Urząd skarbowy

Urząd skarbowy to instytucja, której w czasie prowadzenia działalności gospodarczej nie da się uniknąć. Do jej powinności należy nie tylko przyjmowanie dokumentów składanych przez podatników. Urzędnicy mogą również kontrolować czy przedsiębiorcy wywiązują się z obowiązków wymaganych przez przepisy.

JAKIE KWESTIE ZAŁATWIA SIĘ W URZĘDZIE SKARBOWYM?


Zdecydowaną większość spraw odnoszących się do firmowych rozliczeń załatwia się w urzędzie skarbowym. Z czego to wynika? Otóż to tutaj trafia większość płaconych podatków, m.in. dochodowy, VAT, od czynności cywilnoprawnych, czy od spadków i darowizn. Ale to nie wszystko.

W urzędzie skarbowym przedsiębiorca również:

 • składasz deklaracje podatkowe,

 • rejestruje się jako VAT-owiec,

 • składa zgłoszenie identyfikacyjne (NIP) i aktualizacyjne,

 • składasz oświadczenia np. o wyborze uproszczonej metody rozliczania się z podatku, o rezygnacji ze zwolnienia podatkowego, itp.

Urząd skarbowy wydaje także zaświadczenie o wysokości zaległości podatkowych.


Wygodne zakladanie firmy

Zalóz firme za darmo, bez wychodzenia z domu!

Hasło musi zawierać:
 • 8 znaków lub więcej
 • Małe i wielkie litery
 • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

URZĄD SKARBOWY MOŻE PODDAĆ PRZEDSIĘBIORCĘ KONTROLI


Co istotne urząd skarbowy może również sprawdzić czy właściciel firmy w pełni wywiązuje się z obowiązków podatkowych. Kontrola nie jest jednak niezapowiedziana. Wcześniej do rąk przedsiębiorcy trafia zawiadomienie o zamiarze wszczęcia kontroli. Dopiero po upływie 7 dni, jakie upłynął od momentu doręczenia zawiadomienia, urzędnicy mogą zawitać do firmy.

W przypadku, gdy kontrola nie rozpocznie się do 30 dni od daty wręczenia zawiadomienia, to urząd skarbowy zobligowany jest do wyznaczenia nowego terminu. W zawiadomieniu urząd skarbowy informuje o zakresie kontroli, a także okresie i rodzaju podatku, którego ma dotyczyć. Wymaga to od właściciela firmy przygotowania wszelkich koniecznych dokumentów. Dodatkowo urząd skarbowy w trakcie kontroli może poprosić przedsiębiorcę, który posiada faktury lub umowy w języku obcym na ich przetłumaczenie.

A co w sytuacji, gdy przedsiębiorca nie może być obecny w trakcie kontroli, np. z powodu wizyty w szpitalu? Może on wyznaczyć swojego reprezentanta. Wymaga to złożenia w urzędzie skarbowym odpowiedniego pisemnego upoważniania.

NIE ZAJMUJ SIĘ FORMALNOŚCIAMI. ZAŁÓŻ FIRMĘ Z INFAKTEM


Założenie firmy bez konieczności zapoznawania się z przepisami, wypełniania formularzy i wizyt w urzędach? To jak najbardziej możliwe. Wystarczy jedynie zgłosić się do inFaktu. Nasi specjaliści zajmą się wszystkimi koniecznymi formalnościami.

Proces zakładania firmy z inFaktem składa się zaledwie z kilku prostych kroków.

 • Zamówienie i rozmowa telefoniczna z księgową z inFakt.

 • Przygotowanie przez inFakt wszystkich dokumentów niezbędnych do założenia firmy.

 • Wysłanie e-mailem dokumentów klientowi do weryfikacji.

 • Podpisanie dokumentów przez Ciebie dostarczonych kurierem.

W następnym kroku nasi księgowi składają wymagane dokumenty w urzędach, a Ty zostajesz przedsiębiorcą.

Czeka na Ciebie również obsługa księgowa w Ogólnopolskim Biurze Rachunkowym, którą możesz testować przez 60 dni za darmo, bez żadnych zobowiązań. To usługa, którą zapewniamy wraz z założeniem działalności.


Prezes Zarządu inFakt Sp. z o.o.

Pochodzący z Nowego Sącza, absolwent zarządzania na Akademii Górniczo-Hutniczej. Pierwsze "przedsiębiorcze szlify" zdobywał już od liceum. Chce pomagać innym przedsiębiorcom, aby prowadzenie księgowości było proste i bezproblemowe. Jego pasją jest tworzenie wartościowej organizacji, rozwijanie siebie i innych. Mąż Moniki i dumny tata Oli i Jeremiasza.

Fakturowanie i księgowość w Twoim telefonie!

Wystawiaj faktury oraz prowadź księgowość prost z telefonu! Księgowość firmy jeszcze nigdy nie była tak prosta! Dowiedz się więcej

Pobierz z App StoreinFakt - fakturowanie i księgowość na iPhone

"Program zajmuje się w prosty i przyjazny sposób tą szarą i nudną stroną prowadzenia firmy"

Logo MyApple
Pobierz z Google playNowa aplikacja do fakturowania na Androida

"Aplikacja mobilna to naturalne uzupełnienie możliwości, które daje Program do Fakturowania inFakt"