Płaca minimalna wzrośnie w 2023 roku. Co to zmienia dla przedsiębiorców?


31 maja 2022 2 min. czytania

Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg zapowiedziała, że w roku 2023 pensja minimalna zostanie podniesiona aż dwa razy. Pierwsze podniesienie płacy minimalnej ma mieć miejsce w styczniu 2023 roku. Drugie zaplanowano na połowę roku, czyli lipiec 2023 roku.

Pierwsza planowana podwyżka ma zwiększyć płacę minimalną do wysokości 3350 złotych. Jest to o 340 złotych więcej niż w roku 2022. Od 1 lipca 2023 roku natomiast najniższa krajowa ma wynosić 3500 złotych. Będzie to oznaczało wzrost płacy minimalnej o 490 zł w porównaniu z obecnym rokiem.

Jak wzrost płacy minimalnej wpłynie na przedsiębiorców?

Przedsiębiorca zatrudniający osoby na pensję minimalną zostanie obarczony obowiązkiem podniesienia płac swoim pracownikom. Uwzględniając dodatkowo obciążenie wynikające ze składek ZUS, koszt, który pracodawca poniesie w związku z zatrudnieniem za płacę minimalną będzie pod koniec roku wyższy o około 600 złotych niż w roku 2022. To daje wzrost kosztów zatrudnienia na poziomie 20%.

Ponadto zwiększenie pensji minimalnej może spowodować znaczne utrudnienia w procesie zahamowania inflacji. Podniesienie najniższej krajowej może bezpośrednio przyczynić się nie tylko do spadku wartości pieniądza w Polsce, ale także wzrostu cen towarów i usług.

Wpływ płacy minimalnej na preferencyjne składki ZUS

Należy wskazać także, że pensja minimalna jest czynnikiem wpływającym na wysokość składek ZUS dla osób rozpoczynających prowadzenie działalności gospodarczej.

Przez pierwsze 24 miesiące prowadzenia działalności gospodarczej przedsiębiorcy mogą skorzystać z możliwości opłacania preferencyjnych składek społecznych. Wysokość obniżonych składek jest bezpośrednio zależna od wysokości płacy minimalnej w Polsce – podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie społeczne stanowi 30% pensji minimalnej.

Jeśli płaca minimalna w połowie roku wzrośnie do 3500 zł, to podstawa wysokości składki na ubezpieczenie społeczne w przypadku zasad preferencyjnych wyniesie 1050 zł. Dzisiaj ta podstawa wynosi 903 złote.

Zwiększona podstawa wysokości składki powoduje, że miesięczne obciążenie składkowe dla przedsiębiorcy korzystającego z preferencyjnego ZUSu wzrosną o blisko 150 złotych.

Księgowość online bez wychodzenia z domu

  • Bez papieru
  • Bez dojazdów do księgowego
  • Bez marnowania Twojego czasu