Kasa fiskalna. Co musisz o niej wiedzieć zanim założysz działalność gospodarczą?

Adam Pietrzak

Czy kasa fiskalna jest wymagana przy każdej działalności gospodarczej polegającej na sprzedaży na rzecz osoby fizycznej? Najkrótsza odpowiedź brzmi: nie. Ale sprawa z obowiązkiem stosowania kasy fiskalnej jest bardziej skomplikowana.

Kiedy wymagana jest kasa fiskalna?

Istnieją grupy czynności, które u osoby prowadzącej firmę powodują konieczność posiadania kasy fiskalnej już od pierwszej sprzedaży na rzecz osoby fizycznej. 

Kasę fiskalną od samego początku prowadzenia działalności gospodarczej muszą mieć przedsiębiorcy świadczący między innymi usługi fryzjerskie, kosmetyczne, gastronomiczne, czy wulkanizatorskie. Ale nie tylko.

Kto musi mieć kasę fiskalną?

Szczegółowy katalog dostawy usług i sprzedaży towarów, przy których istnieje obowiązek posiadania kasy fiskalnej znajduje się w paragrafie 4 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2021 roku w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Zwolnień z obowiązku ewidencjonowania transakcji przy pomocy kasy fiskalnej nie stosuje się między innymi w przypadku dostaw:

  • gazu płynnego,
  • części do silników, silników do napędu pojazdów i motocykli,
  • przyczep i naczep, a także części przyczep, naczep i pozostałych pojazdów bez napędu mechanicznego,
  • komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych oraz silników elektrycznych, prądnic i transformatorów,
  • sprzętu fotograficznego,
  • nośników danych cyfrowych i analogowych,
  • wyrobów tytoniowych oraz napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,2%,
  • perfum i wód toaletowych.

Dodatkowo zwolnieniu nie mogą podlegać między innymi przedsiębiorcy świadczący usługi:

  • przewozów pasażerskich w komunikacji samochodowej oraz taksówek,
  • naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów, w tym naprawy opon,
  • w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i dentystów,
  • prawnicze oraz doradztwa podatkowego,
  • związane z wyżywieniem,
  • fryzjerskie, kosmetyczne i kosmetologiczne,
  • związane z rozrywką i rekreacją.

Lista działalności, którym nie przysługuje zwolnienie, jest długa i szczegółowa, dlatego warto zapoznać się w całości ze wspomnianym rozporządzeniem. 

Kiedy podlegam zwolnieniu od kasy fiskalnej?

Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług lub sprzedaży towarów niewymienionych w przywołanym wyżej przepisie, możesz zastosować zwolnienie z kasy fiskalnej.

Warunek jest jeden – sprzedaż na rzecz osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej, nie może w ciągu roku przekroczyć 20 tysięcy złotych. Dodatkowo, jeśli rozpoczynasz działalność w trakcie roku, to limit oblicza się proporcjonalnie. Jeśli rozpoczynasz działalność 1 lipca, to limit uprawniający do zwolnienia z kasy fiskalnej jest proporcjonalnie mniejszy (w tym przypadku wynosi 10 082,19 zł). Do przytoczonego limitu nie wlicza się sprzedaży: nieruchomości, środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych.

box-icon

Ważne

Każda sprzedaż, która spowoduje przekroczenie tego limitu, oznacza dla przedsiębiorcy konieczność zakupu kasy fiskalnej.

Zwolnienie przedmiotowe z kasy fiskalnej

Załącznik do rozporządzenia w sprawie kas fiskalnych zawiera całą listę czynności, które zwalniają z rejestrowania sprzedaży za pomocą tego narzędzia. Jest to tak zwane zwolnienie przedmiotowe. Wśród tych usług wymienić można m.in. usługi ubezpieczeniowe, czy też notarialne.

Kasa fiskalna nie jest konieczna, jeśli całość sprzedaży na rzecz osób prywatnych odbywa się bezgotówkowo, czyli za pomocą np. przelewu bankowego. Natomiast z ewidencji dowodów dokumentujących zapłatę musi jednoznacznie wynikać, jakiej konkretnie czynności dotyczyła każda płatność.

Z tego zwolnienia nie skorzystają przedsiębiorcy prowadzący sprzedaż usług lub rzeczy, która musi być obligatoryjnie rejestrowana za pomocą kasy już od pierwszej sprzedaży. Jeśli więc przedsiębiorca sprzedaje części samochodowe w internecie, to nawet jeśli przyjmuje płatności tylko za pośrednictwem przelewu bankowego, musi i tak zarejestrować transakcję z klientem za pomocą kasy fiskalnej.