Po co są kody PKD? Jak szybko znaleźć odpowiedni kod dla firmy z danej branży?


24 marca 2021 5 min. czytania

Rejestrując spółkę, przedsiębiorca musi określić przedmiot działalności za pomocą kodów PKD. W przypadku, gdy w toku prowadzenia firmy, poszerzy lub zawęzi działalność, powinien zaktualizować kody PKD. Jeżeli nie wiesz jaki kod wybrać i dlaczego ten ciąg znaków naprawdę ma znaczenie, przeczytaj poniższy artykuł.

Jak wybrać odpowiedni kod PKD spółki?

Niezależnie od tego, czy zakładasz spółkę, czy jednoosobową działalność gospodarczą, musisz wybrać kod (kody) PKD, który będzie informacją dla innych uczestników rynku, czym Twoja firma będzie się zajmowała. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jakie kody są do wyboru, możesz przejrzeć ich klasyfikację na stronie: https://www.biznes.gov.pl/pl/klasyfikacja-pkd

Jak widzisz, struktura kodów dzieli je na sekcje, grupy, działy, klasy i podklasy. Im wchodzi się „głębiej”, tym kod bardziej szczegółowo definiuje działalność. Zarówno spółki, jak i jednoosobowe działalności korzystają z tej samej listy kodów.

Gdy rejestrujesz firmę, Twoim obowiązkiem jest wskazanie jednego kodu głównego na poziomie podklasy, który określi przeważającą działalność i dodatkowo możesz wybrać:

 • do 9 kodów dodatkowych (w przypadku spółek),
 • nieograniczoną liczbę kodów dodatkowych (w przypadku jdg).

Kody wpisujesz w formularzu rejestracji spółki w systemie S24. Kody nie muszą być ze sobą w żaden sposób powiązane. Oznacza to, że jeśli planujesz zajmować się – przede wszystkim – usługami gastronomicznymi i sporadycznie naprawiać pojazdy mechaniczne, to nie ma przeszkód, abyś wpisał jako swoje PKD dwa różne kody, dotyczące całkowicie odrębnych branż.

Rada: jeśli nie wiesz, jakie PKD będą najbardziej odpowiednie dla Twojej działalności, zobacz w systemie eKRS (lub w CEiDG), co wpisane ma firma, którą uważasz za swoją konkurencję.

Które kody PKD spółek są obarczone dodatkowymi wymaganiami?

Z niektórymi kodami PKD wiążą się dodatkowe obowiązki, które musi spełnić spółka posługująca się danym kodem. Mogą one dotyczyć:

 1. Konieczności rejestracji do VAT (np. kod 70.22.Z /Pozostałe doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania/ i podobne kody, które mówią, że przedmiotem działalności jest konsulting, usługi doradcze).
 2. Posiadania licencji, pozwoleń itp. (kod 49.41.Z /Transport drogowy towarów/ – do wykonywania transportu drogowego potrzebna jest odpowiednia licencja).
 3. Stosowania kasy fiskalnej (kod 45.20.Z /Konserwacja i naprawa pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli/ – warsztaty samochodowe muszą mieć kasę fiskalną).
 4. Stosowania konkretnej formy opodatkowania (wybranie kodu 47.73. Z /Sprzedaż detaliczna wyrobów farmaceutycznych prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach/ – czyli prowadzenie apteki, uniemożliwia rozliczanie się na zasadach ryczałtu).

Powyższe kody PKD to tylko jedne z wielu przykładów.

Jak często trzeba aktualizować kody PKD dla spółki?

Kody PKD określają aktualny obszar działalności firmy, dlatego muszą być aktualizowane zawsze, kiedy ten obszar się zmieni. Tj. trzeba:

 • usunąć kod, kiedy przestaniemy wykonywać pewną część działalności,
 • dodać kod, gdy poszerzymy działalność.

Zgodnie z art. 60.1 § 2 Kodeksu Wykroczeń, za błędnie podany kod, grozi kara grzywny albo kara ograniczenia wolności. W praktyce kary są stosowane niezmiernie rzadko, ale i tak należy dbać o poprawność kodu, ponieważ rzutuje on np. na możliwość otrzymania wsparcia z tarcz w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej.

Czy zmiana PKD spółki wymaga zgody wszystkich wspólników?

Należy wiedzieć, że do zmiany PKD w spółce potrzebna jest zmiana umowy spółki, a to następuje w formie uchwały zgromadzenia wspólników. Uchwała wymaga większości:

 • 3/4 głosów, jeżeli zmiana dotyczy przeważającego kodu PKD,
 • 2/3 głosów, kiedy zmiana dotyczy kodu pobocznego.

Jeśli spółka została założona przez notariusza, to i uchwała wymaga zaprotokołowania notarialnego; jeśli założono ją przez S24 – uchwałę wprowadza się za pomocą tego samego systemu.

Jak zaktualizować kody PKD i ile to kosztuje?

 1. Spółki założone przez portal S24 sporządzają w portalu wniosek KRS-ZEL3, wpłacają 300 zł (za wpis do KRS i ogłoszenie zmiany w MSiG) i wysyłają go do KRS.
 2. Spółki założone u notariusza wypełniają formularze KRS-Z3 i KRS-ZM i dokonują wpłaty 350 zł. Oba formularze, dowód wpłaty i protokół ze zmianą umowy spółki wysyłają do sądu rejonowego w wydziale gospodarczym KRS.

Czy kody PKD spółek mają wpływ na dotacje z tarcz?

Jednym z warunków otrzymania wsparcia z tarcz antykryzysowych jest posługiwanie się kodem PKD, który zawarty jest w rozporządzeniu dotyczącym danej tarczy. Np. tutaj można zobaczyć listę kodów PKD, które mogą liczyć na dotację z ostatniej Tarczy 8.0.

Uwaga! Aby dostać wsparcie, kod wymieniony w rozporządzeniu musi być kodem przeważającym (głównym) spółki. To mocny argument przemawiający za tym, aby na bieżąco aktualizować kody zgodnie z faktycznym stanem. Co ważne, o dotację z tarczy nie może ubiegać się spółka cywilna lub spółka z o.o. ale konkretny przedsiębiorca. Wsparcie dla spółek przewidziane było w tarczy finansowej związanej z przeciwdziałaniem pandemii COVID-19.

Ponadto, przypisanie konkretnego kodu PKD jest często wymogiem podczas startowania w przetargach.

Czy spółka może wykonywać działalność niezwiązaną ze swoim PKD?

Za świadczenie usług lub sprzedaż towarów, które nie są ujęte w PKD grozi kara grzywny lub ograniczenia wolności z Kodeksu Wykroczeń. Z punktu widzenia ustawy o statystyce publicznej, kody PKD są elementem klasyfikacji statystycznej i wykonywanie działalności, której się ma w PKD, może być uznane za uchylanie się od obowiązku statystycznego, za co grozi kolejna grzywna do 5 000 zł.

Księgowość online bez wychodzenia z domu

 • Bez papieru
 • Bez dojazdów do księgowego
 • Bez marnowania Twojego czasu