Korekta faktury

Jeśli na fakturze pojawi się błąd, należy szybko zareagować i poprawić go wystawiając korektę. W przeciwnym razie bowiem, urzędnicy mogą zakwestionować poprawność dokumentacji księgowej i dokonanych rozliczeń. Z czym wiąże się korekta faktury?


CZYM JEST KOREKTA FAKTURY?


Korekta faktury lub inaczej faktura korygująca (obie nazwy są poprawne) to dokument służący do zmiany dowolnych danych na pierwotnie wystawione fakturze. Można nim poprawiać także dane zmieniające kwoty zobowiązań podatkowych lub ewentualnych zwrotów, dlatego jest szczególnie ważne, aby korekta była sporządzona poprawnie. Trzeba przy tym pamiętać, że korektę może wystawić tylko sprzedawca.

Jeśli nabywca dostrzeże błędy w liczbach (np. cena netto, kwota i stawka podatku, itp.) musi zwrócić się do sprzedawcy z prośbą o wystawienie korekty. Kupujący może poprawiać jedynie błędy mniejszej wagi, np. dane adresowe – do ich poprawiania służy nota korygująca. 

W myśl przepisów nota korygująca nadal wymaga akceptacji wystawcy faktury pierwotnej. Nie istnieją jednak żadne wytyczne, co do formy w jakiej formie taka akceptacja powinna zostać wyrażona. 

Korekta faktury w dedykowanej aplikacji? Wybierz inFakt.pl i do 3 faktur w miesiącu wystawiaj zupełnie za darmo. Już dziś załóż bezpłatne konto w poniższym formularzu.

Darmowy Program do Fakturowania

380 tysięcy użytkowników, ponad 10 milionów wystawionych faktur!

KOREKTA FAKTURY – PODSTAWOWE ZASADY WYSTAWIANIA


Faktura korygująca sporządzana jest wyłącznie przez sprzedawcę i służy do zmieniania danych na pierwotnie wystawionym dokumencie. Przepisy precyzują, że korektę sporządza się w następujących sytuacjach:
 • przyznanie nabywcy rabatu w jednym lub kilku sytuacjach – faktura korygująca rabatowa (pomniejszająca należność),
 • przyznanie nabywcy rabatu we wszystkich transakcjach w danym okresie – faktura korygująca rabatowa (pomniejszająca należność),
 • powiększenie należności – faktura korygująca powiększająca należność,
 • wystąpienie błędów – faktura korygująca błędy w kwotach, stawkach podatków lub jakichkolwiek innych pozycjach pierwotnej faktury.

JAKIE ELEMENTY FAKTURY KORYGUJĄCEJ?


Przedsiębiorca wystawiając fakturę korygująca powinien pamiętać o pewnych zasadach zgodnie, z którymi taki dokument powinien zawierać m.in.:
 • słowo „Korekta” lub „Faktura korygująca”,
 • numer oraz datę wystawienia korekty,
 • przyczynę korekty,
 • poprawioną treść.
Nie ma obowiązku podawania wartości „przed korektą” - wystarczy jedynie wpisać wartości po korekcie, określając dokładnie, o które elementy faktury chodzi. Wciąż istnieje jednak konieczność jasnego odniesienia korekty do faktury pierwotnej, m.in. przez dane nabywcy, czy numer poprawianego dokumentu.

KOREKTA FAKTURY WYMAGA POTWIERDZENIA ODBIORCY


Warto pamiętać, że dane zmienione za pomocą korekty można wziąć pod uwagę dokonując rozliczeń podatkowych dopiero w momencie, w którym przedsiębiorca uzyska potwierdzenie odbioru korekty przez nabywcę. Potwierdzenie to nie musi mieć formy podpisu. Wystarczy, że sprzedawca dysponuje np. e-mailowym potwierdzeniem mówiącym, że nabywca przyjął do wiadomości i akceptuje zmiany.

Przepisy nie wskazują terminu wystawienia faktury korygującej. Generalnie można powiedzieć, że taki dokument powinien być wystawiony natychmiast po zauważeniu błędu, pomyłki lub zaistnieniu sytuacji powodującej zmianę w pierwotnym dokumencie.

W JAKIM TERMINIE NALEŻY DOKONAĆ KOREKTY FAKTURY?


Korekty wystawionej faktury płatnik dokonuje w rozliczeniu czasookresu, w którym partner biznesowy otrzymał od niego fakturę korygująca. Jednakże musi zostać spełniony jeden warunek. Mianowicie, że do czasu upływu terminu rozliczenia tego czasookresu, czyli do dnia 25 dnia czasookresu miesięcznego kolejnego po zakończeniu rozliczanego miesiąca lub trymestru, płatnik nie będzie miał w swoich rękach, ani dokumentacji potwierdzenie otrzymania faktury korygującej wystawionej przez jego partnera biznesowego.

Jeśli do tego czasu, czyli do 25 dnia miesiąca kolejnego po zamknięciu rozliczanego miesiąca, sprzedawca nie będzie posiadła poświadczenia odbioru faktury korygującej, rozliczyć ją może w późniejszym terminie, czyli w rozliczeniu czasookresu, w którym otrzymał to potwierdzenie. Powyższy stan prawny wynika z ustawy o podatku od towarów i usług, zwanej tez ustawa VAT-owską. Ustawa ta została znowelizowana, weszła w życie z dniem 7 listopada 2008 roku i obowiązuje , z małymi zmianami do dnia dzisiejszego.

