Wsparcie w starcie dla otwierających biznes. Jak skorzystać z preferencyjnej pożyczki?

Michalina Miotk

Chcesz otworzyć własną działalność gospodarczą? Jeżeli barierą są finanse, rozwiązaniem może być wsparcie w postaci nisko oprocentowanej pożyczki. Taką oferuje program „Pierwszy Biznes – Wsparcie w starcie”. Dowiedz się, kto i na jakich zasadach może z niego skorzystać oraz jak to zrobić.

Czym jest program “Wsparcie w starcie”?

W ramach programu osoby fizyczne i firmy mogą ubiegać się o nisko oprocentowaną pożyczkę na:

 • rozpoczęcie jednoosobowej działalności gospodarczej lub założenie spółki cywilnej,
 • utworzenie stanowiska pracy.

Poniższy artykuł dotyczy wsparcia, o jakie starać mogą się osoby zainteresowane założeniem firmy. Za realizację programu odpowiedzialny jest Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK). 

Jaką kwotę pożyczki można otrzymać?

Możesz ubiegać się o pożyczkę do kwoty około 130 000 zł. Około, gdyż maksymalna wysokość pożyczki zależy od wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za poprzedni kwartał (stanowi 20-krotność przeciętnego wynagrodzenia). W konsekwencji jest ona zmienna.

Warunki, na jakich udzielane są pożyczki w ramach programu:

 • brak opłat i prowizji – zarówno przy udzielaniu pożyczki, jak i jej obsłudze,
 • okres spłaty od 1 do 84 miesięcy (7 lat),
 • karencja w spłacie do 12 miesięcy – okres ten jest wliczany do okresu kredytowania,
 • oprocentowanie 1,70 lub 0,68 proc. w skali roku – symulację pożyczki i dokładną wartość miesięcznych rat możesz obliczyć w kalkulatorze udostępnionym przez BGK, 
 • możliwość wcześniej spłaty pożyczki bez dodatkowych kosztów.

Kto może się ubiegać o nisko oprocentowaną pożyczkę?

Program jest skierowany do czterech grup osób zainteresowanych założeniem własnej działalności gospodarczej. Masz szansę na nisko oprocentowaną pożyczkę, jeżeli:

 • studiujesz na ostatnim roku studiów – nie musisz mieć statusu osoby bezrobotnej,
 • poszukujesz pracy, a od ukończenia przez Ciebie szkoły lub studiów nie minęły 4 lata,
 • jesteś osobą bezrobotną zarejestrowaną w urzędzie pracy,
 • jesteś opiekunem osoby niepełnosprawnej i nie pobierasz świadczenia pielęgnacyjnego lub zasiłku opiekuńczego.

Dodatkowym wymogiem jest posiadanie zabezpieczenia. Akceptowane formy to poręczenie osób fizycznych i weksel własny pożyczkobiorcy. Jesteś właścicielem nieruchomości? Ustanowienie hipoteki również może być zabezpieczeniem pożyczki.

Na co możesz przeznaczyć otrzymane środki?

Z regulaminu i materiałów informacyjnych wynika, że przyszły przedsiębiorca nie ma pełnej dowolności w wydatkowaniu pożyczki otrzymanej w ramach „Pierwszy Biznes – Wsparcia w starcie”. Środki nie mogą zostać wykorzystane m.in. na przejęcie działalności gospodarczej od współmałżonka lub najbliższego członka rodziny. Z pożyczonej na preferencyjnych warunkach kwoty możesz za to sfinansować:

 • środki trwałe – maszyny, które są niezbędne do prowadzenia działalności,
 • towary, jakie przedsiębiorca ma zamiar oferować (zatowarowanie sklepu),
 • wkład własny w ramach leasingu – gdy pożyczkobiorca korzysta z tej formy finansowania, aby uzyskać dostęp do potrzebnych mu maszyn.

Jak złożyć wniosek o pożyczkę?

Spełniasz wymagania i możesz ubiegać się o pożyczkę w ramach „Wsparcie w starcie”? Pozostaje tylko złożyć wniosek wraz z załącznikami. Formularz wniosku znajdziesz na stronie internetowej Banku Gospodarstwa Krajowego.

Jak krok po kroku uzyskać pożyczkę na preferencyjnych warunkach:

 1. Wypełniony wniosek złóż w instytucji finansowej – listę instytucji znajdziesz na stronie www.bgk.pl.
 2. Po otrzymaniu pozytywnej decyzji kredytowej otwórz działalność gospodarczą.
 1. Jako przedsiębiorca podpisz umowę o pożyczkę. Przyznane środki zostaną przelane na wskazany przez Ciebie rachunek bankowy.
box-icon

Warto wiedzieć

Pamiętaj, że z inFaktem możesz założyć firmę przy wsparciu eksperta, który przeprowadzi Cię przez cały proces. Szybko, wygodnie i bez wychodzenia z domu.

Sprawdź, na czym polega założenie działalności gospodarczej z inFaktem.

Jak rozliczyć pożyczkę „Wsparcie w starcie”?

Ponieważ otrzymane środki możesz przeznaczyć jedynie na cele związane z działalnością gospodarczą, musisz się z nich rozliczyć. Rozliczenie polega na okazaniu pośrednikowi finansowemu faktur. Termin ich przekazania jest każdorazowo sprecyzowany w umowie pożyczki – należy to zrobić najpóźniej w terminie 30 dni od daty poniesienia ostatniego wydatku.


Michalina Miotk
Od 2010 r. zajmuję się pisaniem o księgowości, biznesie, finansach i ubezpieczeniach. Śledzę zmiany w przepisach podatkowych i tłumaczę je prostym językiem. Mieszkam nad morzem i w pełni z tego korzystam.