Kiedy otrzymasz zwrot podatku nadpłaconego przez Polski Ład? Czy już w lipcu dostaniesz wyższą pensję?

Piotr Juszczyk

Już 1 lipca wchodzą w życie przepisy nowelizujące Polski Ład. Wśród nich oczekiwana obniżka podatku dochodowego z 17% do 12%. Wielu podatników zastanawia się, czy to oznacza wyższe pensje już od lipca? Kiedy otrzymają zwrot podatku dochodowego zapłaconego w pierwszej połowie roku?

Podatek 12%  –  kiedy zwrot podatku?

Przypomnijmy  –  nowa, obniżona stawka PIT będzie obowiązywać z mocą wsteczną od 1 stycznia 2022 roku. Oznacza to, że podatnicy, którzy rozliczali się w pierwszej połowie roku według stawki 17%, będą mieli za ten okres nadpłacony podatek dochodowy. Dotyczy to pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, umowach zlecenie czy o dzieło. Zmiana dotknie także przedsiębiorców rozliczających się na skali podatkowej.

W związku ze spadkiem wartości pieniądza podatnicy mogą żywić nadzieję, że powstała nadpłata zostanie szybko uregulowana, a pieniądze zwrócone. Jednak niestety nie można liczyć na to, że nadpłata podatku za pierwsze półrocze zostanie wyrównana już w lipcu.

Zwrot podatku przy rozliczeniu PIT

Przepisy mówią o tym, że zwrot nadpłat podatku dochodowego zapłaconego od naszych pensji w pierwszej połowie bieżącego roku nastąpi dopiero po rozliczeniu rocznym za 2022 rok. Termin zwrotu nadpłaty będzie zatem zależał od tego, kiedy i w jakiej formie podatnik złoży rozliczenie PIT. Termin wysyłania zeznań w 2023 roku przypada pomiędzy 15 lutego a 2 maja 2023 roku.

Warto pamiętać o tym, że osoba, która rozlicza się elektronicznie, otrzyma zwrot podatku w terminie do 45 dni od złożenia zeznania. Znacznie dłużej – bo aż do 3 miesięcy – poczeka ten, kto rozliczy PIT w formie papierowej. Podatnicy, którzy rozliczą się na ostatnią chwilę i prześlą zeznanie w formie tradycyjnej, poczekają na zwrot nawet do przełomu lipca i sierpnia 2023 roku.

Obniżka podatków – czy pensja wzrośnie już w lipcu?

Obniżka podatków spowoduje także, że dla wielu pracowników lipcowa wypłata okaże się wyższa niż wcześniejsze. Kwota brutto oraz koszty pracodawcy pozostaną bez zmian. Ale kwota “na rękę”, którą otrzymają osoby zatrudnione na umowy o pracę oraz umowy cywilnoprawne, będzie wyższa.

Może się okazać jednak, że różnica w wynagrodzeniu nie będzie tak znacząca. Dotyczy to szczególnie osób, które w pierwszej połowie roku stosowały ulgę dla klasy średniej. Ten przepis zostanie zlikwidowany z datą wsteczną od 1 stycznia bieżącego roku.

Najszybciej odczują zmiany osoby prowadzące działalność gospodarczą i rozliczające się na skali podatkowej. Ci przedsiębiorcy już w lipcu zapłacą mniej podatku. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.