Jak dokumentować sprzedaż w działalności nierejestrowanej?
Jak dokumentować sprzedaż w działalności nierejestrowanej? Czy mogę wystawiać faktury? Czy jest jakiś wzór ewidencję, którą należy prowadzić? W jakiej formie odbierać zapłatę?
- Działalność nierejestrowana
- Jak dokumentować sprzedaż w działalności nierejestrowanej?
- Czy mogę wystawiać faktury w działalności nierejestrowanej?
- Czy mogę wpisywać sprzedaż do ewidencji?
- Czy jest wzór ewidencji, którą należy prowadzić w działalności nierejestrowanej?
- Czy mogę nie prowadzić żadnej dokumentacji?
- W jakiej formie przyjmować zapłatę?
Działalność nierejestrowana
Przypomnę krótko, że począwszy od 30 kwietnia 2018 roku podatnicy mogą prowadzić działalność nierejestrowaną (działalność nieewidencjonowaną). Jest to dokonywanie sprzedaży bez rejestracji działalności gospodarczej. Aby móc korzystać z tego rozwiązania, trzeba spełniać dwa warunki:
- przychód z tej działalności nie przekracza w żadnym miesiącu 75% kwoty minimalnego wynagrodzenia – od 1 lipca 2023 nie może przekroczyć 2700 zł,
- dana osoba w okresie ostatnich 60 miesięcy nie wykonywała działalności gospodarczej.
Tutaj zebraliśmy wszystkie przydatne informacje o działalności nierejestrowanej
Jak dokumentować sprzedaż w działalności nierejestrowanej?
Poniżej omówię kilka kwestii związanych z dokumentowaniem sprzedaży w działalności nierejestrowanej. Poruszę też temat zapłaty. Istotne informacje przedstawię, jako odpowiedzi na konkretne pytania.
Co ustawa mówi na temat dokumentowania sprzedaży?
Ustawa z dnia z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców, mówiąca w art. 5 o działalności nierejestrowanej w żaden sposób nie reguluje kwestii dokumentowania, czy wykazywania przychodu z tytułu działalności bez rejestracji.
Czy mogę wystawiać faktury w działalności nierejestrowanej?
Tak, osoba prowadząca działalność nieewidencjonowaną może być podatnikiem VAT czynnym lub zwolnionym i ma prawo wystawiać faktury. Jeśli podatnik prowadzi działalność opodatkowaną, to nalicza VAT, a co za tym idzie ma obowiązek składania JPK VAT.
Czy mogę wpisywać sprzedaż do ewidencji?
Tak, można dokonywać zapisów sprzedaży w ewidencji sprzedaży.
Czy jest wzór ewidencji, którą należy prowadzić w działalności nierejestrowanej?
Ustawodawca nie określił wzoru takiej ewidencji. Przykładowy dokument zamieszczamy tutaj.
Czy mogę nie prowadzić żadnej dokumentacji?
Tak, ale dla celów dowodowych warto jakąś dokumentację prowadzić. Podatnik wykazuje przychód w zeznaniu rocznym i urząd skarbowy ma prawo sprawdzać PIT i dopytać podatnika np. przeprowadzając kontrole na jakiej podstawie przychód jest wykazywany. Warto wówczas mieć jakąś dokumentacje, która będzie dowodem.
W jakiej formie przyjmować zapłatę?
Przepisy nie określają, czy podatnik prowadzący działalność nieewidencjonowaną powinien zapłatę otrzymywać w formie bezgotówkowej na konto, czy może otrzymywać środki do ręki. Nie mniej jednak, dla celów dowodowych lepiej jest otrzymywać wypłaty na konto. Gdyby jednak dana osoba odbierała gotówkę, to można np. wystawić potwierdzenie odebrania środków z datą i kwotą.
Podziel się nim ze znajomymi