Jak się przygotować do założenia firmy?

Samo założenie firmy to prosty proces, który w całości załatwisz online. Jednak zanim dopełnisz niezbędnych formalności, warto odpowiednio się przygotować. Na co zwrócić uwagę przed rejestracją działalności, by sprawnie i bez stresu założyć własny biznes?  

Prostą instrukcję zakładania firmy znajdziesz w naszym artykule: Jak założyć firmę? Zostań przedsiębiorcą krok po kroku. Jeśli nie chcesz przechodzić przez ten proces samodzielnie, skorzystaj z pomocy inFaktu. Załatwimy za Ciebie wszystkie formalności – za darmo i bez wychodzenia z domu.

Krok 1. Wybierz nazwę swojej firmy

Nazwa Twojej firmy to jeden z jej podstawowych wyróżników. Warto więc zadbać o to, by była oryginalna i dobrze pasowała do charakteru działalności.  

Jeśli chodzi o formalności, nazwa jednoosobowej działalności gospodarczej musi zawierać co najmniej imię i nazwisko jej założyciela. Możesz oczywiście dodać inne elementy, które lepiej określą i doprecyzują profil Twojej działalności np. “Marketing internetowy Jakub Nowak”. Pełna nazwa zgodnie z prawem widnieje na fakturach, umowach, pismach oraz innych ważnych dokumentach.

Oprócz pełnej nazwy firmy, podczas rejestracji określisz też nazwę skróconą. Nie musi ona zawierać Twojego imienia i nazwiska, a możesz posługiwać się nią w codziennym użytku np. na pieczątkach, ulotkach. 

Krok 2. Określ adres prowadzenia działalności gospodarczej

Rejestrując firmę, musisz podać adres prowadzenia działalności gospodarczej. Możesz określić stałe miejsce wykonywania działalności lub jego brak. Do celów podatkowych zostanie przyjęty Twój adres zamieszkania, a na fakturze będzie widnieć stałe miejsce wykonywania działalności.

Ważne! Musisz posiadać tytuł prawny do każdej nieruchomości, którą zgłaszasz do CEIDG. Tytuł prawny do nieruchomości to np. prawo własności do lokalu, umowa najmu czy użyczenia lokalu.

Krok 3. Wybierz właściwy kod PKD

Każdy przedsiębiorca, który rejestruje firmę, musi przypisać swojej działalności określony kod w Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD). Określa on rodzaj wykonywanej działalności, np. 96.02.Z to „Fryzjerstwo i pozostałe zabiegi kosmetyczne”. Całą klasyfikację znajdziesz na stronie biznes.gov.pl

Dla swojej firmy możesz wybrać jeden lub kilka kodów PKD. W przyszłości, jeśli Twój zakres usług lub branża się powiększy, kody PKD zmienisz za pomocą bezpłatnej aktualizacji wniosku CEIDG.

Krok 4. Określ najlepszą dla siebie formę opodatkowania

Prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą, jesteś podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych, czyli podatku PIT.

Masz do wyboru trzy formy opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej:

 • zasady ogólne, według skali podatkowej (stawka podatkowa 12% i 32%);
 • podatek liniowy (19%);
 • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

W przypadku zasad ogólnych oraz w podatku liniowego płacisz podatek od dochodu, a w przypadku ryczałtu od przychodu.

box-icon

Przypomnienie

Przychód – koszty = dochód

Co wziąć pod uwagę przy wyborze formy opodatkowania?

 • koszty uzyskania przychodów – zastanów się, jak duże wydatki będziesz ponosić w związku z prowadzoną działalnością; 
 • koszty składki zdrowotnej – od 2022 roku wysokość składki zdrowotnej zależy od wybranej formy i wysokości dochodów;
 • możliwość rozliczania straty podatkowej;
 • korzystanie z ulg podatkowych, m.in. rozliczanie się z małżonkiem.

Sprawdź nasz kalkulator, który pomoże Ci wybrać najlepszą formę opodatkowania dla Twojej działalności:

Pamiętaj, że formę opodatkowania możesz zmienić jedynie do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym uzyskasz pierwszy w danym roku przychód z działalności gospodarczej – najczęściej do 20 lutego.

Krok 5. Zastanów się nad rejestracją do VAT

Podatek VAT jest doliczany do każdej transakcji i płacimy go niezależnie od podatku dochodowego. Niektórzy przedsiębiorcy mają obowiązek zarejestrowania się do VAT, jednak dla większości jest to opcjonalne

Jeśli:

 • Twoja sprzedaż nie przekracza limitu 200 tys. zł rocznie,
 • sprzedajesz wyłącznie towary i usługi zwolnione z VAT,

możesz skorzystać z podmiotowego zwolnienia VAT i nie rejestrować się jako czynny podatnik. 

Więcej o obowiązku rejestracji i możliwości zwolnienia przeczytasz w naszym artykule: Czy warto być VATowcem?

Krok 6. Sprawdź, z jakich ulg w ZUS możesz skorzystać 

Jako przedsiębiorca masz obowiązek rozliczać i opłacać za siebie składki do ZUS na ubezpieczenia społeczne oraz na ubezpieczenie zdrowotne.

Jeśli  dopiero zaczynasz swoją przygodę z własnym biznesem, możesz skorzystać z Ulgi na start przez pierwsze 6 pełnych miesięcy działalności (warto zaznaczyć, że jeśli założysz firmę nie 1., ale 2. dnia miesiąca, z ulgi możesz korzystać w sumie przez 7 miesięcy). Musisz spełnić dwa warunki:

 • w ciągu ostatnich 5 lat nie prowadziłeś działalności gospodarczej;
 • nie planujesz świadczyć usług na rzecz byłego pracodawcy.

Po 6 miesiącach możesz skorzystać z preferencyjnych składek (tzw. mały ZUS) i przez 24 miesiące płacić obniżone składki. Więcej o uldze na start zajdziesz w naszym artykule: Ulga na start – jak z niej skorzystać?

Księgowość online bez wychodzenia z domu

 • Bez papieru
 • Bez dojazdów do księgowego
 • Bez marnowania Twojego czasu