Ulga na start i działalność nierejestrowana

Piotr Juszczyk

Ulga na start i działalność nierejestrowana to przywileje, z których mogą skorzystać przedsiębiorcy. Osoby fizyczne rozpoczynające działalność gospodarczą mogą skorzystać ze zwolnienia z opłacania składek społecznych przez pierwsze pół roku, a drobni przedsiębiorcy mogą działać bez rejestracji i składek ZUS.

Ulga na start

Ulga na start została określona w art. 18 ustawy Prawo przedsiębiorców. Z ulgi na start mogą skorzystać osoby fizyczne, które:

  1. Zakładają firmę po raz pierwszy albo podejmuje ją ponownie po upływie co najmniej 60 miesięcy od dnia jej ostatniego zawieszenia lub zakończenia;
  2. Nie wykonuje jej na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.

Dzięki uldze na start przedsiębiorca, nie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym przez okres 6 miesięcy od dnia podjęcia działalności gospodarczej.  Przedsiębiorca dzięki ustawie Prawo przedsiębiorców zyskał fakultatywne zwolnienie z opłacania składek przez pierwsze 6 miesięcy prowadzenia działalności. Po tym okresie będzie zobowiązany do zgłoszenie się do ZUS i oczywiście będzie mógł przez następne 24 miesiące skorzystać z preferencyjnych składek, czyli tzw. mały ZUS.
Przedsiębiorca może również zrzec się tego prawa, poprzez zgłoszenie się do ubezpieczenia społecznego.
Przepisy weszły w życie z dniem 31 marca 2018 r. 
ulga na start

Działalność nierejestrowana

Od 1 lipca 2023 roku, nie stanowi działalności gospodarczej działalność wykonywana przez osobę fizyczną, jeśli:

  • przychód należny z tej działalności nie przekracza w żadnym miesiącu 75% kwoty minimalnego wynagrodzenia,
  • oraz która okresie ostatnich 60 miesięcy nie wykonywała działalności gospodarczej.

Oznacza to, że np. przy pracach drobnych czy też dorywczych osoba fizyczna nie musi dokonywać rejestracji  w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej oraz opłacać składek ZUS z tego tytułu, jeśli przychody z tej działalności nie przekroczą w żadnym miesiącu 75 proc. minimalnego wynagrodzenia.

Od stycznia do czerwca 2024 roku limit przychodu wynosi 3 181,50 zł, a od lipca 2024 roku – 3 225 zł.
Jeżeli przychód należny z tytułu takiej działalności tj. niezarejestrowanej przekroczy w danym miesiącu wysokość 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, to działalność ta stanie się działalnością gospodarczą począwszy od dnia, w którym nastąpiło przekroczenie wysokości przychodu. W terminie 7 dni od tego dnia osoba wykonująca działalność gospodarczą musi złożyć wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.