Druki faktury VAT - zobacz co muszą zawierać

Przepisy szczegółowo określają, jakie elementy powinny zawierać druki faktury VAT, aby dokument był zgodny z prawem. Przedsiębiorcy korzystający z aplikacji online mogą być pewni, że wystawione przez nich faktury spełniają wszystkie wymogi.


CO POWINNO SIĘ ZNAJDOWAĆ NA KAŻDYM DRUKU FAKTURY VAT?


Faktury VAT muszą zawierać dane, które zostały wymienione w rozporządzeniu ministra finansów. Wystawiając faktury, warto skorzystać z programów instalowanych na komputerze lub aplikacji online. 

Dzięki nim przedsiębiorca nie musi zastanawiać się, czy wystawione faktury zawierają wszystkie niezbędne elementy. Większość z takich aplikacji automatycznie oblicza np. należną kwotę podatku VAT, a gotowy dokument generowany jest w wygodnym formacie PDF.


Druki faktury VAT w najlepszym programie do fakturowania? Wybierz inFakt.pl i do 3 faktur w miesiącu wystawiaj zupełnie za darmo. Już dziś załóż bezpłatne konto w poniższym formularzu.

Druki faktury VAT muszą zawierać takie elementy jak:

 • numer faktury,
 • data wystawienia faktury i data sprzedaży (przy sprzedaży o charakterze ciągłym),
 • data wykonania usługi/dostarczenia towaru,
 • dane dotyczące sprzedawcy i nabywcy (imiona i nazwiska lub nazwy firm, adresy, NIP),
 • nazwa towaru lub usługi,
 • miara i liczba sprzedanych towarów lub zakres wykonanych usług,
 • cena jednostkowa bez podatku (cenę netto),
 • wartość dostarczonych towarów/ wykonanych usług bez podatku (wartość sprzedaży netto),
 • stawka podatku VAT,
 • suma wartości sprzedaży netto z podziałem na sprzedaż objętą poszczególnymi stawkami podatku i sprzedaż zwolnioną od podatku,
 • kwota podatku,
 • kwota do zapłaty (rubryka „Razem”).

Darmowy Program do Fakturowania

380 tysięcy użytkowników, ponad 10 milionów wystawionych faktur!


Oprócz standardowej faktury, przy sprzedaży na kwotę do 450 zł polskie prawo dopuszcza także możliwość wystawienia faktury uproszczonej, która zawiera znacznie mniej elementów.

Prawda, że trudno zapamiętać wszystkie obowiązkowe elementy? Na szczęście nie trzeba tego robić samodzielnie. Z pomocą przychodzi aplikacja inFakt, która podpowie Ci, które pola są wymagane.

Kolorowy szablon faktury Przykład faktury wygenerowanej w inFakt.pl

O CZYM NALEŻY PAMIĘTAĆ WYPEŁNIAJĄC DRUKI FAKTURY VAT?


Od 2011 r. na fakturze nie trzeba zamieszczać oznaczenia „Oryginał” lub „Kopia”. Jeśli przedsiębiorca chce umieścić taką adnotację, może to zrobić – jednak nie jest to wymagane przez prawo.

Faktury VAT należy wystawiać w sposób chronologiczny - oznacza to, że starsze faktury są oznaczone wyższymi numerami. Jeśli przez przypadek przedsiębiorca przeoczył jakiś numer, powinien do dokumentacji księgowej dołączyć oświadczenie o nieumyślnym pominięciu danego oznaczenia.

Przepisy nie określają, jak dokładnie powinna wyglądać numeracja. Jeśli przedsiębiorca wystawia niewiele faktur, może stosować numerację roczną (np. FV/1/14). W przypadku, gdy firma dokonuje wielu transakcji, bardziej wygodne jest numerowanie od nowa w każdym miesiącu (np. FV 1/02/14). Nie ma znaczenia, czy numerację zaczniemy od roku, czy od numeru faktury.

W inFakt możesz wybrać jeden z sześciu sposobów numeracji faktur:

 • numer faktury w miesiącu / miesiąc / rok,
 • rok / miesiąc / numer faktury w miesiącu,
 • miesiąc / numer faktury w miesiącu / rok,
 • numer faktury w roku / rok,
 • rok / numer faktury w roku,
 • numer faktury w roku / miesiąc / rok.
To na który ze sposobów numerowania dokumentów poświadczających dokonanie transakcji zdecyduje się przedsiębiorca zależy tylko od niego.

WYSTAWIANIE FAKTUR W INFAKCIE


Już dziś załóż darmowe konto w naszym serwisie i wystaw pierwszą fakturę. Dzięki inFakt.pl:

 • fakturę możesz wystawić wszędzie, gdzie jest dostęp do Internetu: w centrum handlowym, w kawiarni, w domu, w hotelu, itp.,
 • po wpisaniu numeru NIP dane kontrahenta uzupełniają się automatycznie,
 • na fakturze możesz umieścić logo swojej firmy,
 • masz do dyspozycji kilkadziesiąt gotowych szablonów faktur, możesz także stworzyć własny szablon w edytorze HTML/CSS, do którego możesz dodać dowolne grafiki,
 • możesz zapisać faktury w formacie PDF i wysłać je kontrahentowi z poziomu konta,
 • nie musisz samodzielnie śledzić zmian w Fakturowaniu – wprowadzane są automatycznie i na bieżąco,
 • nasze księgowe czekają na twoje pytania - możesz się z nimi skontaktować telefonicznie, mailowo i za pomocą live chata.

