Czym różni się przestępstwo od wykroczenia skarbowego? Ile wynoszą kary za te przewinienia w 2015?


4 stycznia 2015 2 min. czytania

Nie tylko składki społeczne małego ZUS-u, ale również wysokość kar za wykroczenia i przestępstwa skarbowe zależy od płacy minimalnej. A ta od początku 2015 r. poszła w górę i wynosi 1750 zł brutto. Jak w związku z tym zmienią się kwoty mandatów i grzywien przewidzianych przez przepisy podatkowe?

Płaca minimalna pozwala odróżnić wykroczenie od przestępstwa

Polscy przedsiębiorcy nie mogą być zadowoleni z podwyższenia wynagrodzenia minimalnego. O tym jak to wpływa na wysokość małego ZUS-u płaconego przez początkujących przedsiębiorców pisaliśmy już w tym artykule.

Poza preferencyjnym ZUS-em płaca minimalna wpływa również na zakwalifikowanie czynu zabronionego jako wykroczenia lub przestępstwa skarbowego. W jaki sposób?

Jeśli wysokość niezapłaconego fiskusowi podatku jest:

  • niższa niż 5-krotność wysokości płacy minimalnej – przedsiębiorca popełnia wykroczenie,
  • wyższa niż 5-krotność płacy minimalnej – ma miejsce przestępstwo skarbowe.

W 2014 roku próg ten wynosił 8400 zł, a w obecnym wzrósł do 8750 zł. Tym samym jeżeli skutki błędów w rozliczeniach nie przekroczą tej kwoty, przedsiębiorca może spodziewać się niższej kary (nie tej przewidzianej za przestępstwo, ale za wykroczenie).

Ile w 2015 r. może wynieść grzywna, a ile mandat?

Podwyższenie granicy pomiędzy przestępstwem a wykroczeniem skarbowym to dobra wiadomość. Taką nie jest już jednak wzrost kar, które grożą za błąd w rozliczeniach z fiskusem.

kary od fiskusa

Obowiązujące przepisy skarbowe przewidują dwa rodzaje grzywien. Pierwsze, za przestępstwa skarbowe liczone są w stawkach dziennych. Ostateczną decyzję podejmuje sąd ustalając wysokość dziennej stawki oraz liczbę stawek. W 2015 r. grzywny za przestępstwa skarbowe wynoszą od 583,33 zł do 16 mln 800 tys. zł.

Drugi rodzaj grzywien dotyczy wykroczeń i określany jest kwotowo. Najniższa grzywna wzrośnie w tym przypadku do 175 zł, zaś najwyższa do 35 tys. zł. (w 2014 r. było to odpowiednio 168 zł i 33,6 tys. zł).

Warto wiedzieć, że za wykroczenie przedsiębiorcy może grozić także mandat. Jego wysokość nie może przekraczać 2-krotności minimalnej płacy, czyli w 2015 r. 3,5 tys zł.

Chcesz mieć porządek w księgowości?

  • Przetestuj inFakt za darmo, także w wersji mobilnej. Wystaw bezbłędną e-fakturę w minutę.

Sprawdź, jak łatwo wystawisz e-fakturę

Masz pytania do artykułu? Odpowiemy w komentarzu.

Księgowość online bez wychodzenia z domu

  • Bez papieru
  • Bez dojazdów do księgowego
  • Bez marnowania Twojego czasu