Ile trwa założenie firmy i jak założyć ją bez wychodzenia z domu? Czy brak NIP-u wydłuża proces rejestracji?


18 lipca 2019 1 min. czytania

Zakładanie firmy w Polsce obrosło sporą liczbą mitów. Jednym z częściej powtarzanych jest ten stwierdzający, że trwa to bardzo długo. W Szybkiej poradzie księgowej rozprawiamy się z tym – co tu dużo mówić – mylnym przeświadczeniem. 

Obecnie zakładanie firmy wcale nie jest długotrwałym procesem! Zazwyczaj trwa od jednej do kilku godzin – zależnie od miasta i frekwencji w urzędach.

Działalność gospodarczą można założyć najszybciej w tych urzędach miast lub gmin, które mają jednocześnie stanowiska ZUS-u i urzędu skarbowego, gdyż wtedy wszystkich formalności dokonuje się w jednym budynku

Problematyczna może się okazać jedynie kwestia NIP-u. Jeśli nowy przedsiębiorca go nie posiada, to na jego uzyskanie trzeba zaczekać do 3 dni. Tak naprawdę jednak zacząć działać można już po uzyskaniu wpisu do CEIDG i rejestracji w ZUS-ie. Charakter działalności może dodatkowo wymagać rejestracji do VAT i stosowania kasy fiskalnej.

Skorzystaj z zakładania firmy w inFakcie

  • Zostaniesz przedsiębiorcą bez wychodzenia z domu.
  • Sprawdzony księgowy załatwi za Ciebie wszystkie formalności i może prowadzić Twoją księgowość, jeśli będziesz zadowolony.

Sprawdź

Masz pytania? Odpowiemy w komentarzu.

Księgowość online bez wychodzenia z domu

  • Bez papieru
  • Bez dojazdów do księgowego
  • Bez marnowania Twojego czasu