Ulga na start – 6 miesięcy bez składek ZUS. Kompendium wiedzy

Michalina Miotk

Planujesz założyć jednoosobową działalność gospodarczą? Przez pierwszych 6 miesięcy jej prowadzenia możesz być zwolniony(-a) z płacenia składek ZUS – chociaż nie ze wszystkich. Brzmi ciekawie? Dowiedz się, jak działa ulga na start i sprawdź, czy możesz z niej skorzystać.

Czym jest ulga na start?

Ulga na start to ułatwienie dedykowane początkującym przedsiębiorcom. Korzystając z ulgi na start, obniżysz koszty działalności przez pierwsze pół roku – otrzymasz zwolnienie z obowiązku opłacania niektórych składek.

Z ulgi na start możesz korzystać przez okres 6 pełnych miesięcy. Sformułowanie „pełnych” jest kluczowe – jeżeli działalność zaczniesz prowadzić:

 • pierwszego dnia miesiąca – to od tego miesiąca zaczniesz korzystać z ulgi;
 • w trakcie miesiąca – tego miesiąca nie wliczysz do okresu 6 miesięcy i w praktyce z ulgi będziesz korzystać miesiąc dłużej.
box-icon

Przykład

Planujesz założyć firmę w czerwcu. Jeżeli działalność zarejestrujesz np. 2 czerwca 2023 r., to ulga na start będzie przysługiwać Ci do końca roku – przez kolejnych 6 pełnych miesięcy, do 31 grudnia 2023 r.

Kto może skorzystać z ulgi?

Aby skorzystać z ulgi na start, w pierwszej kolejności musisz się upewnić, że będzie ona dla Ciebie dostępna. Jakie warunki trzeba spełnić? Ich lista nie jest długa i obejmuje trzy punkty. Muszą one jednak zostać spełnione łącznie.

Z ulgi na start możesz skorzystać jako osoba fizyczna, która: 

 1. Zakłada firmę po raz pierwszy lub kolejny – jeżeli będziesz przedsiębiorcą po raz kolejny, to między zawieszeniem lub zamknięciem poprzedniej działalności a rozpoczęciem nowej musi upłynąć co najmniej 60 miesięcy.
 2. Planuje pracować na własny rachunek – w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej albo jako wspólnik spółki cywilnej.
 3. Nie planuje wykonywać działalności na rzecz byłego pracodawcy – tego, który zatrudniał Cię w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym, gdy zakres obowiązków wykonywanych w ramach etatu i działalności się pokrywa.

Kto nie może korzystać z ulgi?

Odpowiedź na to pytanie częściowo wynika już z powyższych informacji. Ulga na start będzie dla Ciebie niedostępna, gdy po założeniu działalności chcesz współpracować ze swoim lub byłym pracodawcą i wykonywać dla niego czynności wchodzące w zakres byłych obowiązków pracowniczych.

Sprawdź też: Ulga na start a praca na etacie. Czy możesz skorzystać z ulgi?

Ulga nie będzie dla Ciebie dostępna również wówczas, gdy:

 • planujesz założyć firmę w innej formie niż jednoosobowa działalność gospodarcza lub spółka cywilna – np. spółkę z o.o.;
 • od dnia zawieszenia lub zamknięcia poprzedniej działalności nie upłynęło 5 lat.

Z jakich składek ZUS zwalnia ulga na start?

Jeżeli skorzystasz z ulgi na start, nie zapłacisz większości składek ZUS. O jakich składkach mowa?

Ulga na start zapewnia zwolnienie z następujących składek:

 • składek na ubezpieczenia społeczne – emerytalne, rentowe i wypadkowe;
 • składki na Fundusz Pracy.
box-icon

Warto wiedzieć

Zwolnienie z wymienionych składek dotyczy wyłączenie Ciebie – właściciela firmy. Jeżeli w trakcie korzystania z ulgi na start zatrudnisz pracownika, to za niego zapłacisz wszystkie składki.

Czy ulga zwalnia ze składki zdrowotnej?

Ulga na start nie zwalnia ze składki zdrowotnej. Ma to swoje konsekwencje – musisz zarejestrować się do ubezpieczenia zdrowotnego, jednocześnie możesz też zgłosić do ubezpieczenia członka swojej rodziny.