JAK SZYBKO WYSTAWIĆ KOREKTĘ FAKTURY?


Do wystawienia korekty najlepiej wykorzystać dedykowany program do fakturowania. Wystawienie korekty jest niezwykle proste i szybkie dzięki inFakt.pl. W tym celu wykonaj następujące kroki:
 • otwórz zakładkę Przychody,
 • z menu po prawej wybierz „Faktura korygująca”,
 • wpisz numer faktury korygującej,
 • podaj daty,
 • wpisz dane przed korektą i po korekcie (dane przed korektą nie są wymagane, ale inFakt.pl zachował tę opcję),
 • kliknij „Zapisz”, a następnie „Wydrukuj”, aby zapisać dokument jako PDF.
Przykład faktury korygującej wygenerowanej w inFakt.pl


W inFakt.pl możesz jeszcze szybciej korygować te faktury, które uprzednio zostały wystawione w aplikacji. Wystarczy otworzyć edycję faktury przychodowej, a następnie z menu po prawej wybrać opcję „Wystaw korektę”. Wówczas większość danych uzupełni się automatycznie, a korekta faktury powstanie dużo szybciej!

Przetestuj Program do Fakturowania, a do 3 faktur w miesiącu wystawisz zupełnie za darmo. Już teraz załóż konto w inFakt.pl wypełniając poniższy formularz i dołącz do przeszło 380 tys. naszych użytkowników. 

Korekta faktury szybko i sprawnie? Załóż darmowe konto w inFakcie i przekonaj się, że fakturę można wystawić w kilka chwil. Sprawdź koniecznie! 

Darmowy Program do Fakturowania

380 tysięcy użytkowników, ponad 10 milionów wystawionych faktur!


Poleć artykuł:
2015-11-20

Podobne artykuły

Korekta zmniejszająca VAT należny
Istnieje szereg sytuacji, które obligują przedsiębiorcę do tego, aby wystawić dokument, jakim jest korekta faktury

inFakt mobile

inFakt jest już dostępny w wersji mobile!

Mobilne fakturowanie i księgowość inFakt na iPhone’a
"Aplikacja mobilna inFakt, to doskonałe rozwiązanie dla przedsiębiorców, które wprowadza naprawdę mobilną księgowość"
inFakt - fakturowanie i księgowość na iPhone
"Program zajmuje się w prosty i przyjazny sposób tą szarą i nudną stroną prowadzenia firmy"
Nowa aplikacja do fakturowania na Androida od inFakt
"Aplikacja mobilna to naturalne uzupełnienie możliwości, które daje Program do Fakturowania inFakt"

Realni księgowi

Każdy klient Ogólnopolskiego Biura Rachunkowego ma dedykowaną księgową lub księgowego, który zajmuje się obsługą jego firmy. Przedsiębiorca ma do dyspozycji bezpośredni numer telefonu i adres e-mail do swojego księgowego.
Adam Cygan Księgowy inFakt
Zatrudniamy księgowych, kadrowych, specjalistów ds. podatków oraz doradców.

Księgowi są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach od 7 do 22 oraz w soboty i niedziele.
Specjalizacje
Obsługa firm świadczących usługi za granicą
Obsługa leasingów, kredytów
Specjalizacja w obsłudze firm świadczących usługi programistyczne

Liczy się Twój biznes!

Poznaj historie osób korzystających z inFakt.
Odkryłem przypadkiem inFakt i okazało się, że jest dużo wygodniej i dużo prościej, jeśli mamy dostęp do aplikacji z każdego komputera.
Michał Ostrowski Kierowca, Przedsiębiorca
W inFakcie podoba mi się, że chociaż wszystko jest elektroniczne i korzystam przez internet, to gdzieś tam z tyłu są żywi ludzie i fajnie jest mieć możliwość zadzwonienia i konsultacji, kiedy jest jakiś problem.
Paweł Jońca Grafik, Ilustrator
Jestem fanem prostych interfejsów. A inFakt jest dobrze przygotowany pod kątem usability. Zrozumiałem go bez żadnego czytania instrukcji. Ma przewagę nad konkurencją, ponieważ jest prosty i bardzo szybko można się go nauczyć.
Artur Kurasiński Bloger, Przedsiębiorca

Współprace redakcyjne

Gościnne publikacje ekspertów inFakt w mediach

Jak prawidłowo opisać fakturę

Faktura to podstawowy dokument funkcjonujący w kontekście prowadzenia działalności gospodarczej. Umiejętność prawidłowego wystawienia i opisania faktury jest istotna dla każdego, kto chce sprzedawać swoje towary lub usługi. Pewne ważne informacje powinni przyswoić sobie już początkujący przedsiębiorcy.

Podatek VAT - kiedy można anulować fakturę

Aktualnie obowiązujące przepisy nie odnoszą się do kwestii anulowania faktury. Nie znaczy to wcale, że takie postępowanie jest zabronione. Przedsiębiorca może anulować wystawioną fakturę – dochodzi do tego jednak w specyficznych sytuacjach.

Błędna stawka VAT na fakturze, co wtedy?

Na sprzedawcy towaru lub usługi ciążą ważne obowiązki związane z dokumentowaniem transakcji. Jednym z najważniejszych jest ustalenie prawidłowej stawki VAT. Przepisy dotyczące stawek VAT mogą nie być jasne dla przedsiębiorców, dlatego błędy pod tym względem jak najbardziej zdarzają się.