Załóż firmę przez Internet

Założenie firmy przestało być nieskończoną ilością piętrzących się formalności. Wszystko można dzisiaj załatwić przez Internet. Co prawda przedsiębiorcą można nadal wszystkie dokumenty składać osobiście, ale czy nie lepiej zrobić to bez wychodzenia z domu? Załóż firmę przez Internet, aby nie tracić czasu.

Kroki do założenia firmy


Założenie działalności gospodarczej w Polsce wiąże się z koniecznością dopełnienia pewnych obowiązków. Przede wszystkim należy:
  • uzupełnić i złożyć wniosek CEIDG-1,
  • złożyć w ZUS-ie formularz ZUS ZUA lub ZZA.

Oprócz tego jest jeszcze trzeci krok – rejestracja VAT, który nie jest obowiązkowy, chyba że nowy przedsiębiorca chce prowadzić sprzedaż obowiązkowo opodatkowaną VAT-em. Przedsiębiorcy, którzy chcą (lub muszą) dokonać rejestracji VAT, muszą złożyć w urzędzie skarbowym formularz VAT-R.

Wszystkie powyższe czynności można wykonać bez wychodzenia z domu, pod pewnymi warunkami o których mowa poniżej. Nowoczesne, zinformatyzowane platformy e-administracyjne nieustannie poszerzają swoją ofertę o nowe funkcjonalności. Załóż firmę przez Internet – coraz częściej, by cieszyć się z własnej działalności potrzeba wyłącznie komputera z dostępem do sieci.

Wygodne zakladanie firmy

Zalóz firme za darmo, bez wychodzenia z domu!

Hasło musi zawierać:
  • 8 znaków lub więcej
  • Małe i wielkie litery
  • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

Wpis do CEIDG przez Internet


Na początku lipca 2011 roku nastąpiła zmiana w sposobie zakładania firmy. Wcześniej żeby zarejestrować nową działalność przedsiębiorca musiał uzupełnić formularz EDG-1 i zanieść go do urzędu miasta lub gminy. Po zmianach, takim formularzem jest CEIDG-1, który można wysłać w wersji elektronicznej lub złożyć osobiście w urzędzie.

Wniosek CEIDG-1 można przesłać przez stronę www.firma.gov.pl, ale pod pewnymi warunkami. Wymaga to posiadania podpisu elektronicznego lub profilu zaufanego, które służą potwierdzeniu tożsamości w elektronicznych kontaktach z administracją. Taki profil można bezpłatnie założyć na stronie ePUAP. 

Jeśli przedsiębiorca nie ma profilu zaufanego ani podpisu elektronicznego to formularz musi złożyć osobiście w urzędzie miasta lub gminy.

Rejestracja w ZUS-ie przez Internet


W 2012 roku ZUS uruchomił Platformę Usług Elektronicznych – PUE ZUS. Platforma umożliwia przedsiębiorcom złożenie elektronicznego wniosku ZUS ZUA lub ZZA, który służy do rejestracji płatnika składek, aczkolwiek to również wymaga profilu zaufanego. Wnioski trzeba złożyć do 7 dni od momentu zarejestrowania działalności w CEIDG. 

W zależności od tego, czy założona działalność gospodarcza jest jedynym zajęciem przedsiębiorcy, czy też jest także zatrudniony na etat (i osiąga minimalnie najniższą pensję krajową) – zgłasza na druku (odpowiednio) ZUA lub ZZA.

Niestety, rejestracja VAT przez Internet jest najbardziej problematyczna. Złożenie VAT-R przez Internet jest możliwe za pośrednictwem serwisu e-Deklaracje, ale wymaga posiadania bezpiecznego podpisu elektronicznego. 

Załóż firmę przez Internet z inFaktem


Jak widać założenie firmy przez Internet jest możliwe, ale nie należy do prostych. W związku z tym warto rozważyć skorzystanie z usługi zakładanie firmy w inFakcie. Skorzystaj z niej, a księgowi inFaktu dopełnią za Ciebie wszelkich formalności – założą firmę za ciebie. Oznacza to, że zostaniesz przedsiębiorcą bez wychodzenia z domu. To naprawdę wygodne.

Wraz z założeniem firmy oferujemy obsługę księgową w inFakcie. To nowoczesne rozwiązanie, które zapewnia Ci pełen komfort – księgowi inFaktu dbają o Twoje rozliczenia i reprezentują Cię przed urzędami. 

Jednocześnie masz stały dostęp do aplikacji, w której wystawiasz faktury i pobierasz skany kosztów oraz analizujesz stan finansów. Swoje dokumenty skanujesz  i wgrywasz na inFakt. Dzięki temu oszczędzasz czas i pieniądze. Oto znakomita księgowość dla początkujących właścicieli firm.


Wiceprezes Zarządu inFakt Sp. z o.o.

Ukończył Akademię Górniczo-Hutniczą. Od początku kariery zawodowej pracował jako programista. Obecnie jest Dyrektorem Technologicznym działu IT (CTO). W życiu kieruje się słowam Michaela Douglasa – „It’s not about the money – it’s about the game”.

Fakturowanie i księgowość w Twoim telefonie!

Wystawiaj faktury oraz prowadź księgowość prost z telefonu! Księgowość firmy jeszcze nigdy nie była tak prosta! Dowiedz się więcej

Pobierz z App StoreinFakt - fakturowanie i księgowość na iPhone

"Program zajmuje się w prosty i przyjazny sposób tą szarą i nudną stroną prowadzenia firmy"

Logo MyApple
Pobierz z Google playNowa aplikacja do fakturowania na Androida

"Aplikacja mobilna to naturalne uzupełnienie możliwości, które daje Program do Fakturowania inFakt"