Ministerstwo Finansów dopuszcza możliwość ponownej zmiany formy opodatkowania. Jakie zmiany są możliwe i do kiedy należy podjąć decyzję?

Piotr Juszczyk

Dziś odbyła się konferencja, na której wiceminister Artur Soboń poinformował, że po konsultacjach, które odbyły się w zakresie zmian podatków od 1 lipca 2022 r. postanowiono, że będzie możliwość ponownej zmiany formy opodatkowania. Dotyczy to podatników, którzy wybrali na początku roku formę w oparciu o przepisy Polskiego Ładu. Na tej podstawie mogli zupełnie inaczej ocenić korzyści i po 1 lipca może się okazać, że dokonali złego wyboru. 

MF posłuchało przedsiębiorców

W związku z tym zaproponowano możliwość ponownej zmiany formy opodatkowania. Sam będac na spotkaniu konsultacyjnym z Ministerstwem Finansów, postulowałem i pytałem, czy taka możliwość będzie. Minister Soboń poinformował mnie wtedy, że być może zostanie to dopuszczone tuż po zakończeniu roku 2022.

Zgodnie z zapowiedzią z dzisiejszej konferencji prasowej – czekamy jeszcze na publikację aktu prawnego – zmiana formy na skalę podatkową dla rozliczających się obecnie na liniówce lub na ryczałcie będzie możliwa na po zakończeniu roku podatkowego.

Dodatkowe okienko na zmianę dla ryczałtowców

Dodatkowo ryczałtowcy zyskają możliwość zmiany formy opodatkowania już w połowie roku w terminie pomiędzy 1 lipca a 22 sierpnia. Oznacza to w praktyce, że będą mogli przez pierwszą połowę roku być opodatkowani w formie ryczałtu, a drugą połowę wg skali podatkowej

Warto podkreślić, że wprowadzając możliwość takiej zmiany, wykorzystano rozwiązanie istniejące już wcześniej. W przypadku przedsiębiorców na ryczałcie ewidencjonowanym taka zmiana była bowiem możliwa, ale tylko pod jednym warunkiem – utraty prawa do ryczałtu. Działo się to m.in. w przypadku rozpoczęcia sprzedaży produktów lub usług wyłączonych z ryczałtu (do takich należały m.in. wyroby akcyzowe lub części samochodowe). Ryczałtowiec tracił wtedy uprawnienia i z automatu przechodził na skalę podatkową, rozliczając się w niej już od pierwszej sprzedaży takiego wyrobu.

Ministerstwo Finansów użyło podobnego mechanizmu dzisiaj, ale już dla wszystkich ryczałtowców.

Nie ma możliwości zmiany na ryczałt lub na liniówkę

Zmiana formy opodatkowania będzie możliwa wyłącznie na skalę podatkową. Czyli nie będzie można przejść ani na ryczałt ani na liniówkę w trakcie trwania roku lub po jego zakończeniu. Jedyna możliwość to przejście na skalę z ryczałtu i liniówki.

Minister Soboń wyraźnie podkreślił również, że ponowna zmiana dotyczyć to będzie wyłącznie tego roku.

Podatki rozliczymy w jednym terminie

Ponadto od przyszłego roku zeznania podatkowe będzie można złożyć w jednym terminie. Dotyczy to wszystkich podatników niezależnie od wybranej formy. Tym terminem będzie 30 kwietnia 2023 r. (przykładowo wg starych zasad ryczałtowcy rozliczali się do 28 lutego, a na karcie podatkowej do 31 stycznia). Ta zmiana może zostać z nami dłużej.

Jest to bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ skala podatkowa po zmianach staje się bardziej korzystną formą. Wielu przedsiębiorców do samego końca będzie zastanawiało się, jaką formę za rok 2022 wybrać. Nie będą musieli o tym decydować wcześniej, jeśli takiej pewności nie mają. Na spokojnie będą mogli to zrobić do 30 kwietnia przyszłego roku.

Jak będzie wyglądała ponowna zmiana formy opodatkowania

Podsumowując zapowiedziane zmiany, nową formę będzie można wybrać w terminach:

Zmiana formy opodatkowaniaKiedy będzie możliwa?
Z liniówki na skalę podatkowądo 30 kwietnia 2023 r. (po zakończonym roku)
Z ryczałtu na skalę podatkowąod 1 lipca do 22 sierpnia 2022 r. lub do 30 kwietnia 2023 r.
Na ryczałt lub liniówkębrak możliwości zmiany
box-icon

Ważne

Rozliczenie wszystkich deklaracji PIT niezależnie od formy opodatkowania odbędzie się do 30 kwietnia 2023 r.