Koszty reprezentacji i reklamy – co księgować?

Koszty reprezentacji i reklamy – dwie grupy wydatków, często ze sobą mylone, czego wcale nie ułatwia nieprecyzyjna definicja i częste jej zmiany. Jak poradzić sobie z kwalifikowaniem wydatków do odpowiedniej grupy, skoro wydatki na reprezentację nie mogą być kosztem?

Nie każdy wydatek jest kosztem firmowym

Niestety, nie każda wydana złotówka może zostać zaliczona do kosztów firmowych i zaksięgowana do KPiR. Od czego to zależy? Przede wszystkim od spełnienia podstawowych warunków, jakimi są:

  • poniesienie wydatku w celu osiągnięcia przychodu lub zabezpieczenia jego źródła,
  • dodatkowo należy to odpowiednio udokumentować (zazwyczaj fakturą) i wreszcie…
  • wydatek nie może być ujęty w ustawie jako nie zaliczający się do kosztów podatkowych.

I tutaj dochodzimy do sedna problemu: ustawa zalicza wydatki na reprezentację do tych, które nie mogą być uznane za koszt firmowy, nawet, jeśli rzeczywiście zostały poniesione w związku z prowadzoną działalnością.

Czym są wydatki na reprezentację?

Wydatki na reprezentację nie mają ścisłej definicji. W efekcie przedsiębiorcy są całkowicie zależni od decyzji urzędów skarbowych i … np. definicji ze słownika języka polskiego.

Do niedawna przez wydatki na reprezentację rozumiało się zakupy wystawne, okazałe, drogie – dzisiaj ta interpretacja jest nieco… nieaktualna.

Co obecnie traktuje się jako wydatki na reprezentację? Zakupy, bez względu na ich wystawność lub miejsce świadczenia, związane z „przedstawicielstwem” podatnika… czyli działaniem w jego imieniu. Czytelność tej definicji pozostawia wiele do życzenia.

Jak wyjść z tej niełatwej sytuacji bez uszczerbku? Trzeba się liczyć z tym, że pieniądze wydane na zakup usług gastronomicznych, napojów (alkoholu – w każdym przypadku) zostaną zakwestionowane, a w konsekwencji konieczne będzie ich wyksięgowanie i zapłacenie podatku dochodowego.

Czy dekoracje mogą być kosztem firmowym?

Mimo, że wydatki na reprezentację nie stanowią kosztu podatkowego, można odliczyć od nich VAT. Poza usługami gastronomicznymi i noclegowymi, od których VAT-u nie odliczamy nigdy.

4 przypadki, w których VAT stanowi koszt!

Wydatki na reklamę są kosztem firmy

Wydatki poniesione na reklamę firmy są kosztem uzyskania przychodu. Czym jest reklama?

Alkohol i ubrania w kosztach firmy

Reklama jest działalnością polegającą na rozpowszechnianiu informacji o firmie w celu zdobycia jak największego grona klientów, sprzedaży towaru lub usługi, poinformowania klientów, gdzie i na jakich zasadach ten towar można nabyć – działania te mają charakter zachęcający do zakupu akurat „tego, tutaj i teraz”.

Czy można zamieścić reklamę firmy na fakturze?

Chcesz rozliczać koszty w prosty sposób?

  • Przetestuj inFakt za darmo, poznaj zalety prostej księgowości online.
  • Wystaw pierwszą e-fakturę w minutę przez stronę www lub aplikację na smartfon.
  • Otrzymasz bezpłatne wsparcie specjalistów, 6 dni w tygodniu.
  • Rozliczaj się samodzielnie lub inFakt ułatwi Ci wybór sprawdzonego księgowego

Załóż testowe konto

Masz pytania do artykułu? Odpowiemy w komentarzu.