Jakie składki musi odprowadzać osoba pracująca na etacie, która założyła działalność? Jakie są zalety prowadzenia własnej firmy?

Praca na etacie to dla niektórych za mało – po godzinach prowadzą jeszcze własną działalność gospodarczą. Największymi zaletami takiego pomysłu jest z jednej strony stałe źródło dochodu z umowy o pracę, a z drugiej możliwość rozwijania własnej działalności i sprawdzenia czy bycie „na swoim” jest opłacalne. Oto 3 argumenty przemawiające za tym, że firma i etat razem to zgrany duet.

Pracuj na etacie i zarejestruj własną działalność

Własna firma to marzenie wielu osób. Nie każdy podejmuje to ryzyko, ale Ci, którzy zdecydowali się na prowadzenie własnej działalności wymieniają zalety tego rozwiązania: swobodę i możliwość wpływania na wysokość zarobków. Z kolei praca na etacie daje pracownikowi poczucie bezpieczeństwa i życiowej stabilności.
W sytuacji, kiedy pracujesz na etacie i zdecydujesz się dodatkowo na rozwijanie własnego biznesu po godzinach, przekonasz się jak bardzo jest to opłacalne. Nie wierzysz? Przedstawiamy 3 argumenty przemawiające za tym stwierdzeniem.

1. Z tytułu prowadzonej działalności opłacasz wyłącznie składkę zdrowotną

Osoby, który zdecydowały się na połączenie etatu z prowadzeniem firmy, płacą niższe składki ZUS z tytułu prowadzonej działalności. Żeby tak było, należy spełnić jeden warunek.Tym warunkiem jest pensja z etatu w wysokości przynajmniej minimalnego wynagrodzenia. W 2024 r. są to kwoty brutto:
 • 4 242,00 zł – od 1 stycznia do 30 czerwca,
 • 4 300,00 zł – od 1 lipca do 31 grudnia.
Ważne: wynagrodzenie nie musi pochodzić z jednego miejsca zatrudnienia i nie musi być wypłacane za pełen wymiar etatu. Istotne jest, aby miesięczne wynagrodzenie było równo co najmniej najniższemu, które stanowi podstawę do naliczenia składek społecznych.
W takiej sytuacji mamy do czynienia ze zbiegiem tytułów ubezpieczenia – przepisy zwalniają przedsiębiorcę z opłacania składek ZUS na ubezpieczenie społeczne w związku z działalnością gospodarczą. Przedsiębiorcy pozostaje obowiązek opłacania wyłącznie składki zdrowotnej.Zestawienie wielkości składek opłacanych na duży ZUS ze zobowiązaniami osoby łączącej etat z własną działalnością pokaże, jak bardzo drugie rozwiązanie jest opłacalne.Miesięczne składki społeczne (ze składką chorobową) i na Fundusz pracy w 2024 r. to 1 600,32 zł a przy ZUS preferencyjnym ponad 400 zł. Do tego dochodzi składka zdrowotna, która odrębnie jest wyliczana dla każdej formy opodatkowania.

Wygodne zakładanie firmy

Zalóz firme za darmo, bez wychodzenia z domu!

Hasło musi zawierać:
 • 8 znaków lub więcej
 • Małe i wielkie litery
 • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

2. Składki zdrowotnej nie odejmiesz już od podatku dochodowego z etatu

Do 2022 r. przedsiębiorca mógł odejmować składkę zdrowotną w prawie całej wysokości od podatku dochodowego. Wraz z wejściem w życie ustaw Polskiego Ładu to się zmieniło i aktualne zasady pozwalają na odliczenie składki tylko przedsiębiorcom rozliczającym się:
 • liniowo (do limitu 11 600 zł),
 • ryczałtem (max. 50% kwoty zapłaconych składek),
 • kartą podatkową (max. 19% kwoty zapłaconych składek).
Co to oznacza dla etatowca, który jednocześnie jest przedsiębiorcą na skali podatkowej? To, że nie odzyska zapłaconych składek zdrowotnych. Przed Polskim Ładem mógł odliczać składkę w zaliczkach na podatek, a jeżeli podatek był zbyt niski, mógł ją odjąć od podatku zapłaconego z umowy o pracę.To jedna z mniej korzystnych zmian dla przedsiębiorców wprowadzonych w ostatnich latach.

3. Masz komfort stałego dochodu z etatu i jednocześnie możliwość rozwijania własnej działalności

Z jednej strony stały zastrzyk gotówki co miesiąc, a z drugiej możliwość przekonania się ile zarobisz dodatkowo na firmie. Niekiedy dochody z działalności znacznie przewyższają zarobki z pracy na etacie. Składa się na to wiele czynników: rodzaj branży, liczba konkurencji, a czasem zwykłe szczęście.Praca na etacie nie pozwala na całkowite poświęcenie się własnej działalności, ale można przekonać się czy Twoja firma przynosi dochody, a jeśli tak to w jakiej wysokości. Koszt takiej „próby” jest niewielki, jak wynika z punktów 1 i 2.

Firmę założy za Ciebie inFakt

Pracujesz na etacie, ale myślisz intensywnie nad założeniem i rozwijaniem własnego biznesu? Nie marnuj swojego cennego czasu – zakładanie firmy zleć nam. Przebrniemy za Ciebie przez wszystkie formalności.Rejestrowanie własnej działalności wymaga wiedzy na temat przepisów prawnych i ustaw, które zmieniają się z dużą częstotliwością. Nie musisz być na bieżąco – wystarczy, że nasi specjaliści są. Księgowa lub księgowy skontaktują się z Tobą telefonicznie lub mailowo, żeby uzyskać wszystkie potrzebne dane do zarejestrowania Twojej działalności.Następnie niezbędne dokumenty złożą w Twoim imieniu we właściwych urzędach, a Ty zostaniesz przedsiębiorcą bez wychodzenia z domu. Co więcej aplikacja:
 • wyświetla status Twojego zgłoszenia,
 • informuje o postępach prac w urzędach,
 • wyświetla dokumenty do pobrania.
Zarejestrowanie działalności to dopiero początek. Własna firma wiąże się z wieloma obowiązkami i formalnościami. Samodzielne księgowanie jest trudniejsze i czasochłonne – oddaj to w ręce specjalistów i wybierz Ogólnopolskie Biuro Rachunkowe inFakt. To usługa, która możesz testować przez 30 dni zupełnie za darmo i bez żądnych zobowiązań.

Prezes Zarządu inFakt Sp. z o.o.

Pochodzący z Nowego Sącza, absolwent zarządzania na Akademii Górniczo-Hutniczej. Pierwsze "przedsiębiorcze szlify" zdobywał już od liceum. Chce pomagać innym przedsiębiorcom, aby prowadzenie księgowości było proste i bezproblemowe. Jego pasją jest tworzenie wartościowej organizacji, rozwijanie siebie i innych. Mąż Moniki i dumny tata Oli i Jeremiasza.

Fakturowanie i księgowość w Twoim telefonie!

Wystawiaj faktury oraz prowadź księgowość prost z telefonu! Księgowość firmy jeszcze nigdy nie była tak prosta! Dowiedz się więcej

Pobierz z App StoreinFakt - fakturowanie i księgowość na iPhone

"Program zajmuje się w prosty i przyjazny sposób tą szarą i nudną stroną prowadzenia firmy"

Logo MyApple
Pobierz z Google playNowa aplikacja do fakturowania na Androida

"Aplikacja mobilna to naturalne uzupełnienie możliwości, które daje Program do Fakturowania inFakt"