Druki faktury VAT wystawiane w programie inFakt.pl to oszczędność czasu i pieniędzy. Załóż darmowe konto i sprawdź! Każdy użytkownik ma możliwość wystawiania do trzech faktur miesięcznie zupełnie za darmo. Zaufało nam już przeszło 380 tys. przedsiębiorców.

Szukasz sposobu na zgodne z przepisami druki faktury VAT? Załóż darmowe konto w inFakcie i przekonaj się, że fakturę można wystawić w kilka chwil. Sprawdź koniecznie - to nic nie kosztuje!

Darmowy Program do Fakturowania

380 tysięcy użytkowników, ponad 10 milionów wystawionych faktur!

Poleć artykuł:
2015-10-02

Podobne artykuły

Druk faktury VAT marża
Poprzez inFakt można wystawić druk faktury VAT marża. Dotyczy on np. towarów używanych. Druk faktury VAT marża jest bez podatku VAT, wyłącznie w kwocie brutto.
Druk faktury zaliczkowej
Druk Faktury Zaliczkowej. Kto wystawia druk faktury zaliczkowej? Jak wygląda druk faktury zaliczkowej? Sprawdź na inFakt.pl Wystawiaj faktury zaliczkowe.
Druki faktury
Strona zawiera niezbędny zakres wiedzy z zakresu druków faktur VAT. Jest ona bardzo pomocna w momencie, gdy tylko zajdzie potrzeba wystawienia druku faktur.

inFakt mobile

inFakt jest już dostępny w wersji mobile!

Mobilne fakturowanie i księgowość inFakt na iPhone’a
"Aplikacja mobilna inFakt, to doskonałe rozwiązanie dla przedsiębiorców, które wprowadza naprawdę mobilną księgowość"
inFakt - fakturowanie i księgowość na iPhone
"Program zajmuje się w prosty i przyjazny sposób tą szarą i nudną stroną prowadzenia firmy"
Nowa aplikacja do fakturowania na Androida od inFakt
"Aplikacja mobilna to naturalne uzupełnienie możliwości, które daje Program do Fakturowania inFakt"

Realni księgowi

Każdy klient Ogólnopolskiego Biura Rachunkowego ma dedykowaną księgową lub księgowego, który zajmuje się obsługą jego firmy. Przedsiębiorca ma do dyspozycji bezpośredni numer telefonu i adres e-mail do swojego księgowego.
Adam Cygan Księgowy inFakt
Zatrudniamy księgowych, kadrowych, specjalistów ds. podatków oraz doradców.

Księgowi są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach od 7 do 22 oraz w soboty i niedziele.
Specjalizacje
Obsługa firm świadczących usługi za granicą
Obsługa leasingów, kredytów
Specjalizacja w obsłudze firm świadczących usługi programistyczne

Liczy się Twój biznes!

Poznaj historie osób korzystających z inFakt.
Odkryłem przypadkiem inFakt i okazało się, że jest dużo wygodniej i dużo prościej, jeśli mamy dostęp do aplikacji z każdego komputera.
Michał Ostrowski Kierowca, Przedsiębiorca
W inFakcie podoba mi się, że chociaż wszystko jest elektroniczne i korzystam przez internet, to gdzieś tam z tyłu są żywi ludzie i fajnie jest mieć możliwość zadzwonienia i konsultacji, kiedy jest jakiś problem.
Paweł Jońca Grafik, Ilustrator
Jestem fanem prostych interfejsów. A inFakt jest dobrze przygotowany pod kątem usability. Zrozumiałem go bez żadnego czytania instrukcji. Ma przewagę nad konkurencją, ponieważ jest prosty i bardzo szybko można się go nauczyć.
Artur Kurasiński Bloger, Przedsiębiorca

Współprace redakcyjne

Gościnne publikacje ekspertów inFakt w mediach

Jak i kiedy poprawnie wystawić fakturę VAT?

Podczas prowadzenia firmy faktury są zwykle na porządku dziennym, ponieważ potwierdzają zawierane transakcje. Są to zarówno faktury zakupowe, które standardowo służą do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, jak i faktury sprzedażowe. W obu przypadkach dokumenty te wpływają na kwoty płaconych podatków, dlatego są niezwykle ważne. Podpowiadamy jak poprawnie wystawić fakturę VAT.

Czym różni się faktura VAT 0% od faktury ze "stawką zw"?

Zerowa stawka VAT i zwolnienie z podatku widoczne na fakturze z pozoru wydają się mieć ten sam efekt – brak kwoty VAT. Jednak warto wiedzieć, że stawka 0% oznacza co innego, niż zwolnienie z VAT. Czym różnią się te dwie sytuacje?

Akademia Podatnika: Podpis i pieczątka na fakturze – czy są konieczne?

Podpisywanie i pieczętowanie faktur jest na tyle powszechne w polskich firmach, że może się wydawać niezbędne. Nie można jednak zapomnieć o tym, że gdyby podpis i pieczątka były konieczne, to wysyłka faktury e-mailem w formie elektronicznej nie byłaby możliwa.