistów i wybierz Ogólnopolskie Biuro Rachunkowe inFakt. To usługa, która możesz testować przez 30 dni zupełnie za darmo i bez żądnych zobowiązań.

Prezes Zarządu inFakt Sp. z o.o.

Pochodzący z Nowego Sącza, absolwent zarządzania na Akademii Górniczo-Hutniczej. Pierwsze "przedsiębiorcze szlify" zdobywał już od liceum. Chce pomagać innym przedsiębiorcom, aby prowadzenie księgowości było proste i bezproblemowe. Jego pasją jest tworzenie wartościowej organizacji, rozwijanie siebie i innych. Mąż Moniki i dumny tata Oli i Jeremiasza.

Fakturowanie i księgowość w Twoim telefonie!

Wystawiaj faktury oraz prowadź księgowość prost z telefonu! Księgowość firmy jeszcze nigdy nie była tak prosta! Dowiedz się więcej

Pobierz z App StoreinFakt - fakturowanie i księgowość na iPhone

"Program zajmuje się w prosty i przyjazny sposób tą szarą i nudną stroną prowadzenia firmy"

Logo MyApple
Pobierz z Google playNowa aplikacja do fakturowania na Androida

"Aplikacja mobilna to naturalne uzupełnienie możliwości, które daje Program do Fakturowania inFakt"