Działalność bez rejestracji od kiedy i dla kogo?

Działalność bez rejestracji jest formą uzyskiwania przychodu bez obowiązku zakładania działalności gospodarczej. Dla kogo to rozwiązania zostało przewidziane? Jakie warunki trzeba spełnić, aby można było prowadzić działalność bez rejestracji? Przedstawiamy najważniejsze informacje o działalności nieewidencjonowanej.

Na czym polega działalność nierejestrowana?

Działalność bez rejestracji to możliwość na uzyskiwanie przychodu bez konieczności rejestracji działalności. Możesz ją prowadzić, jeśli w okresie 60 poprzednich miesięcy wcześniej nie prowadziłeś działalności gospodarczej i przychody miesięczne będą mniejsze niż 1050 zł.

ico

Jaki jest limit dla działalności nierejestrowanej?

Miesięczny limit przychodów w przypadku działalności bez rejestracji nie może przekroczyć 75% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę. W 2024 r. nie można przekroczyć kwoty 3 181,50 zł zł netto (od 1 stycznia do 30 czerwca) i 3 225 zł (od 1 lipca do 31 grudnia).

ico

Kiedy muszę założyć działalność?

Pamiętaj, że musisz założyć działalność, gdy Twój miesięczny przychód przekroczy kwotę 50% minimalnego wynagrodzenia za pracę. Wniosek CEIDG-1 trzeba złożyć w terminie 7 dni od dnia przekroczenia limitu.

ico

Czy są usługi wyłączone z tej działalności?

Tak, nie możesz np. świadczyć czynności wymagających koncesji, zezwolenia, a także usług agroturystycznych rolników, rolniczej produkcji wina, czy handlu wyrobami rolnymi.

ico

Czy muszę opłacać składki ZUS?

Nie, przy działalności bez rejestracji nie opłacasz żadnych składek ZUS – zarówno społecznych, zdrowotnych, jak i funduszu pracy.

Zmiany przepisów

Czy w trakcie roku muszę rozliczać się z tych przychodów?

Nie, nie musisz rozliczać się z tych przychodów w trakcie roku. Twój przychód może być wykazywany w zeznaniu rocznym i wtedy też opłacisz się podatek (bez odsetek). Z tych przychodów rozliczasz się na PIT-36.

how

Czy przy działalności bez rejestracji mogę wystawić fakturę?

Tak, możesz wystawić fakturę. W przepisach nie określono sposobu dokumentowania sprzedaży, natomiast jedną z możliwości jest wystawianie faktur. Możesz także wpisywać sprzedaż do ewidencji – przykładowy wzór zamieszczamy poniżej.

ico

Dowiedz się więcej:

Działalność bez rejestracji – jak to działa?

Przydatne pliki

inFakt w mediach: działalność bez rejestracji