10 najczęściej zadawanych pytań o rozliczenie PIT-37

Joanna Grochala

W poprzednim roku pracowałeś na umowie o pracę, zlecenie lub dzieło i otrzymałeś od pracodawcy PIT-11? Składając deklarację PIT-37 skorzystasz z rządowej usługi Twój e-PIT? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na 10 najczęściej zadawanych pytań, które rozwieją Twoje wątpliwości.

Zbliża się termin kolejnego rozliczenia PIT, które dla podatników na skali podatkowej i liniówce kończy się 2 maja 2022 r. (termin wydłużony, ponieważ ostatni dzień kwietnia to sobota). Wielu podatników skorzysta zapewne z automatycznie wystawionej przez MF deklaracji w systemie Twój e-PIT. Słyszymy o powtarzających się błędach, dlatego warto zwrócić uwagę na poprawność akceptowanych rozliczeń. Podpowiadamy, gdzie się kryją:

Czy zdarzają się błędy w przygotowanym przez Ministerstwo Finansów rozliczeniu?

Niestety tak, zdarzają się błędy w zaczytanych danych w naszej deklaracji. Do najczęściej występujących należą:

  • Błędne wykazanie w Twój e-PIT uprawnienia do ulgi prorodzinnej. Warto sprawdzić czy  faktycznie występuje w rozliczeniu i czy  kwota, która się naliczyła jest prawidłowa.
  • Brak PIT-11 w usłudze Twój e-PIT. 
  • Brak uwzględnienia innych ulg. Niestety MF nie wie, jakie ulgi nam przysługują. Warto zatem zweryfikować, czy uprawnienia przysługujące nam z lat poprzednich, które  przeniosły się automatycznie do deklaracji za obecny rok, nadal na przysługują.

Nie dostałem PIT-11 od swojego pracodawcy, czy mogę skorzystać z usługi Twój e-PIT?

Tak, jest to możliwe jeśli posiadasz Profil zaufany.

Czy korzystając z usługi Twój e-PIT, mogę rozliczyć się z małżonkiem?

Tak, w usłudze można zmienić swoje rozliczenie indywidualne na:

Czy mogę modyfikować kwoty na moim rozliczeniu?

Tak, ale pamiętaj, że jeśli zmieniasz wartości odczytane przez Ministerstwo Finansów, musisz je udokumentować. Jeśli w zaczytanym rozliczeniu widzisz np. pominiętą umowę lub też uzupełniasz rozliczenie o przychody, od których zaliczki odprowadza się samodzielnie (np. działalność nierejestrowana), to te informację zawsze musisz wykazać samodzielnie w PIT. 

Czy mogę nie robić nic i oczekiwać, że deklaracje PIT rozliczy za mnie urząd skarbowy? Co wtedy ze zwrotem podatku lub dopłatą?

Z dniem 2 maja 2022 r. Twoja deklaracja zostanie automatycznie wysłana, nawet jeśli nie zaakceptujesz jej wcześniej sam. Jeżeli z rozliczenia przysługuje Ci zwrot podatku, to otrzymasz go przelewem na wskazany w US rachunek bankowy w terminie 45 dni (lub na adres wykazany jako miejsce zamieszkania).

Jeśli natomiast występuje niedopłata to jesteśmy zobowiązani zapłacić podatek i warto skontrolować samodzielnie kwotę do zapłaty, logując się do usługi Twój e-PIT. Urząd Skarbowy dodatkowo przesyła informację pocztą. Od tego momentu podatnik ma 7 dni na zapłatę zaległego podatku.

Czy jeśli będąc na UoP, świadczyłem najem prywatny, to mogę rozliczyć się poprzez usługę Twój e-PIT?

Niestety nie, ponieważ urząd nie zna naszym przychodów i kosztów z najmu. W takim przypadku należy złożyć rozliczenie samodzielnie.

Co zrobić, gdy dokonałem już rozliczenia, ale PIT-11 otrzymałem z opóźnieniem po wysyłce?

W takim przypadku należy sporządzić korektę rozliczenia. Dokonujemy samodzielnie sprawdzenia danych oraz naniesienia zmian, a następnie wysyłamy poprawioną deklaracje ponownie jako deklarację korygującą.

W 2022 miałem jedną umowę o pracę i kilka innych umów (o dzieło i zlecenie). Czy wszystkie wykazuje w jednym rozliczeniu? 

Co do zasady wszystkie przychody z różnych źródeł powinny znaleźć się w jednej deklaracji właściwej dla wybranej formy opodatkowania, która jest automatycznie udostępniona w usłudze Twój e-PIT. Pamiętaj by zachować ostrożność i sprawdzić przygotowane rozliczenie. Jeśli nie otrzymaliśmy PIT-11, to należy je wykazać poprzez dokonanie samodzielnej modyfikacji.

Oczywiście usługa Twój e-PIT jest ułatwieniem, ale jak najbardziej mamy prawo z niej nie skorzystać. Wtedy też nie trzeba się logować, czy też odrzucać przygotowanej dla nas przez MF deklaracji. Wystarczy, że rozliczenie złożymy samodzielnie na podstawie otrzymanych dokumentów źródłowych, korzystając z innego programu lub osobiście i ta deklaracja zyskuje ważność.

Prowadziłem działalność gospodarczą, jednocześnie pracując na umowę o pracę. Czy mogę skorzystać z usługi Twój e-PIT?

Tak, ale samodzielnie musisz uzupełnić dane dotyczące działalności gospodarczej. Póki co w rządowej usłudze nie jest możliwe rozliczanie dochodów uzyskanych wyłącznie z działalności gospodarczej.

Czy ulga na dziecko naliczy się automatycznie? Co w przypadku, gdy zwrot jest większy niż kwota podatku?

Jeśli chodzi o ulgę na dziecko, to co do zasady system MF nalicza ją sam. W tym zakresie jednak warto zachować szczególną ostrożność i zweryfikować jej poprawność. W przypadku gdy zapłacony podatek jest mniejszy niż przysługująca nam kwota ulgi, możemy uwzględnić dodatkowy limit, którym jest suma zapłaconych składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. 

Niestety w tym zakresie również zdarzają się błędy w przygotowanym przez MF zeznaniu. Polegają one na tym, że część składek zostaje pominięta, czego konsekwencją jest naliczenie niższej kwoty ulgi

W przypadku dziecka uczącego się można rozliczyć ulgę, korzystając z Twój e-PIT, ale urząd skarbowy nie ma informacji o tym, czy dziecko kontynuuje naukę. Powinniśmy wtedy samodzielnie dodać lub usunąć odliczenie ulgi z automatycznie przygotowanej dla nas deklaracji.

Przewodnik po ulgach – darmowy eBook inFaktu

W związku z rozliczeniem PIT stworzyliśmy eBooka, który w prosty sposób tłumaczy wszystkie ulgi oraz jak je zastosować. Znajdziesz w nim wiele porad i odpowiedzi:


Rozlicz PIT z inFaktem:

Jeśli korzystasz z wielu ulg, rozliczenie PIT może przysporzyć Ci trudności. Z inFaktem staje się to jednak prostsze. Połączyliśmy siły z systemem e-PITy, dzięki czemu masz dostęp do kreatora, który pomoże ci prawidłowo wypełnić odpowiednią deklarację PIT.