Pokrywanie straty w spółce z o.o. — jak i z czego można pokryć stratę w sp. z o.o.?
Sprawozdanie finansowe spółki z o.o. za dany rok obrotowy może wykazać zysk, wypaść “na zero” lub wykazać stratę. Dziś wyjaśnimy, czym jest strata w spółce z o.o. Podpowiemy również, jak i z czego można pokryć stratę.
Co rozumiemy jako stratę w spółce z o.o.?
Każdy rok obrotowy w spółce z o.o. powinien zakończyć się sporządzeniem sprawozdania finansowego i przekazaniem go do KRS. Kiedy mamy do czynienia z wykazaną w sprawozdaniu stratą?
Jako stratę w spółce z o.o. rozumiemy sytuację, kiedy koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów. Warto jednak pamiętać, że obecnie w spółkach z o.o. i innych spółkach kapitałowych istnieją dwa źródła przychodów: zyski kapitałowe oraz przychody z innych źródeł. Koszty uzyskania przychodów powinny być więc także odpowiednio sklasyfikowane i przyporządkowane do odpowiedniego źródła.
Do kogo należy odpowiedzialność za pokrycie straty w spółce z o.o.?
O tym, z jakich źródeł zostanie pokryta strata oraz czy zostanie pokryta w całości, czy części decyduje zgromadzenie wspólników.
Więcej o zgromadzeniu wspólników przeczytasz w osobnym artykule.
Jeśli spółka regularnie przynosi straty, które nie są pokrywane, wraz z upływem czasu mogą one prowadzić do niewypłacalności podmiotu. Jeśli wierzyciele nie będą w stanie zrealizować egzekucji z majątku spółki, odpowiedzialność za zadłużenie może spocząć na członkach zarządu.
Jakie są warunki pokrycia straty w spółce z o.o.?
Warunkiem pokrycia straty jest zatwierdzone sprawozdanie finansowe. Jeśli sprawozdanie zostało stworzone, jednak nie zostało zatwierdzone, pokrycie straty nie będzie możliwe.
Jeśli sprawozdanie finansowe za dany rok obrotowy wykazało stratę, niezbędne jest zwołanie zwyczajnego zgromadzenia wspólników i podjęcie uchwały o pokryciu straty (wraz ze wskazaniem źródła takiego pokrycia).
Ważne
Powzięcie uchwały o pokryciu straty należy do niewyłącznych kompetencji zgromadzenia wspólników. W praktyce oznacza to, że zgodnie z zapisami umowy spółki obowiązek ten może spoczywać na barkach innego organu np. rady nadzorczej.
Z czego składa się uchwała o pokryciu straty w spółce z o.o.?
Uchwała o pokryciu straty w spółce powinna zawierać 5 niezbędnych elementów:
- datę sporządzenia
- wysokość straty wraz z informacją, którego roku obrotowego dotyczy
- informację o tym, czy strata zostanie pokryta w całości, czy w części
- sposób pokrycia straty
- podpisy wspólników
Warto także pamiętać, że pokrycie straty spółki nie niesie za sobą konsekwencji w postaci zmiany aktywów czy zobowiązań spółki. Polega ono bowiem wyłącznie na przesunięciu kwot w ramach kapitałów własnych podmiotu.
W jaki sposób można pokryć stratę w spółce z o.o.?
Możliwe sposoby pokrycia straty w spółce z o.o. regulują przepisy prawa. Są to:
- pokrycie straty spółki z o.o. w wyniku zysku z lat następnych
- pokrycie straty spółki z o.o. w wyniku niepodzielonego zysku z poprzednich lat
- pokrycie straty spółki z o.o. w ramach środków zgromadzonych na kapitale zapasowym lub rezerwowym
- dopłaty wniesione przez wspólników jako sposób na pokrycie straty w sp. z o.o.
- obniżenie kapitału zakładowego i uwolnienie środków na pokrycie straty w sp. z o.o.
To, który z nich okaże się optymalny, zależy od sytuacji finansowej spółki oraz zapisów umowy spółki.
Przykład
Jeśli spółka posiada minimalny kapitał zakładowy (5000 zł), nie będzie mogła go obniżyć i przeznaczyć środków na pokrycie straty.
