Przedsiębiorca nie może odliczyć VAT od usług gastronomicznych – przepisy dają mu jednak takie prawo w stosunku do usług cateringowych. Jak je odróżnić od siebie i prawidłowo rozliczać podatki?

Nie można odliczyć VAT od gastronomii

Zakup usług gastronomicznych wiąże się z brakiem możliwości odliczenia podatku VAT. Wynika to z przepisów. Dodatkowo, jeśli wydatki na gastronomię zostaną zakwalifikowane jako wydatki reprezentacyjne, nie ma możliwości zaliczenia ich do kosztów firmy.

Koszty reprezentacji i reklamy – co księgować?

Co uznajemy za usługi gastronomiczne? Usługi, które polegają na przygotowaniu i podaniu posiłku dokładnie w tym miejscu, w którym został on przyrządzony. 

Fakturę za gastronomię księgujemy więc w wartości brutto do KPiR pod warunkiem, że nie jest to wydatek reprezentacyjny.

Przepisy pozwalają na odliczenie VAT od cateringu

Przepisy są nieco łaskawsze, jeśli chodzi o odliczanie VAT od usług cateringowych. Ustawa nie zawiera zapisu, który zaliczałby je do tej samej grupy, co gastronomię, a więc można odliczyć VAT od faktur cateringowych.

Kluczowe będzie jednak odróżnienie usług gastronomicznych od cateringowych, w celu prawidłowego rozliczenia VAT.

Za usługi cateringowe uznajemy te, które mają na celu dostarczenie gotowej lub niegotowej żywności i napojów i są świadczone poza lokalem, w którym następuje ich przygotowanie. Istotne jest, by poza dostawą miały miejsce jeszcze inne czynności „wspomagające”.

Różnice w odliczaniu VAT od gastronomii i cateringu

Nie wystarczy opis na fakturze

Takie rozróżnienie usług i zasad odliczania VAT może się wiązać z nadużyciami polegającymi na opisywaniu usług gastronomicznych jako cateringowe.

Opis na fakturze nie jest decydujący, jeśli więc w trakcie czynności sprawdzających okaże się, że faktyczna usługa była gastronomiczną i nie dawała prawa do odliczenia VAT, należy liczyć się z konsekwencjami.

Przykład:

Obiad przygotowany i skonsumowany w restauracji to usługa gastronomiczna – nie odliczamy VAT, a a do kosztów zaliczamy pod warunkiem, że nie był to wydatek na reprezentację.

Zamówienie przygotowania i dostarczenia posiłku do firmy będzie już usługą cateringową – można odliczyć VAT i zaksięgować wydatek – oczywiście, jeśli nie spełnia wymogów reprezentacji.

Ważne! Nawet, jeśli dany wydatek nie może być kosztem firmowym, można od niego czasami odliczyć VAT. Nie dotyczy to, oczywiście, reprezentacyjnych wydatków na gastronomię lub usług noclegowych (od nich nigdy nie odliczamy VAT).

Chcesz rozliczać firmę gastronomiczną w prosty sposób?

  • Przetestuj inFakt za darmo, poznaj zalety prostej księgowości online.
  • Wystaw pierwszą e-fakturę w minutę przez stronę www lub aplikację na smartfon.
  • Otrzymasz bezpłatne wsparcie specjalistów, 6 dni w tygodniu.
  • Rozliczaj się samodzielnie lub inFakt ułatwi Ci wybór sprawdzonego księgowego

Załóż testowe konto

Masz pytania do artykułu? Odpowiemy w komentarzu.