Kod PKD. Co to takiego? Czy można go zmienić?

Wybór kodu PKD to obowiązkowy element zakładania jednoosobowej działalności gospodarczej. Dzięki niemu przedsiębiorca określa charakter prowadzonej firmy i zakres jej działania.

Czym jest kod PKD?

Skrót PKD oznacza Polską Klasyfikację Działalności. W ramach tej klasyfikacji każdy przedsiębiorca wybiera dla swojej firmy pięcioznakowy symbol, który wskazuje, jaki rodzaj działalności gospodarczej prowadzi firma. System kodów PKD to zatem przyjęty w Polsce i uporządkowany podział aktywności, które mogą być realizowane przez przedsiębiorców. 

Kod PDK to niezbędna informacja dla urzędników rejestrujących działalność gospodarczą. Rozpoczynając własną działalność przedsiębiorca musi wybrać z dostępnej listy kody PKD, które określać będą zakres funkcjonowania firmy. Aby je właściwie wybrać, należy przemyśleć, jakie produkty bądź usługi firma będzie oferować.

Do czego służą kody PKD?

Znajomość kodów przydaje się przy okazji uzupełniania urzędowych rejestrów i rubryk w systemach administracji publicznej. Mają one znaczenie głównie dla ustawodawcy, gdy ten sporządza statystyki dotyczące rozwoju polskiego sektora przedsiębiorczości. Dzięki rejestracji firm z konkretnymi numerami PKD mamy odpowiedź na pytania o to, ile nowych firm powstało w sektorze działalności usługowej albo które usługi rozwijają się najszybciej. Kody PKD są też podstawą, na której bazuje urząd statystyczny, nadając numer REGON.

box-icon

Ważne

Część podejmowanych działań zawartych w kodach PKD wymaga dodatkowych uprawnień np. koncesji, czy zezwoleń. Jeżeli nie jesteś pewny zakresu podejmowanej działalności, wybierz więcej kodów, ponieważ nie masz prawa prowadzić aktywności, których nie ująłeś w PKD. Jeżeli natomiast w kodach PKD wyszczególnisz więcej działań i nie będziesz prowadzić części z nich, nie musisz obawiać się negatywnych konsekwencji.

Gdzie złożyć wniosek o kod PKD?

Obowiązek ustalenia kodów PKD dla prowadzonej działalności istnieje od 1 stycznia 2008 roku. Dotyczy on osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, spółek cywilnych, osobowych czy kapitałowych, a także fundacji czy spółdzielni.

Zakładając jednoosobową działalność gospodarczą, przedsiębiorca musi złożyć wniosek CEIDG-1 do Centralnej Ewidencji i Informacji Gospodarczej. To w nim wpisuje wybrane przez kody. Przy wypełnianiu wniosku online można podać nieograniczona liczbę kodów PKD. W przypadku wpisu spółki do KRS można podać maksymalnie 10 kodów PKD. 

Najlepiej wybrać kilka kodów pokrewnych działalności, zostawiając sobie tym samym furtkę do poszerzenia aktywności firmy. Listę kodów można także w każdej chwili zaktualizować. Wystarczy we wniosku do CEIDG wykreślić działania, z których zrezygnowano i podać te, które aktualnie zgadzają się z zakresem prowadzonej działalności.

Jak wybrać odpowiedni kod PKD?

By wybrać odpowiedni kod, wystarczy zapoznać się z klasyfikacją dostępną na rządowej stronie biznes.gov.pl. 

Można także zgłosić się do Ośrodka Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego w Łodzi, który na przesłany wniosek wystawi opinię w zakresie tego, jaki symbol PKD powinien być przypisany do obszaru działań danego przedsiębiorstwa. Warto skorzystać z elektronicznego formularza pomocy tej instytucji. Wystarczy opisać przedmiot działalności, a urząd pomoże ustalić kod PKD.

Co ważne z określonymi kodami PKD mogą wiązać się specyficzne obowiązki. Na przykład dla niektórych kodów wymagana jest określona forma działalności, rodzaj opodatkowania, obowiązek stosowania kas fiskalnych czy rejestracji do VAT.

Wyszukiwarka kodów PKD

Chcąc sprawdzić kod PKD innej firmy, pomocna będzie strona Centralnej Ewidencji i Działalności Gospodarczej. W wyszukiwarce poprzez zastosowanie kryteriów uwzględniających NIP, REGON, KRS, dane przedsiębiorcy czy adres firmy można odszukać każdą zarejestrowaną w Polsce jednoosobową działalność i spółkę. Znając kod PKD, poznamy informacje na temat zakresu działalności prowadzonej przez poszukiwaną firmę.