W 2023 r. trzeba będzie ponownie wybrać właściwą formę opodatkowania

Piotr Juszczyk

Zaproponowane przez Ministerstwo Finansów daje możliwość korekty wyboru formy opodatkowania na rok 2022. Jeśli z niego skorzystamy i będziemy chcieli kontynuować w przyszłym roku skalę podatkową, będziemy musieli raz jeszcze w normalnym terminie zadeklarować chęć zmiany z obecnej formy na zasady ogólne.

W 2022 r. można ponownie zmienić formę tylko na skalę podatkową

Po konsultacjach związanych z proponowaną zmianą przepisów od 1 lipca 2022 r. Ministerstwo Finansów poinformowało, że będzie możliwość ponownej zmiany formy opodatkowania na rok 2022. Podatnicy rozliczający się obecnie na podatku liniowym lub ryczałcie, będą mogli przejść na skalę podatkową na obecny rok. Nie ma możliwości ponownego wyboru innej formy opodatkowania niż zasady ogólne.

Zmiany podyktowane są atrakcyjnością skali, która po nowelizacji zyska dodatkowo niższy podatek na pierwszym progu. Przywrócono również możliwość rozliczenia osób samotnie wychowujących dzieci. Dla wielu osób może się to okazać kluczowe w kalkulowaniu obciążeń podatkowych.

Ryczałtowcy mogą ją zmienić już od lipca

W przypadku podatku liniowego będzie można to uczynić wyłącznie na koniec bieżącego roku (czyli w przyszłorocznym rozliczeniu PIT). Natomiast na ryczałcie będzie można tego dokonać zarówno na koniec roku (wybierając skalę podatkową na cały obecny rok) lub do 22 sierpnia 2022, zmieniając formę tylko na drugą połowę roku. Pamiętajmy wtedy, że pierwsza wciąż będzie rozliczana ryczałtem, czyli cały rok rozliczymy korzystając z dwóch form.

Zmiana formy opodatkowaniaKiedy będzie możliwa?
Z liniówki na skalę podatkowądo 30 kwietnia 2023 r. (po zakończonym roku)
Z ryczałtu na skalę podatkowąod 1 lipca do 22 sierpnia 2022 r. lub do 30 kwietnia 2023 r.
Na ryczałt lub liniówkębrak możliwości zmiany

Co z zaliczkami zapłaconymi wcześniej?

Zgodnie z przepisami wybór nowej formy nie spowoduje obowiązku ponownego przeliczenia podatku, który był już opłacony w trakcie roku, ale na innych zasadach. Podatnicy, którzy dokonają zmiany, wykażą w rozliczeniu PIT-36 za rok 2022 swoje zaliczki na podatek w taki sposób, jak płacili w trakcie roku i jak wynikało z ich formy. Należy wskazać stan faktyczny zapłaconych zaliczek.

box-icon

Ważne

Rozliczenie wszystkich deklaracji PIT niezależnie od formy opodatkowania odbędzie się do 30 kwietnia 2023 r.

W 2023 r. ponownie musimy dokonać zmiany na nowy rok

Należy pamiętać o jednej ważnej rzeczy. Podatnik na ryczałcie lub liniówce, który doszedł do wniosku, że skala jest dla niego korzystniejsza i rozliczył się wg niej za 2022 r. (czyli dopiero w rozliczeniu PIT określił nową formę), będzie musiał do 20 lutego 2023 r. w normalnym trybie zgłosić do urzędu skarbowego chęć zmiany formy opodatkowania na rok 2023.

To, że rozliczając się za poprzedni rok, zdecydujemy się na zmianę, nie sprawi, że skala podatkowa będzie obowiązywać na kolejny rok. Pamiętajmy, że w systemie widnieje nasza deklaracja wyboru aktualnej formy z roku poprzedniego i jeśli nie dokonamy tej zmiany zgodnie z prawem, zostanie automatycznie przedłużona na rok kolejny. 

Ponowna zmiana formy opodatkowania, jaką zapowiedział wiceminister Artur Soboń, obowiązywać będzie jednorazowo, tylko w odniesieniu do roku 2022 i ma pozwolić podatnikowi wybrać korzystniej, uwzględniając wszystkie zmiany podatkowe. By jednak zmiana formy opodatkowania była trwała, musimy jej dokonać do 20 lutego (lub 20 dnia miesiąca po miesiącu, w którym osiągnęliśmy pierwszy przychód w roku 2023).

Wydaje się to skomplikowane, ale tak wygląda prawo i należy zdawać sobie z tego sprawę, żeby nie popełnić błędu. W przyszłym roku może być on nie do naprawienia, a decyzji nie da się cofnąć