Ile trwa założenie firmy i jak założyć ją bez wychodzenia z domu? Czy brak NIP-u wydłuża proces rejestracji?

Zakładanie firmy w Polsce obrosło sporą liczbą mitów. Jednym z częściej powtarzanych jest ten stwierdzający, że trwa to bardzo długo. W Szybkiej poradzie księgowej rozprawiamy się z tym – co tu dużo mówić – mylnym przeświadczeniem. 

Ile trwa założenie firmy przez internet?

Obecnie zakładanie firmy wcale nie jest długotrwałym procesem. Często samo zarejestrowanie działalności gospodarczej to kwestia jednego dnia lub nawet kilku godzin. Możesz to zrobić samodzielnie albo z pomocą Księgowej lub Księgowego inFaktu. Najszybciej zrobisz to online, najdłużej zajmie Ci, jeśli zdecydujesz się na wizytę w urzędzie.

Korzystając ze wsparcia inFaktu, własną firmą możesz cieszyć się już w kilka dni. Procedura jest prosta – wnioskujesz o kontakt, a my oddzwaniamy w 48 godzin i zaczynamy działać. Nasza Księgowa lub Księgowy skontaktują się z Tobą, by ustalić wszystkie szczegóły, następnie dopełnia wszystkich formalności. Cały proces trwa z reguły od 5 do 7 dni. Wiele zależy oczywiście od Ciebie – jak szybko omówisz wszystkie sprawy z Księgowym.

Ile trwa rejestracja firmy w urzędzie?

Sama procedura rejestracji działalności tradycyjnie, w urzędzie, zazwyczaj trwa kilka godzin. Wszystko zależy od miasta i frekwencji w urzędach. 

Działalność gospodarczą można założyć najszybciej w tych urzędach miast lub gmin, które mają jednocześnie stanowiska ZUS-u i urzędu skarbowego, gdyż wtedy wszystkich formalności dokonuje się w jednym budynku

Problematyczna może się okazać jedynie kwestia NIP-u. Jeśli nowy przedsiębiorca go nie posiada, to na jego uzyskanie trzeba zaczekać do 3 dni. Tak naprawdę jednak zacząć działać można już po uzyskaniu wpisu do CEIDG i rejestracji w ZUS-ie. Charakter działalności może dodatkowo wymagać rejestracji do VAT i stosowania kasy fiskalnej.

Skorzystaj z zakładania firmy w inFakcie

  • Zostaniesz przedsiębiorcą szybko, wygodnie i bez wychodzenia z domu.
  • Sprawdzona Księgowa lub Księgowy załatwi za Ciebie wszystkie formalności i poprowadzi księgowość Twojej nowej firmy.

Zleć księgowość swojej firmy

Przetestuj za darmo aplikację inFakt.

Hasło musi zawierać:
  • 8 znaków lub więcej
  • Małe i wielkie litery
  • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.