Obecnie mamy dostępnych 6 stawek podatku VAT i dwa oznaczenia, które są stosowane na fakturach. Kiedy jakie oznaczenie stosujemy? Po dokładne wyjaśnienia z przykładami zapraszam do wpisu.

  • Standardowa stawka podatku VAT wynosi 23%.
  • Poza tym mamy obniżone stawki podatku: 8%, 5%, 0%.
  • Dla rolników ryczałtowych dedykowana jest stawka 7%.
  • Taksówkarze mogą wybrać stawkę podatku VAT 4%.
  • Na fakturach stosowane są także oznaczenia „NP” lub „ZW”.

6 stawek podatku VAT

Generalnie w Polsce obecnie mamy 6 stawek podatku VAT: 23%, 8%, 7%, 5%, 4%, 0%. Stawki VAT stosowane są przez VAT-wców, czyli przedsiębiorców zarejestrowanych do VAT. Rejestracji dokonują oni na formularzu VAT-R, a odpowiednią stawkę VAT oznacza się dopiero na fakturze.

Podstawową jest stawka 23%, która obowiązuje np. przy sprzedaży ubrań, czy świadczenie usług programistycznych. Kolejna to stawka 8%, która jest stosowana przykładowo przy sprzedaży owoców cytrusowych, czy drewna opałowego.

Stawka 7% dotyczy rolników ryczałtowych, którzy sprzedają produkty rolne. Ważne jest, że osoba kupująca towary sama wystawia fakturę dla siebie w imieniu rolnika. Przepisy wskazują, że podatnik VAT czynny nabywający produkty rolne od rolnika ryczałtowego wystawia w dwóch egzemplarzach fakturę dokumentującą nabycie tych produktów. Oryginał faktury jest przekazywany dostawcy.

Jeśli chodzi o 5%, to z tej stawki korzystają przedsiębiorcy sprzedający orzechy laskowe, włoskie, czy osoby handlujące makaronami, pierogami, kluskami i podobnymi wyrobami mącznymi.

Nietypowa stawka 4% jest dla taksówkarzy. Należy pamiętać, że przedsiębiorca doliczający VAT w wysokości 4% do swoich usług, nie ma prawa do odliczania podatku VAT z faktur kosztowych. Oznacza to, że przedsiębiorca zobowiązany jest do zapłaty VAT do urzędu skarbowego, w takiej wysokości, w jakiej naliczy go w odniesieniu do usług jakie świadczy.

Na koniec zostaje stawka 0%. Tak, jest to stawka podatku mimo tego, że VAT należny zawsze wynosi 0. Warto pamiętać, że przedsiębiorca wystawiający faktury ze stawką 0% jest zarejestrowany do VAT i ma prawo do odliczania VAT-u z faktur kosztowych. Stawkę 0% stosuje się do usług transportu międzynarodowego, czy gdy przedsiębiorca dokonuje wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.

Każdy przedsiębiorca musi pamiętać o tym, że to na nim ciąży obowiązek wyboru odpowiedniej stawki VAT. A sytuacje czasami są trudne, jak np. w przypadku opodatkowania pączka.

6 stawek podatku VAT

Dwa oznaczenia na fakturze

Mówiąc o oznaczeniach na fakturze mam na myśli symbole „NP” i „ZW”. Oznaczenie NP stosują przedsiębiorcy, którzy nie opodatkowują swojej sprzedaży w Polsce. Przykładowo przedsiębiorca wystawia fakturę za usługi programistyczne dla firmy z Niemiec. Na fakturze wpisuje NP i adnotację ‚”reverse charge” (odwrotne obciążenie). Oznacza to, że na nabywcy ciąży obowiązek rozliczania VAT-u z tytułu tej transakcji.

Natomiast oznaczenie ZW na fakturze jest przeznaczone dla osób, które korzystają ze zwolnienia z VAT. Przypomnę, że mamy dwa typy zwolnień z VAT:

  • podmiotowe – do limitu 200.000 zł w skali roku,
  • przedmiotowe – ze względu na rodzaj wykonywanych czynności.
Sprawdź swoją wiedzę na temat:

6 stawek podatku VAT

Przedsiębiorca wystawiający fakturę RR stosuje na niej VAT w wysokości 7%?

Prawidłowo ! Błędnie

Podatnik zwolniony z VAT w miejscu stawki VAT może wpisać oznaczenie ZW.

Prawidłowo ! Błędnie

Stawka VAT równa 4% jest zarezerwowana tylko dla taksówkarzy.

Prawidłowo ! Błędnie

Matematyk, który zajmuje się księgowością i kadrami. Obecnie rozwiewa wątpliwości księgowych i przedsiębiorców na szkoleniach, webinarach i artykułach na blogach inFakt. W przystępny sposób opisuje trudne przypadki, które zna z własnej praktyki.