Kto wystawia fakturę z oznaczeniem ZW?


8 maja 2019 2 min. czytania

Zazwyczaj faktura kojarzy Nam się z podstawową stawką podatku VAT 23% lub inną z dodatkowych składek obowiązujących w Polsce. Możemy spotkać się z fakturami na których stawka podatku VAT nie występuje, a znajduje się oznaczenie ZW. W celu omówienia, kto może wystawić fakturę ze stawką ZW zapraszam do wpisu.

  • Wystawiając fakturę z oznaczeniem ZW, na fakturze należy wpisać podstawę zwolnienia.
  • Przedsiębiorca może skorzystać ze zwolnienia z VAT – podmiotowego lub przedmiotowego.

Zwolnienie z VAT

Kiedy już wiemy, jakie elementy powinna zawierać faktura oraz znamy terminy w jakich musimy wystawić fakturę, kolejnym krokiem jest ustalenie odpowiedniej stawki VAT na fakturze. Dla wielu przedsiębiorców może być to nie lada trudność. Poza stawkami VAT na fakturze mogą się znaleźć także inne oznaczenia.

Adnotacja ZW na fakturze możliwa w przypadku podatników, którzy nie są zarejestrowani jako czynni podatnicy VAT. Jako przedsiębiorcy możemy skorzystać ze zwolnienia podmiotowego lub przedmiotowego.

Zwolnienie podmiotowe

Z tego zwolnienia może skorzystać przedsiębiorca u którego wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 200.000 zł, ponadto należy pamiętać, że aby skorzystać ze zwolnienia podmiotowego nie musimy zgłaszać tego faktu do Urzędu Skarbowego. Korzystając ze zwolnienia podmiotowego należy na fakturze umieść podstawę zwolnienia: art. 113 ust. 1 lub ust. 9 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług.

Zwolnienie przedmiotowe

Z tego zwolnienia możemy skorzystać z racji na rodzaj wykonywanej działalności gospodarczej. W dodatku oprócz stawki ZW na fakturze musimy umieścić podstawę zwolnienia z VAT z której korzystamy. Dokładne informacje znajdują się w art. 43 ust.1 ustawy o VAT. Tutaj dodatkowo musimy sprawdzi sobie pkt, który określa sprzedaż jaką wykonujemy.

Czynności zwolnione z VAT

Wykonywanie działalności, które umożliwiają wystawienie faktury ze stawką ZW to m.in.

  • lekarze, dentyści
  • pośrednictwo finansowe, ubezpieczenia
  • usługi pielęgniarskie,
  • korepetycje udzielane przez nauczycieli,
  • niektóre usługi związane ze sportem i rekreacją.
Sprawdź swoją wiedzę na temat:

kto wystawia fakturę z oznaczeniem ZW?

Pani Aneta wystawiła fakturę z oznaczeniem ZW. Czy na fakturze musi zawrzeć podstawę zwolnienia z VAT?

Prawidłowo ! Błędnie

Do jakiej kwoty przychodu obowiązuje limit zwolnienia podmiotowego z VAT?

Prawidłowo ! Błędnie

Pan Jan w ramach swojej działalności wykonuje usługi pośrednictwa finansowego. Czy może skorzystać ze zwolnienia przedmiotowego?

Prawidłowo ! Błędnie

Księgowość online bez wychodzenia z domu

  • Bez papieru
  • Bez dojazdów do księgowego
  • Bez marnowania Twojego czasu