Założenie firmy przestało być nieskończoną ilością piętrzących się formalności. Część obowiązków można załatwić przez Internet. Co prawda przedsiębiorcą można nadal wszystkie dokumenty składać osobiście, ale czy nie lepiej zrobić to bez wychodzenia z domu? Załóż firmę przez Internet, aby nie tracić czasu.

Kroki do założenia firmy


Założenie działalności gospodarczej w Polsce wiąże się z koniecznością dopełnienia pewnych obowiązków. Przede wszystkim należy:
  • uzupełnić i złożyć wniosek CEIDG-1,
  • złożyć w ZUS-ie formularz ZUS ZUA lub ZZA.

Oprócz tego jest jeszcze trzeci krok – rejestracja VAT, który nie jest obowiązkowy, chyba że nowy przedsiębiorca chce prowadzić sprzedaż obowiązkowo opodatkowaną VAT-em. Przedsiębiorcy, którzy chcą (lub muszą) dokonać rejestracji VAT, muszą złożyć w urzędzie skarbowym formularz VAT-R.

Wszystkie powyższe czynności można wykonać bez wychodzenia z domu, pod pewnymi warunkami o których mowa poniżej. Nowoczesne, zinformatyzowane platformy e-administracyjne nieustannie poszerzają swoją ofertę o nowe funkcjonalności. Załóż firmę przez Internet - coraz częściej, by cieszyć się z własnej działalności potrzeba wyłącznie komputera z dostępem do sieci.

Wygodne zakładanie firmy

Załóż firmę za darmo, bez wychodzenia z domu!

lub dowiedz się więcej

Administratorem danych osobowych jest Infakt Sp. z o.o. Więcej Powierzone dane osobowe przetwarzane są w celu realizacji usługi dostępu do aplikacji Infakt, oferowanej przez Administratora oraz prowadzonej z wykorzystaniem w/w aplikacji obsługi księgowej świadczonej przez niego. Ponadto, dane przetwarzane będą w celu informowania o działaniu w/w aplikacji, w tym przesyłania komunikatów generowanych w ramach jej funkcjonalności.

Wpis do CEIDG przez Internet


Na początku lipca 2011 roku nastąpiła zmiana w sposobie zakładania firmy. Wcześniej żeby zarejestrować nową działalność przedsiębiorca musiał uzupełnić formularz EDG-1 i zanieść go do urzędu miasta lub gminy. Po zmianach, takim formularzem jest CEIDG-1, który można wysłać w wersji elektronicznej lub złożyć osobiście w urzędzie.

Wniosek CEIDG-1 można przesłać przez stronę www.firma.gov.pl, ale pod pewnymi warunkami. Wymaga to posiadania podpisu elektronicznego lub profilu zaufanego, które służą potwierdzeniu tożsamości w elektronicznych kontaktach z administracją. Taki profil można bezpłatnie założyć na stronie ePUAP. 

Jeśli przedsiębiorca nie ma profilu zaufanego ani podpisu elektronicznego to formularz musi złożyć osobiście w urzędzie miasta lub gminy.

Rejestracja w ZUS-ie przez Internet


W 2012 roku ZUS uruchomił Platformę Usług Elektronicznych – PUE ZUS. Platforma umożliwia przedsiębiorcom złożenie elektronicznego wniosku ZUS ZUA lub ZZA, który służy do rejestracji płatnika składek, aczkolwiek to również wymaga profilu zaufanego. Wnioski trzeba złożyć do 7 dni od momentu zarejestrowania działalności w CEIDG. 

W zależności od tego, czy założona działalność gospodarcza jest jedynym zajęciem przedsiębiorcy, czy też jest także zatrudniony na etat (i osiąga minimalnie najniższą pensję krajową) – zgłasza na druku (odpowiednio) ZUA lub ZZA.

Niestety, rejestracja VAT przez Internet jest najbardziej problematyczna. Złożenie VAT-R przez Internet jest możliwe za pośrednictwem serwisu e-Deklaracje, ale wymaga posiadania bezpiecznego podpisu elektronicznego. 

Załóż firmę przez Internet z inFaktem


Jak widać założenie firmy przez Internet jest możliwe, ale nie należy do prostych. W związku z tym warto rozważyć skorzystanie z usługi zakładanie firmy w inFakcie. Skorzystaj z niej, a księgowi inFaktu dopełnią za Ciebie wszelkich formalności – założą firmę za ciebie. Oznacza to, że zostaniesz przedsiębiorcą bez wychodzenia z domu. To naprawdę wygodne.

Wraz z założeniem firmy oferujemy obsługę księgową w Ogólnopolskim Biurze Rachunkowym, którą możesz testować przez 60 dni za darmo, bez żadnych zobowiązań. To nowoczesne rozwiązanie, które zapewnia Ci pełen komfort – księgowi inFaktu dbają o Twoje rozliczenia i reprezentują Cię przed urzędami. 

Jednocześnie masz stały dostęp do aplikacji, w której wystawiasz faktury i pobierasz skany kosztów oraz analizujesz stan finansów. Swoje dokumenty skanujesz  i wgrywasz na inFakt. Dzięki temu oszczędzasz czas i pieniądze. Oto znakomita księgowość dla początkujących właścicieli firm.