inFaktTeraz czytasz:Kiedy trzeba stosować kasę fiskalną? - inFakt
Menu
Kiedy trzeba stosować kasę fiskalną?
Każdy kto na poważnie myśli o założeniu własnej firmy powinien wcześniej poznać zasady stosowania kasy fiskalnej. Może się bowiem zdarzyć, że będzie miał z nią do czynienia w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej, o ile jego klientami będą osoby prywatne. Kiedy trzeba stosować kasę fiskalną?
Kasa rejestrująca (zwana również fiskalną) to urządzenie elektroniczne służące do rejestrowania obrotu i kwot podatku należnego urzędowi skarbowego.
Od lat jest ona również utrapieniem wielu przedsiębiorców, z uwagi na liczne obowiązki, które się z kasą wiążą oraz fakt, że przepisy dotyczące kas fiskalnych podlegają stosunkowo częstym zmianom. A brak ich znajomości to prosta droga do dotkliwych kar i sankcji.
Który przedsiębiorca musi zainstalować kasę rejestrującą w swojej firmie? Według rozporządzenia obowiązek ten spoczywa na podatnikach sprzedających usługi i produkty osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej (najprościej rzecz ujmując – osobom prywatnym), a także rolnikom ryczałtowym.
A zatem jeśli sprzedajesz na rzecz innych firm, to kasa fiskalna Cię nie dotyczy.
Kiedy trzeba stosować kasę fiskalną, a kiedy nie?
Od powyższej zasady istnieją jednak pewne odstępstwa – tzw. zwolnienia, dzięki którym kasy nie trzeba stosować mimo sprzedawania na rzecz osób prywatnych. Prawo do zwolnienia z posiadania kasy fiskalnej przysługuje przedsiębiorcom:
których obrót na rzecz osób prywatnych nie przekroczył 20 tys. zł w ciągu roku,
którzy rozpoczęli działalność w trakcie roku - są oni zwolnieni z ewidencji sprzedaży na kasie fiskalnej również do wysokości obrotu 20 tys. zł. Limit jednak jest określany proporcjonalnie do okresu prowadzenia działalności.
W przypadku przekroczenia limitu część przedsiębiorców ma jeszcze możliwość zwolnienia z instalacji kasy zależną od rodzaju prowadzonej działalności. Dotyczy to m.in.
dostawy towarów w systemie wysyłkowym (pocztą lub przesyłkami kurierskimi), pod warunkiem że zapłaty za wykonaną czynność dokonano w całości za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej,
świadczenia usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, jeżeli zapłaty za wykonaną czynność dokonano w całości za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej,
usług telekomunikacyjnych,
usług finansowych i ubezpieczeniowych,
usług w zakresie edukacji (z wyłączeniem usług w zakresie pozaszkolnych form edukacji sportowej oraz zajęć sportowych i rekreacyjnych oraz usług świadczonych przez szkoły tańca i instruktorów tańca).
Przedsiębiorcy mają możliwość skorzystania z ulgi na zakup kasy (90 % jej wartości netto, lecz nie więcej niż 700 zł).
Wygodne zakładanie firmy
Załóż firmę za darmo, bez wychodzenia z domu!
Obowiązki związane z posiadaniem kasy
Z prowadzenia sprzedaży przy użyciu kasy fiskalnej wynikają pewne obowiązki. Oto one:
wykonanie raportu dobowego na koniec dnia sprzedaży (nie później niż przed rozpoczęciem sprzedaży następnego dnia),
wykonanie raportu fiskalnego za okres miesięczny (na koniec miesiąca),
zlecenie uprawnionemu serwisowi wykonania przeglądu technicznego kasy co 25 miesięcy (w przeciwnym wypadku przedsiębiorcy grozi zwrot ulgi na zakup kasy),
przechowywanie w odpowiednich warunkach raportów (przez okres 5 lat od zakończenia roku podatkowego, w którym zostały rozliczone) i kopii paragonów (przez okres 2 lat od zakończenia roku podatkowego, w którym zostały wydane).
Księgowi z inFaktu rozliczą Twoją kasę fiskalną
Pamiętaj, że nie musisz samemu głowić się nad przepisami związanymi z kasą fiskalną. Z przyjemnością pomogą Ci w tym księgowi z Ogólnopolskiego Biura Rachunkowego inFakt.
Poinformują Cię jak sporządzić raport dobowy i miesięczny, a także przypomną o terminach istotnych dla prowadzenia sprzedaży. Wystarczy, że przekażesz im dokumenty z kasy fiskalnej, a rozliczą je w ramach Twojej działalności.
Nie posiadasz jeszcze kasy fiskalnej? Księgowi inFaktu powiedzą Ci jakie kryteria decydują o zwolnieniu i pomogą Ci je spełnić. A gdy nie będzie takiej możliwości, podpowiedzą Ci jak najlepiej zakupić kasę oraz jak skorzystać z ulgi na jej zakup.
Księgowość w inFakt pozwoli Ci to skupić się na zarządzaniu firmą, nie na formalnościach. Wybierz Ogólnopolskie Biuro Rachunkowe, a przez 60 dni będziesz obsługiwany za darmo. W tym czasie możesz zrezygnować z usługi bez żadnych konsekwencji. Sprawdź!
Współzałożyciel i dyrektor finansowy inFaktu, który wspólnie z Wiktorem Sarotą i zespołem zmienia rynek usług księgowych od 2008 roku. Ekspert w sprawach księgowych i podatkowych.
Szukasz więcej informacji na temat: Kiedy trzeba stosować kasę fiskalną??
Rejestrując swoją działalność gospodarczą w odpowiednim organie ewidencyjnym, z miejsca stajemy się podatnikiem. Aby stać się podatnikiem VAT dodatkowo musimy zarejestrować się w urzędzie skarbowym.
Fiskalna kasa to dodatkowy wydatek i kolejne obowiązki księgowe dla przedsiębiorców. Dobrze jest wiedzieć, kiedy można obyć się bez tego urządzenia, a w jakich przypadkach nie da się uniknąć obowiązku jego instalacji.
Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z szeregiem obowiązków, o których musi pamiętać każdy polski przedsiębiorca. Niedopełnienie ich może oznaczać określone konsekwencje, ale na szczęście można ich z łatwością uniknąć.
Korzyści z wykorzystania profilu zaufanego przy zakładaniu firmy. Gdzie założyć taki profil, po co, co to jest ePUAP? Odpowiadamy konkrentnie na wszystkie te pytania.
Samozatrudnienie to działalność na własny rachunek i we własnym imieniu. Łączy się to z szeregiem obowiązków, począwszy od założenia firmy, przez opłacanie podatków i składek ZUS, aż po prowadzenie księgowości.
Wbrew utartej opinii, nie jest trudno otworzyć firmę. Osoba, która dokładnie wie, jakie kroki należy podjąć i skorzysta z możliwości elektronicznego przesyłania dokumentów, jest w stanie założyć działalność gospodarczą w ciągu kilku godzin.