Pokrycie straty spółki z o.o. w wyniku zysku z lat następnych
Pokrycie straty w wyniku zysku z lat następnych to najczęstszy scenariusz, jaki wskazują uchwały w przypadku wykazania, zwłaszcza niewielkiej straty w spółce z o.o. Najczęściej stosuje się go w momencie, kiedy istnieją uzasadnione powody świadczące ku temu, że w kolejnych latach sytuacja finansowa spółki ulegnie poprawie, a jednocześnie podmiot z powodzeniem radzi sobie z regulowaniem bieżących zobowiązań.
Zamów indywidualną ofertę cenową dla Twojej spółki.
Pokrycie straty spółki z o.o. w wyniku niepodzielonego zysku z poprzednich lat
Co do zasady, osiągnięty w danym roku obrotowym zysk dzieli się na wypłacane udziałowcom dywidendy oraz kapitał zatrzymany w spółce. Zatrzymany zysk stanowi różnicę między zyskiem netto a kwotą wypłaconej dywidendy i może zostać użyty na pokrycie strat w kolejnych latach obrotowych.
Pokrycie straty spółki z o.o. w ramach środków zgromadzonych na kapitale zapasowym lub rezerwowym
Aby pokryć stratę, spółka może wykorzystać również środki zgromadzone jako kapitał zapasowy lub rezerwowy. Oba fundusze służą przede wszystkim zabezpieczeniu przyszłych przedsięwzięć i rozwojowi podmiotu.
Dopłaty wniesione przez wspólników jako sposób na pokrycie straty w sp. z o.o.
Jeśli umowa spółki przewiduje dopłaty od wspólników, mogą one zostać przeznaczone na pokrycie straty spółki. Wspólnicy powinni wnieść dopłaty w granicach liczbowo oznaczonej wysokości w stosunku do udziałów. Choć co do zasady dopłaty wspólników mają charakter zwrotny, te wymagane na pokrycie straty spółki nie są zwracane.
Obniżenie kapitału zakładowego i uwolnienie środków na pokrycie straty w sp. z o.o.
Obniżenie kapitału zakładowego celem pokrycia straty spółki z o.o. jest możliwe jedynie w sytuacji, jeśli kapitał zakładowy ma wyższą niż minimalna (5000 zł) wartość. Aby uwolnić środki na pokrycie straty z kapitału zakładowego, niezbędne jest dobrowolne umorzenie części udziałów lub obniżenie ich wartości nominalnej.
Podsumowanie
Do straty w spółce z o.o. dochodzi w momencie, gdy w danym roku obrotowym koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów. Warunkiem pokrycia straty jest zatwierdzone sprawozdanie finansowe. Jeśli wykazało ono stratę, konieczne jest zwołanie zwyczajnego zgromadzenia wspólników i podjęcie uchwały o pokryciu straty. Ustawodawca przewidział 5 możliwości pokrycia straty spółki z o.o.:
- w wyniku zysku z lat następnych
- w wyniku niepodzielonego zysku z poprzednich lat
- w ramach środków zgromadzonych na kapitale zapasowym lub rezerwowym
- z tytułu dopłat wspólników
- z tytułu obniżenia kapitału zakładowego
To, która z nich okaże się najlepszym rozwiązaniem, zależy od sytuacji finansowej podmiotu oraz zapisów umowy spółki.
FAQ — Najczęściej zadawane pytania o pokrycie straty w spółce z o.o.
Jak pokryć stratę w spółce z o.o.?
Stratę w spółce można pokryć ze środków z zysku z lat następnych, w wyniku niepodzielonego zysku z poprzednich lat, w ramach środków zgromadzonych na kapitale zapasowym lub rezerwowym, z wniesionych przez wspólników dopłat lub na skutek obniżenia kapitału zakładowego.
Jak rozliczyć stratę w spółce z o.o.?
Zasady rozliczenia straty w spółce z o.o regulują zapisy Ustawy o CIT. Do wyboru są dwie metody odliczenia starty z lat ubiegłych. Podatnik może:
- obniżyć dochód uzyskany w najbliższych kolejno po sobie następujących 5 latach podatkowych, ale kwota obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% wysokości tej straty
- obniżyć jednorazowo dochód w jednym z najbliższych kolejno po sobie następujących 5 lat podatkowych o kwotę nieprzekraczającą 5 000 000 zł; kwota obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% wysokości tej straty.
Kiedy spółka z o.o. podejmuje uchwałę o pokryciu straty?
Spółka podejmuje uchwałę o pokryciu straty po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego.
Podziel się nim ze znajomymi