Praca na etacie to dla niektórych za mało – po godzinach prowadzą jeszcze własną działalność gospodarczą. Największymi zaletami takiego pomysłu jest z jednej strony stałe źródło dochodu z umowy o pracę, a z drugiej możliwość rozwijania własnej działalności i sprawdzenia czy bycie „na swoim” jest opłacalne. Oto 3 argumenty przemawiające za tym, że firma i etat razem to zgrany duet.
Spis treści
- Pracuj na etacie i zarejestruj własną działalność
- 1. Z tytułu prowadzonej działalności opłacasz wyłącznie składkę zdrowotną
- 2. Składkę zdrowotną możesz odjąć od podatku dochodowego z etatu
- 3. Masz komfort stałego dochodu z etatu i jednocześnie możliwość rozwijania własnej działalności
- Firmę założy za Ciebie inFakt
Pracuj na etacie i zarejestruj własną działalność
Własna firma to marzenie wielu osób. Nie każdy podejmuje to ryzyko, ale Ci, którzy zdecydowali się na prowadzenie własnej działalności wymieniają zalety tego rozwiązania: swobodę i możliwość wpływania na wysokość zarobków. Z kolei praca na etacie daje pracownikowi poczucie bezpieczeństwa i życiowej stabilności.
W sytuacji, kiedy pracujesz na etacie i zdecydujesz się dodatkowo na rozwijanie własnego biznesu po godzinach, przekonasz się jak bardzo jest to opłacalne. Nie wierzysz? Przedstawiamy 3 argumenty przemawiające za tym stwierdzeniem.
1. Z tytułu prowadzonej działalności opłacasz wyłącznie składkę zdrowotną
Osoby, który zdecydowały się na połączenie etatu z prowadzeniem firmy, płacą niższe składki ZUS z tytułu prowadzonej działalności. Żeby tak było, należy spełnić jeden warunek.
Tym warunkiem jest pensja z etatu w wysokości przynajmniej minimalnego wynagrodzenia (1680 zł brutto w 2014 roku). Wtedy mamy do czynienia ze zbiegiem tytułów ubezpieczenia – przepisy zwalniają przedsiębiorcę z opłacania składek ZUS na ubezpieczenie społeczne w związku z działalnością gospodarczą. Przedsiębiorcy pozostaje obowiązek opłacania wyłącznie składki zdrowotnej.
Zestawienie wielkości składek opłacanych na duży ZUS ze zobowiązaniami osoby łączącej etat z własną działalnością pokaże jak bardzo drugie rozwiązanie jest opłacalne.
Wszystkie składki na duży ZUS to ponad 1000 zł miesięcznie, mały ZUS to przeszło 400 złotych w skali miesiąca. Etatowy pracownik, który po godzinach prowadzi własną działalność, ma obowiązek opłacać wyłącznie składkę zdrowotną w kwocie około 260 złotych miesięcznie.
2. Składkę zdrowotną możesz odjąć od podatku dochodowego z etatu
Każdy przedsiębiorca ma możliwość odejmować składkę zdrowotną w prawie całej wysokości od podatku dochodowego. Dla osoby, która prowadzi firmę i pracuje na etacie, znaczącą sprawą jest możliwość zmniejszania podatku z przychodów pochodzących z różnych źródeł.
Wśród tych źródeł najistotniejsza dla naszego tematu jest umowa o pracę. Jeśli własna firma przynosi małe przychody i podatek dochodowy z tego tytułu jest na tyle niski, że nie pozwala na odliczenie składki zdrowotnej, to można ją odjąć od podatku zapłaconego z umowy o pracę.
W takiej sytuacji zysk ze składki zdrowotnej odliczonej w związku z prowadzoną działalnością przedsiębiorca uzyska dopiero w zeznaniu rocznym – trzeba pamiętać, by wpisać zapłacone składki do zeznania.
Istotna jest również terminowość opłacania składek – odliczyć można tylko te, które zostały opłacone, ale to nie znaczy, że przekroczenie terminu całkowicie przekreśla możliwość odliczenia. W takiej sytuacji składkę można uwzględnić, ale w kolejnym okresie rozliczeniowym.
Jeśli ten okres rozliczeniowy wypada już w następnym roku, to wystarczy odszukać potwierdzenia zapłaty składek, a także złożyć korektę zeznania rocznego.
3. Masz komfort stałego dochodu z etatu i jednocześnie możliwość rozwijania własnej działalności
Z jednej strony stały zastrzyk gotówki co miesiąc, a z drugiej możliwość przekonania się ile zarobisz dodatkowo na firmie. Niekiedy dochody z działalności znacznie przewyższają zarobki z pracy na etacie. Składa się na to wiele czynników: rodzaj branży, liczba konkurencji, a czasem zwykłe szczęście.
Praca na etacie nie pozwala na całkowite poświęcenie się własnej działalności, ale można przekonać się czy Twoja firma przynosi dochody, a jeśli tak to w jakiej wysokości. Koszt takiej „próby” jest niewielki, jak wynika z punktów 1 i 2.
Firmę założy za Ciebie inFakt
Pracujesz na etacie, ale myślisz intensywnie nad założeniem i rozwijaniem własnego biznesu? Nie marnuj swojego cennego czasu – zakładanie firmy zleć nam. Przebrniemy za Ciebie przez wszystkie formalności.
Rejestrowanie własnej działalności wymaga wiedzy na temat przepisów prawnych i ustaw, które zmieniają się z dużą częstotliwością. Nie musisz być na bieżąco – wystarczy, że nasi specjaliści są. Księgowa lub księgowy skontaktują się z Tobą telefonicznie lub mailowo, żeby uzyskać wszystkie potrzebne dane do zarejestrowania Twojej działalności.
Następnie niezbędne dokumenty złożą w Twoim imieniu we właściwych urzędach, a Ty zostaniesz przedsiębiorcą bez wychodzenia z domu. Co więcej aplikacja:
- wyświetla status Twojego zgłoszenia,
- informuje o postępach prac w urzędach,
- wyświetla dokumenty do pobrania.
Zarejestrowanie działalności to dopiero początek. Własna firma wiąże się z wieloma obowiązkami i formalnościami. Samodzielne księgowanie jest trudniejsze i czasochłonne – oddaj to w ręce specjalistów i wybierz Ogólnopolskie Biuro Rachunkowe inFakt. To usługa, która możesz testować przez 30 dni zupełnie za darmo i bez żądnych zobowiązań.