Sejm przegłosował ustawę o niższych podatkach


12 maja 2022 4 min. czytania

Ustawa o niższych podatkach została właśnie przyjęta przez Sejm. Oznacza to obniżenie stawki podatku dochodowego do 12%, likwidację ulgi dla klasy średniej i rozliczenie składki zdrowotnej w kosztach działalności.

12% na skali podatkowej i likwidacja ulgi dla klasy średniej

Najwięcej zmian dotyczy skali podatkowej (czyli opodatkowania na zasadach ogólnych). Nie zmieni się podwyższony pierwszy próg (120 tys. zł) oraz wyższa kwota wolna od podatku (30 tys. zł). Podatnicy mogą natomiast liczyć na obniżenie podatku z 17% do 12% i przywrócenie rozliczenia dla osób samotnie wychowujących dzieci. Przegłosowane dotyczą wszystkich, niezależnie od źródła przychodu:

Nie jest wymagane spełnienie żadnych dodatkowych warunków, a zmiany obejmą wszystkich, korzystających ze skali podatkowej.

Likwidacja ulgi dla klasy średniej

Zlikwidowana została ulga dla klasy średniej, którą sam Rząd określił jako skomplikowaną. Zyskamy dzięki temu uproszczenie systemu podatkowego. Zobaczmy to na przykładzie:

Podatnicy w pierwszym progu podatkowym, do kwoty dochodu 120 000 zł zapłacą podatek 12% zamiast obecnych 17%. Jednocześnie kwota wolna od opodatkowania pozostanie na poziomie 30 000 zł. Opodatkowaniu przy pierwszym progu podatkowym podlega zatem 90 000 zł. Różnica pomiędzy 15 300 zł (90.000 x 17%) a 10 800 zł (90.000 x 12%) to 4500 zł. Tyle mogłaby wynieść maksymalna korzyść podatkowa.

box-icon

Zmiany od 1 lipca

Nowa stawka 12% ma obowiązywać za cały 2022 r.

Wraz z likwidacją ulgi dla klasy średniej, korzyść maleje. Przykładowo dla dochodu rocznego na poziomie 100 tys. zł, korzyść wyniesie zaledwie ok. 500 zł. W okolicach 100 tys. zł dochodu rocznie, gdzie ulga przyjmuje maksymalną wartość, odczuwalna korzyść z obniżenia stawki podatku kosztem likwidacji ulgi będzie najmniejsza.

Ponowna zmiana formy opodatkowania w 2022 r.

Zmiana przepisów pozwoli nam ponowie wybrać formę opodatkowania. Będziemy mogli dokonać jej wyłącznie na skalę podatkową (czyli nie będzie można zmienić w trakcie roku formy ze skali na podatek liniowy lub ryczałt).

Zmiany formy opodatkowania będzie można dokonać po zakończeniu roku. Tylko ryczałtowcy dodatkowo zyskają możliwość zmiany formy opodatkowania już w połowie roku w terminie pomiędzy 1 lipca a 22 sierpnia. Oznacza to w praktyce, że będą mogli przez pierwszą połowę roku być opodatkowani w formie ryczałtu, a drugą połowę wg skali podatkowej

Co zyskamy na liniówce i ryczałcie? Składkę zdrowotną wrzucimy w koszty

Zapowiedziane zostały również preferencyjne zmiany w rozliczaniu składki zdrowotnej na podatku liniowym, ryczałcie i karcie podatkowej. Nie dotyczą one jednak zasad ogólnych.

  • podatek liniowy – rozliczenie składki zdrowotnej w kosztach działalności. Możemy obniżyć nasz dochód do opodatkowania o zapłacone składki zdrowotnej maksymalnie do kwoty 8 700 zł. Oznacza to, że przedsiębiorcy na liniowce, którzy osiągają dochód miesięczny do kwoty 14 795 zł będą mogli wrzucić swoją składkę zdrowotną w koszty, tak samo jak składki społeczne. Korzyść podatkowa z takiej zmiany wyniesie do 1 653 zł rocznie.
  • ryczałt – obniżymy nasz przychód o połowę zapłaconych składek zdrowotnych. Oznacza to, że przy najwyżej wysokości składki zdrowotnej na ryczałcie (1 007,81 zł), będziemy mogli obniżyć nasz przychód do opodatkowania o 503,91 zł miesięcznie. Korzyść podatkowa z takiej zmiany to od 60 zł do 1 028 zł rocznie.
  • karta podatkowa – możemy obniżyć podatek do zapłaty o 19% z zapłaconych składek zdrowotnych. Miesięczna wysokość składki zdrowotnej na karcie podatkowej to 270,90 zł. W ciągu roku jest to 3242,28 zł. Korzyść podatkowa wprowadzonej zmiany to 616,03 zł (19% x 3242,28).

Pozostałe zmiany w ustawie

Co dalej i kiedy zmiany wejdą w życie?

Teraz ustawa trafi do Senatu, który w połowie 18 i 19 maja ma zaplanowane posiedzenie. Po głosowaniu wróci z ewentualnymi poprawkami do Sejmu, który 26 maja rozpoczyna swoje ostatnie majowe zebranie. Najpewniej jeszcze na tym posiedzeniu zostanie potwierdzony jej ostateczny kształt i przesłana będzie do Kancelarii Prezydenta RP, który już zapowiedział, że podpisze ją najszybciej, jak to możliwe. Jeśli ten scenariusz się potwierdzi ustawa wejdzie w życie zgodnie z zapowiedziami – 1 lipca 2022 r.

Księgowość online bez wychodzenia z domu

  • Bez papieru
  • Bez dojazdów do księgowego
  • Bez marnowania Twojego czasu