Ile wynosi składka zdrowotna? Zasady jej wyliczania są uzależnione od wybranej formy opodatkowania:

 • 9 proc. podstawy wymiaru składki – skala podatkowa;
 • 4,9 proc. podstawy wymiaru składki – podatek liniowy;
 • stała kwota uzależniona od przedziału przychodu – ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.
box-icon

Warto wiedzieć

Wybierasz skalę podatkową lub podatek liniowy? Minimalna składka zdrowotna w 2023 r. wynosi 314,10 zł brutto.

Z czym się wiąże ulga na start? Konsekwencje

Perspektywa płacenia niższych składek ZUS w pierwszym okresie prowadzenia działalności jest kusząca. Musisz mieć jednak świadomość, że to rozwiązanie ma też pewne minusy. O czym mowa?

Korzystanie z ulgi na start oznacza, że:

 • nie masz prawa do zasiłku chorobowego, macierzyńskiego i opiekuńczego;
 • nie otrzymasz świadczenia rehabilitacyjnego;
 • nie płacisz składek na ubezpieczenie emerytalne – okres objęty ulgą nie zostanie uwzględniony podczas ustalania prawa do emerytury.

Jak zgłosić się do ulgi?

Po rozważeniu wszystkich za i przeciw uważasz, że ulga na start będzie dla Ciebie korzystna? Pozostaje się do niej zgłosić – masz na to 7 dni od daty rozpoczęcia działalności. Zgłoszenia do ulgi na start dokonuje się na formularzu ZUS ZZA. Jeżeli chcesz zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego członka rodziny, dodatkowo wypełnij formularz ZUS ZCNA.

Zgłoszenie do ZUS możesz:

 • złożyć podczas rejestracji firmy w CEIDG;
 • złożyć przez aplikację ePłatnik;
 • przekazać w Programie Płatnik;
 • wysłać w formie papierowej.

Kod ubezpieczenia

Kod ubezpieczenia, który należy wskazać w formularzu przesyłanym do ZUS, składa się z sześciu cyfr. Cztery początkowe cyfry są stałe – 05 40. Pozostałe dwie zależą od Twojej indywidualnej sytuacji.

Piąta cyfra kodu ZUS:

 • 0 – nie masz prawa do emerytury/renty;
 • 1 – masz ustalone prawo do emerytury;
 • 2 – masz ustalone prawo do renty.

Szósta cyfra kodu ZUS:

 • 0 – nie masz orzeczenia o niepełnosprawności;
 • 1 – masz orzeczenie o lekkim stopniu niepełnosprawności;
 • 2 – masz orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności;
 • 3 – masz orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności. 
box-icon

Przykład 2

Jesteś osobą bez prawa do emerytury lub renty i nie jesteś osobą niepełnosprawną. Twój kod ubezpieczenia wygląda następująco: 05 40 00.

Koniec ulgi na start. Co dalej?

Po 6 miesiącach korzystania z ulgi na start nie musisz obawiać się drastycznego wzrostu wysokości składek ZUS – możesz skorzystać z kolejnego rozwiązania, jakim są składki ZUS w preferencyjnej (obniżonej) wysokości. Niższe składki możesz płacić przez pełne 24 miesiące. W tym przypadku również konieczne będzie złożenie deklaracji z właściwym kodem.

Czy ulga na start jest obowiązkowa?

Ulga na start jest dobrowolna. W każdym momencie korzystania z ulgi możesz też z niej zrezygnować. Wybór należy do Ciebie – musisz określić, co jest dla Ciebie ważniejsze: niskie składki ZUS w początkowym etapie prowadzenia działalności czy możliwość skorzystania np. z zasiłku chorobowego w razie choroby.

Załóż firmę i skorzystaj z ulgi na start

Bez formalności. Bez wychodzenia z domu. Bez stresu. Za darmo

Hasło musi zawierać:
 • 8 znaków lub więcej
 • Małe i wielkie litery
 • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

Michalina Miotk
Od 2010 r. zajmuję się pisaniem o księgowości, biznesie, finansach i ubezpieczeniach. Śledzę zmiany w przepisach podatkowych i tłumaczę je prostym językiem. Mieszkam nad morzem i w pełni z tego korzystam.