Ile wynosi limit zwolnienia z kasy fiskalnej? Jakie są obowiązki związane z jej stosowaniem?

Kasa fiskalna to dodatkowy wydatek i kolejne obowiązki księgowe dla przedsiębiorców. Dobrze jest wiedzieć, kiedy można obyć się bez tego urządzenia, a w jakich przypadkach nie da się uniknąć obowiązku jego instalacji. Z czym wiąże się fiskalna kasa?

KTO MUSI MIEĆ KASĘ FISKALNĄ?

Kasa fiskalna lub inaczej rejestrująca to urządzenie elektroniczne służące do rejestrowania obrotu i kwot podatku należnego urzędowi skarbowego. Trzeba na niej nabijać sprzedaż na rzecz osób fizycznych, a więc przedsiębiorcy handlujący towarami tylko z innymi firmami nie będą raczej mieli z nią styczności. Na to czy dany przedsiębiorca musi posiadać kasę fiskalną w dużej mierze wpływa rodzaj prowadzonej przez niego działalności. Kasę na pewno muszą mieć taksówkarze oraz przedsiębiorcy którzy sprzedają:
  • papierosy i alkohol,
  • sprzęt radiowy, telewizyjny, telekomunikacyjny (w tym używany),
  • wyroby z metali szlachetnych (np. biżuteria),
  • oprogramowanie i muzykę na płytach, czy kartach pamięci,
  • części i akcesoria samochodowe,
  • sprzęt fotograficzny (z wyłączeniem części i akcesoriów).

Wygodne zakladanie firmy

Zalóz firme za darmo, bez wychodzenia z domu!

Hasło musi zawierać:
  • 8 znaków lub więcej
  • Małe i wielkie litery
  • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

JACY PRZEDSIĘBIORCY NIE MUSZĄ STOSOWAĆ KASY?

Z kolei z obowiązku posiadania kasy fiskalnej zwolnieni są przedsiębiorcy zajmujący się usługami:
  • pocztowymi i kurierskimi,
  • finansowymi,
  • w zakresie edukacji (z wyjątkami),
  • hotelarskimi.
Od początku 2015 r. obowiązkiem posiadania kasy fiskalnej objęci zostali m.in. mechanicy samochodowi, lekarze, prawnicy, fryzjerzy, kosmetyczki i osoby świadczące usługi gastronomiczne.

FISKALNA KASA A LIMIT OBROTU

Niezależnie od branży, przedsiębiorców obowiązuje limit obrotów, poniżej których nie ma obowiązku instalacji kasy fiskalnej. Przedsiębiorcy, których obroty w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły 20 000 zł netto nie muszą mieć kasy do momentu osiągnięcia takiego obrotu w roku bieżącym.Jeżeli działalność dopiero startuje limit jest obliczany od daty pierwszej sprzedaży na rzecz osoby fizycznej proporcjonalnie do liczby dni, jakie pozostały do końca roku. Co istotne po przekroczeniu limitu nie trzeba instalować kasy od razu, są na to pełne dwa miesiące kalendarzowe. Należy pamiętać, że jest to udogodnienie jedynie dla nowych działalności.

INNE SPOSOBY UNIKNIĘCIA KASY FISKALNEJ

Kasy nie muszą mieć przedsiębiorcy, którzy nie przyjmują od klientów płatności gotówką a tylko za pośrednictwem banku (przelew, system płatności elektronicznych, karta kredytowa, przekaz pocztowy). Aby zwolnienie było skuteczne każdy wpływ na konto przedsiębiorcy musi być dokładnie opisany i zawierać dane klienta i nazwę towaru lub usługi.

GDY KASY NIE DA SIĘ UNIKNĄĆ

Jeżeli przedsiębiorca przekroczy ustawowy limit obrotów i nie przysługują mu inne zwolnienia umożliwiające uniknięcia instalacji kasy, musi zakupić urządzenie i pogodzić się z dodatkowymiobowiązkami, do których należą:
  • konieczność wydawania oryginału paragonu kupującemu,
  • wykonanie raportu dobowego na koniec dnia sprzedaży (nie później niż przed rozpoczęciem
  • sprzedaży następnego dnia),
  • wykonanie raportu fiskalnego za okres miesięczny (na koniec miesiąca),
  • zlecenie uprawnionemu serwisowi wykonania przeglądu technicznego kasy co 25 miesięcy (w przeciwnym wypadku przedsiębiorcy grozi zwrot ulgi na zakup kasy),
  • przechowywanie w odpowiednich warunkach raportów (przez okres 5 lat od zakończenia roku podatkowego, w którym zostały rozliczone) i kopii paragonów (przez okres 2 lat od zakończenia roku podatkowego, w którym zostały wydane).

KASA FISKALNA – ZAŁÓŻ FIRMĘ Z INFAKTEM

Przepisy dotyczące obowiązku stosowania kas fiskalnych są dosyć skomplikowane i często ulegają zmianie. Warto więc skorzystać ze wsparcia specjalistów z inFaktu. Udzielą Ci oni informacji niezbędnych do dokonania prawidłowych rozliczeń związanych z kasą. Co więcej specjaliści z inFaktu założą za Ciebie firmę! Na podstawie rozmowy telefonicznej z Tobą wypełniamy wszystkie formularze, podajesz nam swoje dane, a my pod podany adres wysyłamy kuriera, który przywozi dokumenty do podpisu i zawozi je z powrotem do inFaktu.

Wiceprezes Zarządu inFakt Sp. z o.o.

Ukończył Akademię Górniczo-Hutniczą. Od początku kariery zawodowej pracował jako programista. Obecnie jest Dyrektorem Technologicznym działu IT (CTO). W życiu kieruje się słowam Michaela Douglasa – „It’s not about the money – it’s about the game”.

Fakturowanie i księgowość w Twoim telefonie!

Wystawiaj faktury oraz prowadź księgowość prost z telefonu! Księgowość firmy jeszcze nigdy nie była tak prosta! Dowiedz się więcej

Pobierz z App StoreinFakt - fakturowanie i księgowość na iPhone

"Program zajmuje się w prosty i przyjazny sposób tą szarą i nudną stroną prowadzenia firmy"

Logo MyApple
Pobierz z Google playNowa aplikacja do fakturowania na Androida

"Aplikacja mobilna to naturalne uzupełnienie możliwości, które daje Program do Fakturowania inFakt"