Kasa fiskalna to dodatkowy wydatek i kolejne obowiązki księgowe dla przedsiębiorców. Dobrze jest wiedzieć, kiedy można obyć się bez tego urządzenia, a w jakich przypadkach nie da się uniknąć obowiązku jego instalacji. Z czym wiąże się fiskalna kasa?
Spis treści
KTO MUSI MIEĆ KASĘ FISKALNĄ?
Na to czy dany przedsiębiorca musi posiadać kasę fiskalną w dużej mierze wpływa rodzaj prowadzonej przez niego działalności. Kasę na pewno muszą mieć taksówkarze oraz przedsiębiorcy którzy sprzedają:
papierosy i alkohol,
sprzęt radiowy, telewizyjny, telekomunikacyjny (w tym używany),
wyroby z metali szlachetnych (np. biżuteria),
oprogramowanie i muzykę na płytach, czy kartach pamięci,
części i akcesoria samochodowe,
sprzęt fotograficzny (z wyłączeniem części i akcesoriów).
JACY PRZEDSIĘBIORCY NIE MUSZĄ STOSOWAĆ KASY?
pocztowymi i kurierskimi,
finansowymi,
w zakresie edukacji (z wyjątkami),
hotelarskimi.
Od początku 2015 r. obowiązkiem posiadania kasy fiskalnej objęci zostali m.in. mechanicy samochodowi, lekarze, prawnicy, fryzjerzy, kosmetyczki i osoby świadczące usługi gastronomiczne.
FISKALNA KASA A LIMIT OBROTU
Niezależnie od branży, przedsiębiorców obowiązuje limit obrotów, poniżej których nie ma obowiązku instalacji kasy fiskalnej. Przedsiębiorcy, których obroty w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły 20 000 zł netto nie muszą mieć kasy do momentu osiągnięcia takiego obrotu w roku bieżącym.
Jeżeli działalność dopiero startuje limit jest obliczany od daty pierwszej sprzedaży na rzecz osoby fizycznej proporcjonalnie do liczby dni, jakie pozostały do końca roku. Co istotne po przekroczeniu limitu nie trzeba instalować kasy od razu, są na to pełne dwa miesiące kalendarzowe. Należy pamiętać, że jest to udogodnienie jedynie dla nowych działalności.
INNE SPOSOBY UNIKNIĘCIA KASY FISKALNEJ
GDY KASY NIE DA SIĘ UNIKNĄĆ
obowiązkami, do których należą:
konieczność wydawania oryginału paragonu kupującemu,
wykonanie raportu dobowego na koniec dnia sprzedaży (nie później niż przed rozpoczęciem
sprzedaży następnego dnia),
wykonanie raportu fiskalnego za okres miesięczny (na koniec miesiąca),
zlecenie uprawnionemu serwisowi wykonania przeglądu technicznego kasy co 25 miesięcy (w przeciwnym wypadku przedsiębiorcy grozi zwrot ulgi na zakup kasy),
przechowywanie w odpowiednich warunkach raportów (przez okres 5 lat od zakończenia roku podatkowego, w którym zostały rozliczone) i kopii paragonów (przez okres 2 lat od zakończenia roku podatkowego, w którym zostały wydane).
KASA FISKALNA – ZAŁÓŻ FIRMĘ Z INFAKTEM
Co więcej specjaliści z inFaktu założą za Ciebie firmę! Na podstawie rozmowy telefonicznej z Tobą wypełniamy wszystkie formularze, podajesz nam swoje dane, a my pod podany adres wysyłamy kuriera, który przywozi dokumenty do podpisu i zawozi je z powrotem do inFaktu.