Czy trzeba składać specjalny wniosek o REGON i jak sprawdzić REGON kontrahenta?

Złożyć wniosek o REGON. Całkiem niedawno ta czynność znajdowała się na liście tych niezbędnych do założenia działalności gospodarczej. Bez REGON-u – działać w zasadzie nie dało się. Dlaczego? Ot, choćby dlatego, że ZUS wymagał podania REGON-u, aby możliwa była rejestracja. Jednak w ciągu ostatnich lat zasady odnośnie REGON-u bardzo się zmieniły.

Co to jest REGON?

REGON to inaczej Rejestr Gospodarki Narodowej. Jak łatwo się domyślić, jest to spis zawierający wszystkie podmioty działające w Polsce. Znajdują się na nim zarówno jednoosobowi przedsiębiorcy, jak i spółki kapitałowe, czy instytucje państwowe (np. ZUS). Każdy z podmiotów otrzymuje swój własny numer, który także nosi nazwę REGON.

Czy jednoosobowy przedsiębiorcy wykorzystują ten numer do czegokolwiek?

Otrzymanie REGON-u nie wymaga odrębnego wniosku

O ile kiedyś rola REGON-u była spora, o tyle obecnie – REGON został zmarginalizowany (aczkolwiek nadal funkcjonuje).

Przede wszystkim przedsiębiorca w 2014 r. nie wnioskuje o REGON za pomocą odrębnego formularza składanego w GUS. CEIDG-1 służący do założenia działalności gospodarczej jest zarazem wnioskiem o REGON (a także m.in. wnioskiem o NIP – jeśli przedsiębiorca go nie posiada). Co za tym idzie, o REGON-ie można zapomnieć, bo zostanie on przydzielony niejako „z urzędu”.

Mimo uproszczenia procedury nadania, REGON-u nie otrzymuje się automatycznie. Informacja o nadaniu wraz z samym numerem przychodzi do nowego przedsiębiorcy pocztą, po kilku dniach od złożenia CEIDG-1. Ale czy to problem? Na szczęście – nie.

Co prawda REGON-u nie otrzymuje się automatycznie, ale nie ma to żadnego znaczenia. Chodzi o to, że bez REGON-u można jak najbardziej działać. Osoby fizyczne nie podają tego numeru ani we wniosku o rejestrację w ZUS-ie (ZUS ZUA lub ZZA), ani we wniosku o rejestrację do VAT (VAT-R), ani na fakturach.

REGON można sprawdzić w bardzo prosty sposób

Z dużą dozą prawdopodobieństwa można stwierdzić, że osobie fizycznej REGON nie służy już do niczego. W żadnym razie nie ma powodu ani zapamiętywać tego numeru, ani np. nosić go ze sobą w portfelu, czy w kieszeni, w obawie, że o REGON zapyta urzędnik, policjant, strażak, czy ekspedientka w sklepie. Nie, nie stanie się tak.

Nawet jeśli jakaś instytucja będzie chciała poznać Twój REGON, może to zrobić w bardzo prosty sposób. W Internecie.

Aby sprawdzić REGON dowolnego przedsiębiorcy-osoby fizycznej, wystarczy:

  1. Wejść na stronę firma.gov.pl.
  2. Wpisać dowolne dane przedsiębiorcy – pełne lub częściowe (np. imię, nazwisko, miasto).
  3. Sprawdzić dane przedsiębiorcy – w tym REGON.

Jeżeli ktoś potrzebuje wydruk z potwierdzeniem wpisu do CEIDG zawierający m.in. REGON wystarczy kliknąć w ikonkę drukarki obok informacji o wpisie. Dzięki temu wygeneruje się PDF zawierający podstawowe informacje o przedsiębiorcy, w tym właśnie REGON, a także adres, NIP, czy kody PKD.

Tutaj warto wspomnieć o bankach, które oferują zakładanie kont firmowych. Czy REGON jest im potrzebny?

Zdecydowana większość banków zakłada konta firmowe dla osób fizycznych na podstawie wpisu do CEIDG wyświetlonego online – od ręki, przez pracownika banku. Innymi słowy, jeśli dysponujesz wpisem do CEIDG i można go odnaleźć na podstawie NIP-u, czy nazwiska, to konto firmowe uda się założyć przedstawiając tylko dowód osobisty. Oczywiście, o ile w ogóle zdecydujesz się na posiadanie konta firmowego, co nie jest konieczne.

Załóż bezpłatne konto i korzystaj!

  • Dzwoń do księgowych inFaktu – kiedy tylko potrzebujesz
  • Czytaj praktyczny newsletter dla przedsiębiorców
  • Testuj księgowość online i fakturowanie – za darmo!

Załóż konto