Gdzie na PIT będziemy ujmować działalność nierejestrowaną?


20 listopada 2018 1 min. czytania

Do momentu pojawienia się nowego rozporządzenia odnośnie zeznań rocznych do rozliczenia za 2018 r. mieliśmy informacje o tym, że działalność bez rejestracji będzie ujmowana w innych źródłach na PIT-36. Formularz zostaje, ale mamy zaskoczenie bo prawdopodobnie w innym polu będą wpisywane te przychody. Gdzie na PIT będziemy ujmować działalność nierejestrowaną?

Działalność bez rejestracji

Działalność bez rejestracji jest to rozwiązanie, które obowiązuje od 30 kwietnia 2018 r. Pozwala ona na dorabianie sobie niedużych kwot bez konieczności rejestrowania działalności gospodarczej.

Limit przychodów do rozliczenia w działalności bez rejestracji w 2018 wynosi 1050 zł, a w 2019 r. 1125 zł.

Sam fakt tego, że nigdzie nie zgłasza się tych przychodów nie oznacza, że nie trzeba się z nich rozliczyć. Jest wprost przeciwnie, bo wykonując działalność nieewidencjonowaną musimy przychody z niej osiągnięte wykazać na PIT.

Gdzie na PIT będziemy ujmować działalność nierejestrowaną?

Gdzie na PIT będziemy ujmować działalność nierejestrowaną?

Pojawił się projekt rozporządzenia, w którym mamy przedstawione wzoru PIT-ów d0 rozliczenia za 2018 r. Dzięki projektowi wiemy już, że najprawdopodobniej przychody z działalności nierejestrowanej nie będą wykazywane w innych źródłach, ale w osobnym dedykowanym jej wierszu.

Działalność nierejestrowana została wyodrębniona w formularzu PIT-36(26) jako odrębne źródło przychodu.

Niewątpliwie dodanie osobnego wiersza na wykazanie przychodów z działalności nierejestrowanej ułatwi urzędnikom dokonywanie kontroli. Jeśli natomiast przychody i koszty są prawidłowo udokumentowane, to podatnik nie powinien mieć trudności.

Księgowość online bez wychodzenia z domu

  • Bez papieru
  • Bez dojazdów do księgowego
  • Bez marnowania Twojego czasu