Ile wynosi limit obrotów na kasę fiskalną? Jak uzyskać ulgę na jej zakup?

Każdy kto na poważnie myśli o założeniu własnej firmy powinien wcześniej poznać zasady stosowania kasy fiskalnej. Może się bowiem zdarzyć, że będzie miał z nią do czynienia w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej, o ile jego klientami będą osoby prywatne. Kiedy trzeba stosować kasę fiskalną?

Kto musi zainstalować kasę?

Kasa rejestrująca (zwana również fiskalną) to urządzenie elektroniczne służące do rejestrowania obrotu i kwot podatku należnego urzędowi skarbowego. 
Od lat jest ona również utrapieniem wielu przedsiębiorców, z uwagi na liczne obowiązki, które się z kasą wiążą oraz fakt, że przepisy dotyczące kas fiskalnych podlegają stosunkowo częstym zmianom. A brak ich znajomości to prosta droga do dotkliwych kar i sankcji.Który przedsiębiorca musi zainstalować kasę rejestrującą w swojej firmie? Według rozporządzenia obowiązek ten spoczywa na podatnikach sprzedających usługi i produkty osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej (najprościej rzecz ujmując – osobom prywatnym), a także rolnikom ryczałtowym. 
A zatem jeśli sprzedajesz na rzecz innych firm, to kasa fiskalna Cię nie dotyczy.

Kiedy trzeba stosować kasę fiskalną, a kiedy nie?

Od powyższej zasady istnieją jednak pewne odstępstwa – tzw. zwolnienia, dzięki którym kasy nie trzeba stosować mimo sprzedawania na rzecz osób prywatnych. Prawo do zwolnienia z posiadania kasy fiskalnej przysługuje przedsiębiorcom:
  • których obrót na rzecz osób prywatnych nie przekroczył 20 tys. zł w ciągu roku,
  • którzy rozpoczęli działalność w trakcie roku – są oni zwolnieni z ewidencji sprzedaży na kasie fiskalnej również do wysokości obrotu 20 tys. zł. Limit jednak jest określany proporcjonalnie do okresu prowadzenia działalności. 
W przypadku przekroczenia limitu część przedsiębiorców ma jeszcze możliwość zwolnienia z instalacji kasy zależną od rodzaju prowadzonej działalności. Dotyczy to m.in.
  • dostawy towarów w systemie wysyłkowym (pocztą lub przesyłkami kurierskimi), pod warunkiem że zapłaty za wykonaną czynność dokonano w całości za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej,
  • świadczenia usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, jeżeli zapłaty za wykonaną czynność dokonano w całości za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej,
  • usług telekomunikacyjnych,
  • usług finansowych i ubezpieczeniowych,
  • usług w zakresie edukacji (z wyłączeniem usług w zakresie pozaszkolnych form edukacji sportowej oraz zajęć sportowych i rekreacyjnych oraz usług świadczonych przez szkoły tańca i instruktorów tańca).
Przedsiębiorcy mają możliwość skorzystania z ulgi na zakup kasy (90 % jej wartości netto, lecz nie więcej niż 700 zł).

Wygodne zakladanie firmy

Zalóz firme za darmo, bez wychodzenia z domu!

Hasło musi zawierać:
  • 8 znaków lub więcej
  • Małe i wielkie litery
  • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

Obowiązki związane z posiadaniem kasy

Z prowadzenia sprzedaży przy użyciu kasy fiskalnej wynikają pewne obowiązki. Oto one:
  • konieczność wydawania oryginału paragonu kupującemu,
  • wykonanie raportu dobowego na koniec dnia sprzedaży (nie później niż przed rozpoczęciem sprzedaży następnego dnia),
  • wykonanie raportu fiskalnego za okres miesięczny (na koniec miesiąca),
  • zlecenie uprawnionemu serwisowi wykonania przeglądu technicznego kasy co 25 miesięcy (w przeciwnym wypadku przedsiębiorcy grozi zwrot ulgi na zakup kasy),
  • przechowywanie w odpowiednich warunkach raportów (przez okres 5 lat od zakończenia roku podatkowego, w którym zostały rozliczone) i kopii paragonów (przez okres 2 lat od zakończenia roku podatkowego, w którym zostały wydane).

Księgowi z inFaktu rozliczą Twoją kasę fiskalną

Pamiętaj, że nie musisz samemu głowić się nad przepisami związanymi z kasą fiskalną. Z przyjemnością pomogą Ci w tym księgowi z Ogólnopolskiego Biura Rachunkowego inFakt.Poinformują Cię jak sporządzić raport dobowy i miesięczny, a także przypomną o terminach istotnych dla prowadzenia sprzedaży. Wystarczy, że przekażesz im dokumenty z kasy fiskalnej, a rozliczą je w ramach Twojej działalności.Nie posiadasz jeszcze kasy fiskalnej? Księgowi inFaktu powiedzą Ci jakie kryteria decydują o zwolnieniu i pomogą Ci je spełnić. A gdy nie będzie takiej możliwości, podpowiedzą Ci jak najlepiej zakupić kasę oraz jak skorzystać z ulgi na jej zakup.Księgowość w inFakt pozwoli Ci to skupić się na zarządzaniu firmą, nie na formalnościach. Wybierz Ogólnopolskie Biuro Rachunkowe, a przez 60 dni będziesz obsługiwany za darmo. W tym czasie możesz zrezygnować z usługi bez żadnych konsekwencji. Sprawdź!

Wiceprezes Zarządu inFakt Sp. z o.o.

Ukończył Akademię Górniczo-Hutniczą. Od początku kariery zawodowej pracował jako programista. Obecnie jest Dyrektorem Technologicznym działu IT (CTO). W życiu kieruje się słowam Michaela Douglasa – „It’s not about the money – it’s about the game”.

Fakturowanie i księgowość w Twoim telefonie!

Wystawiaj faktury oraz prowadź księgowość prost z telefonu! Księgowość firmy jeszcze nigdy nie była tak prosta! Dowiedz się więcej

Pobierz z App StoreinFakt - fakturowanie i księgowość na iPhone

"Program zajmuje się w prosty i przyjazny sposób tą szarą i nudną stroną prowadzenia firmy"

Logo MyApple
Pobierz z Google playNowa aplikacja do fakturowania na Androida

"Aplikacja mobilna to naturalne uzupełnienie możliwości, które daje Program do Fakturowania inFakt"