Ulga abolicyjna zniknie z Polskiego Ładu

Kolejną zmianą, która nie będzie obowiązywała od 1 lipca 2023, a obowiązuje obecnie na mocy Polskiego Ładu, jest ulga abolicyjna. Ministerstwo Finansów proponuje całkowite wycofanie się z tego pomysłu. 

Czym jest ulga abolicyjna i kto mógł skorzystać

Przypomnijmy, że ulga abolicyjna miała w okresie przejściowym opodatkowywać przychody preferencyjną stawką 8% niezależnie od formy opodatkowania. Miała ona zachęcać wszystkich podatników do ujawniania fiskusowi swoich wcześniej nieopodatkowanych przychodów oraz do wycofania się z optymalizacji podatkowych. 

Podatnicy mieli czas na zgłoszenie ukrytych przychodów od 1 października 2022 r., a następnie należałoby uiścić podatek dochodowy od nich w wysokości wspomnianych 8%. Te przepisy, które zostały zaproponowane w Polskim Ładzie tworzyły okno czasowe dla podatników, którzy wcześniej nie ujawniali wszystkich swoich przychodów i dawały im możliwość skorzystania z preferencyjnej stawki. 

Ulga nie premiowała uczciwości

Należy powiedzieć szczerze, że ulga abolicyjna była jednak deprymująca dla reszty podatników, którzy uczciwie ujawniali swoje przychody i płacili od nich podatek w pełnej wysokości zgodnie z wybraną formą opodatkowania. Panowało wśród nich poczucie, że w zamian za nieujawnianie przychodów, tak naprawdę ustawodawca nagradza za pomocą ulgi tych, którzy tego nie robili wcześniej. 

Zostanie wycofana „bezboleśnie”

Przepisy zostały co prawda wprowadzone 1 stycznia 2022 r. jednak miały zostać zastosowane od 1 października. Ministerstwo Finansów na mocy przedstawionego kilka dni temu projektu wycofuje się z tych przepisów. Nie zaczęły one jeszcze obowiązywać w praktyce, a w związku z  tym nie budzi wątpliwości wycofanie ulgi abolicyjnej poprzez najbliższą zapowiedzianą nowelizację ustawy podatkowej. 

Ulga abolicyjna wprowadzona przez Polski Ład miała obowiązywać zarówno na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) jak i od osób prawnych (CIT). Wszystko wskazuje jednak na to, że nikt z niej nie skorzysta.

Księgowość online bez wychodzenia z domu

  • Bez papieru
  • Bez dojazdów do księgowego
  • Bez marnowania Twojego czasu