Jaki jest limit przychodów zobowiązujących do zarejestrowania się do VAT? Jakie prawa i obowiązki mają vatowcy?
Rejestracja VAT nie dotyczy wszystkich przedsiębiorców. Niekiedy jednak pomimo posiadania zwolnienia z VAT warto się na nią zdecydować, jako że posiada pewne korzyści. Z czym wiąże się rejestracja jako czynny podatnik VAT?
Niekiedy przedsiębiorca nie ma możliwości skorzystania ze zwolnienia i musi zarejestrować się jako czynny podatnik VAT. Taki odgórny nakaz odnosi się do charakteru prowadzonej firmy.Przepisy wymieniają szereg działalności, które wymagają rejestracji VAT bez względu na inne regulacje. Co za tym idzie zobligowani są do tego m.in. przedsiębiorcy:
prowadzący sprzedaż alkoholu i innych towarów objętych akcyzą (z wyjątkiem energii elektrycznej i wyrobów tytoniowych),
dostarczający wyroby z metali szlachetnych lub z udziałem tych metali,
sprzedający tereny budowlane lub przeznaczone pod zabudowę,
świadczący usługi prawnicze, doradztwa, a także usługi jubilerskie,
nie posiadający siedziby na terenie kraju.
VAT-owcami muszą również zostać przedsiębiorcy, którzy przekroczyli limit obrotu wynoszący 200 tys. zł rocznie.
Wygodne zakładanie firmy
Załóż firmę za darmo, bez wychodzenia z domu!
PRAWA I OBOWIĄZKI WYNIKAJĄCE Z BYCIA VAT-OWCEM
Bycie czynnym podatnikiem VAT oznacza oczywiście pewne obowiązki. Wśród najważniejszych należy wymienić stosowanie właściwych stawek VAT, wystawianie faktur, a także składanie deklaracji VAT i opłacanie wynikającego z nich podatku. Co oczywiste brak ich dopełnienia może oznaczać dla przedsiębiorcy pewne konsekwencje.Rejestracja VAT to jednak nie tylko konieczne do wypełnienia obowiązki. Należy również pamiętać o wynikających z tego faktu przywilejach. Można wśród nich przede wszystkim wymienić:
odejmowanie VAT-u od zakupów od VAT-u od sprzedaży – w praktyce skutkuje to dokonywaniem zakupów w cenach netto,
możliwość wnioskowania o zwrot VAT-u (jeśli występuje nadwyżka VAT-u od sprzedaży),
wystawianie faktur ze stawką VAT – ułatwia to nawiązanie współpracy z innymi VAT-owcami.
Jak zatem widać rejestracja VAT może choćby ułatwić pozyskanie klientów biznesowych.
W INFAKCIE ZAKŁADAMY FIRMĘ ZA DARMO I BEZ ZOBOWIĄZAŃ
Nie chcesz zajmować się formalnościami, jakie można spotkać przy zakładaniu działalności gospodarczej? Zdaj się na wiedzę i doświadczenie specjalistów z inFaktu. Nasi księgowi świetnie znają się na aspektach dotyczących rejestracji firmy. Dlaczego nie skorzystać z ich wiedzy?Dzięki temu nie trzeba samemu poznawać przepisów, a także gromadzić dokumentów, wypełniać ich i składać w urzędach. Nasi księgowi powiedzą Ci również, kiedy konieczna jest rejestracja VAT. Zakładanie firmy w inFakcie składa się z zaledwie kilku kroków, z których zdecydowana większość leży w gestii naszych księgowych. Ty musisz jedynie omówić pewne kwestie ze specjalistami z inFaktu i podpisać dostarczone przez nas dokumenty.Wszystkich pozostałych czynności dotyczących zakładania firmy dopełniamy za Ciebie. I to absolutnie za darmo! Nic nie płacisz również za obsługę księgową w Ogólnopolskim Biurze Rachunkowym, którą zapewniamy wraz z założeniem firmy.Masz możliwość jej przetestowania przez 60 dni bez żadnych konsekwencji. Jeśli stwierdzisz, że nie jest to opcja dla Ciebie możesz po prostu z niej zrezygnować.
Zakładanie firmy
Szukasz więcej informacji na temat: Jaki jest limit przychodów zobowiązujących do zarejestrowania się do VAT? Jakie prawa i obowiązki mają vatowcy??
Kasy fiskalne muszą być stosowane przez wszystkie jednostki handlowe. Wynika to z faktu, że wpływy uzyskane ze sprzedaży towarów obejmują należny podatek VAT, który przypada na sprzedane towary.
Fiskalna kasa to dodatkowy wydatek i kolejne obowiązki księgowe dla przedsiębiorców. Dobrze jest wiedzieć, kiedy można obyć się bez tego urządzenia, a w jakich przypadkach nie da się uniknąć obowiązku jego instalacji.
Wbrew utartej opinii, nie jest trudno otworzyć firmę. Osoba, która dokładnie wie, jakie kroki należy podjąć i skorzysta z możliwości elektronicznego przesyłania dokumentów, jest w stanie założyć działalność gospodarczą w ciągu kilku godzin.
Rejestrując swoją działalność gospodarczą w odpowiednim organie ewidencyjnym, z miejsca stajemy się podatnikiem. Aby stać się podatnikiem VAT dodatkowo musimy zarejestrować się w urzędzie skarbowym.
Samozatrudnienie to działalność na własny rachunek i we własnym imieniu. Łączy się to z szeregiem obowiązków, począwszy od założenia firmy, przez opłacanie podatków i składek ZUS, aż po prowadzenie księgowości.
Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z szeregiem obowiązków, o których musi pamiętać każdy polski przedsiębiorca. Niedopełnienie ich może oznaczać określone konsekwencje, ale na szczęście można ich z łatwością uniknąć.