Zmiana formy opodatkowania na skalę podatkową – 3 rzeczy, o których musisz pamiętać

Piotr Juszczyk

Zmiana formy opodatkowania jest możliwa dla rozliczających się liniowo i na ryczałcie dzięki przepisom, które weszły w życie od 1 lipca 2022. Zanim jednak przedsiębiorca podejmie decyzję o zmianie, powinien rozważyć kilka bardzo istotnych kwestii.

Rozliczenie roczne przy zmianie formy opodatkowania

Przedsiębiorcy rozliczający się liniowo oraz ryczałtowcy, którzy zdecydują się przejść na zasady ogóle za 2022 rok, muszą pamiętać o różnicach, jakie będą ich obowiązywały w rozliczeniu rocznym.

Przy przejściu na skalę podatkową za rok 2022 deklarację rozliczenia rocznego należy złożyć do 2 maja 2023 roku. Dotychczasowi liniowcy zamiast PIT-36L będą w obowiązku złożyć zeznanie PIT-36. Podobnie ryczałtowcy – będą musieli złożyć PIT-36, a nie jak dotychczas PIT-28. 

Gdyby przedsiębiorca pospieszył się ze złożeniem deklaracji rocznej za 2022 rok i złożył PIT za formę obowiązująca w 2022 roku (PIT-36L lub PIT-28), nie będzie miał już możliwości przejścia na skalę podatkową i złożenia PIT-36. Złożenie zeznania zablokuje przedsiębiorcy opcję zmiany.

A zatem warto dać sobie czas do decyzji i nie spieszyć się ze złożeniem zeznania za rok 2022. Terminy ustawowe będą w tym przypadku po stronie podatnika. Od przyszłego roku bowiem wszystkie deklaracje rozliczenia rocznego – także te dotyczące liniowców i ryczałtowców – będziemy składać w tym samym terminie, czyli do 2 maja 2023 roku.

Zmiana formy opodatkowania wyłącznie za rok 2022

Przy decyzji o zmianie formy opodatkowania za cały rok należy pamiętać, że zmiana skutkuje tylko w odniesieniu do roku 2022. Przejście na skalę podatkową za rok 2022 za pośrednictwem zeznania PIT-36 nie jest równoznaczne ze stałą zmianą formy opodatkowania.

Jeśli podatnik chciałby rozliczać się na skali podatkowej także w roku 2023 i w styczniu osiągnął pierwszy dochód, musi pamiętać, aby do 20 lutego 2023 roku odrębnie poinformować organy podatkowe o tej decyzji. Tylko taka deklaracja będzie uznana jako wiążąca dla formy opodatkowania na rok 2023 oraz na lata kolejne.

W razie braku takiej deklaracji, w roku 2023 podatnik automatycznie będzie się rozliczał na podatku liniowy lub ryczałcie. Kolejną możliwość zmiany formy opodatkowania będzie miał dopiero na początku 2024 roku.

Zmiana w połowie czy na koniec roku?

Osoby rozliczające się na ryczałcie zyskają także opcję przejścia na skalę podatkową już od 1 lipca. Decyzję o zmianie należy podjąć i udokumentować zmianą wpisu w CEIDG między 1 lipca a 22 sierpnia 2022 roku.

Przy rozważaniu takiej decyzji warto pamiętać, że podatnik utraci możliwość skorzystania z preferencji przy rozliczeniu rocznym za 2022 rok. Nie będzie miał możliwości sporządzenia rozliczenia rocznego wspólnie z małżonkiem czy rozliczenia się jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Jeśli podatnik zdecyduje się na skalę podatkową za cały rok 2022, będzie mógł skorzystać z preferencyjnych zasad w rozliczeniu rocznym.