Czy PKD firmy musi być zgodne z jej działalnością? Gdzie znaleźć kody PKD dla poszczególnych branż?

PKD – kolejny skrót do rozszyfrowania dla osób planujących dołączenie do grona przedsiębiorców. Jaki jest jego cel, znaczenie i czy powinniśmy przywiązywać uwagę do dokładnego wyboru? Każdy przedsiębiorca, który decyduje się na założenie firmy, jest zobowiązany wskazać, czym będzie się zajmował. Dokonuje tego na wniosku CEiDG-1.

Czym jest PKD i do czego służy

PKD to „Polska Klasyfikacja Działalności”, czyli obowiązujący w Polsce katalog rodzajów działalności, które mogą prowadzić przedsiębiorcy. Jest rodzajem rejestru, który jest potrzebny do celów statystycznych. Kody PKD pozwalają uniknąć chaosu przy rejestrowaniu nowych firm, mają za zadanie ułatwić pogrupowanie ich według wybranych branż. Po raz pierwszy spotykamy się z nimi podczas zakładania działalności gospodarczej, kiedy wypełniamy wniosek CEIDG-1.

Jak wybrać PKD podczas zakładania firmy

Na druku CEIDG-1 jest miejsce na kilka kodów, ale większą ich ilość można zadeklarować za pomocą załącznika CEIDG-RD. Nie ma limitu kodów PKD, które można wpisać we wniosku. Warto dokonać dokładnego wyboru już na początku, ponieważ każda zmiana będzie wymagała aktualizacji wpisu. Na pierwszym miejscu podajemy ten, który opisuje przeważającą działalność firmy, a dopiero potem kody dotyczące drugorzędnych aspektów. Wykaz obowiązujących kodów PKD znajdziemy na stronie CEiDG.

Co zrobić, gdy firma poszerza działalność

Jeżeli z biegiem czasu przedsiębiorca decyduje się na poszerzenie profilu swojej działalności, musi zaktualizować wniosek CEIDG podając nowy kod. Dokument ten powinien złożyć w urzędzie miasta lub gminy. Istotne, aby wpis został zaktualizowany przed uzyskaniem przychodu z nowego rodzaju usług.

Wystawianie faktury a kody PKD

A co w sytuacji, gdy przedsiębiorca wystawi fakturę w związku z prowadzeniem działalności, której nie uwzględnił za pomocą kodu PKD? Ryzykuje zapłaceniem grzywny. Na szczęście – w praktyce takie sytuacje występują bardzo rzadko.

Kody PKD dla jednoodobowej działalności gospodarczej

Właściciel firmy będzie również zobowiązany do uzupełnienia ewidencji CEIDG w terminie określonym w wezwaniu.

Przetargi i dotacje a kody PKD

Właściwie dobrane kody PKD mogą się okazać bardzo istotne w przypadku dofinansowań i różnego rodzaju dotacji. Zdarza się, że umowa zawiera informację, która precyzuje, jaki typ działalności może otrzymać wsparcie finansowe. Podobna sytuacja może wystąpić w przypadku przetargów. Osoba organizująca przetarg może zażądać dokumentów potwierdzających posiadanie uprawnień do wykonywania określonego rodzaju działalności – i wówczas właściwy kod PKD służy nam pomocą.

Chcesz mieć porządek w dokumentacji księgowej?

Sprawdź, jak łatwo wystawisz e-fakturę

Masz pytania do artykułu? Odpowiemy w komentarzu.