Jaka stawka VAT dla taksówkarzy, a jaka dla rolników? Co oznacza „zw” lub „np” na fakturze?

Aneta Socha-Jaworska

Obecnie mamy dostępnych 6 stawek podatku VAT i dwa oznaczenia, które są stosowane na fakturach. Kiedy jakie oznaczenie stosujemy? Po dokładne wyjaśnienia z przykładami zapraszam do wpisu.

 • Standardowa stawka podatku VAT wynosi 23%.
 • Poza tym mamy obniżone stawki podatku: 8%, 5%, 0%.
 • Dla rolników ryczałtowych dedykowana jest stawka 7%.
 • Taksówkarze mogą wybrać stawkę podatku VAT 4%.
 • Na fakturach stosowane są także oznaczenia „NP” lub „ZW”.

6 stawek podatku VAT

Generalnie w Polsce obecnie mamy 6 stawek podatku VAT: 23%, 8%, 7%, 5%, 4%, 0%. Stawki VAT stosowane są przez VAT-wców, czyli przedsiębiorców zarejestrowanych do VAT. Rejestracji dokonują oni na formularzu VAT-R, a odpowiednią stawkę VAT oznacza się dopiero na fakturze.

Podstawową jest stawka 23%, która obowiązuje np. przy sprzedaży ubrań, czy świadczenie usług programistycznych. Kolejna to stawka 8%, która jest stosowana przykładowo przy sprzedaży owoców cytrusowych, czy drewna opałowego.

Stawka 7% dotyczy rolników ryczałtowych, którzy sprzedają produkty rolne. Ważne jest, że osoba kupująca towary sama wystawia fakturę dla siebie w imieniu rolnika. Przepisy wskazują, że podatnik VAT czynny nabywający produkty rolne od rolnika ryczałtowego wystawia w dwóch egzemplarzach fakturę dokumentującą nabycie tych produktów. Oryginał faktury jest przekazywany dostawcy.

Jeśli chodzi o 5%, to z tej stawki korzystają przedsiębiorcy sprzedający orzechy laskowe, włoskie, czy osoby handlujące makaronami, pierogami, kluskami i podobnymi wyrobami mącznymi.

Nietypowa stawka 4% jest dla taksówkarzy. Należy pamiętać, że przedsiębiorca doliczający VAT w wysokości 4% do swoich usług, nie ma prawa do odliczania podatku VAT z faktur kosztowych. Oznacza to, że przedsiębiorca zobowiązany jest do zapłaty VAT do urzędu skarbowego, w takiej wysokości, w jakiej naliczy go w odniesieniu do usług jakie świadczy.

Na koniec zostaje stawka 0%. Tak, jest to stawka podatku mimo tego, że VAT należny zawsze wynosi 0. Warto pamiętać, że przedsiębiorca wystawiający faktury ze stawką 0% jest zarejestrowany do VAT i ma prawo do odliczania VAT-u z faktur kosztowych. Stawkę 0% stosuje się do usług transportu międzynarodowego, czy gdy przedsiębiorca dokonuje wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.

Każdy przedsiębiorca musi pamiętać o tym, że to na nim ciąży obowiązek wyboru odpowiedniej stawki VAT. A sytuacje czasami są trudne, jak np. w przypadku opodatkowania pączka.

Szukasz biura rachunkowego?

Poznaj nowy standard biura rachunkowego

 • Bez dojazdów do Księgowego
 • Bez papierowych faktur
 • Bez marnowania Twojego czasu
Znajdź Księgowego Nie masz firmy? Załóż firmę z inFakt

Dwa oznaczenia na fakturze

Mówiąc o oznaczeniach na fakturze mam na myśli symbole „NP” i „ZW”. Oznaczenie NP stosują przedsiębiorcy, którzy nie opodatkowują swojej sprzedaży w Polsce. Przykładowo przedsiębiorca wystawia fakturę za usługi programistyczne dla firmy z Niemiec. Na fakturze wpisuje NP i adnotację '”reverse charge” (odwrotne obciążenie). Oznacza to, że na nabywcy ciąży obowiązek rozliczania VAT-u z tytułu tej transakcji.

Natomiast oznaczenie ZW na fakturze jest przeznaczone dla osób, które korzystają ze zwolnienia z VAT. Przypomnę, że mamy dwa typy zwolnień z VAT:

 • podmiotowe – do limitu 200.000 zł w skali roku,
 • przedmiotowe – ze względu na rodzaj wykonywanych czynności.

Księgowość online bez wychodzenia z domu

 • Bez papieru
 • Bez dojazdów do księgowego
 • Bez marnowania Twojego czasu