Zmiana formy opodatkowania na skalę podatkową – 3 rzeczy, o których musisz pamiętać


7 czerwca 2022 3 min. czytania

Przepisy, które wejdą w życie od 1 lipca 2022, dają możliwość zmiany formy opodatkowania rozliczającym się liniowo i na ryczałcie. Zanim jednak przedsiębiorca podejmie decyzję o zmianie, powinien rozważyć kilka bardzo istotnych kwestii.

Rozliczenie roczne przy zmianie formy opodatkowania

Po pierwsze, przedsiębiorcy rozliczający się liniowo oraz ryczałtowcy, którzy zdecydują się przejść na zasady ogóle za 2022 rok, muszą pamiętać o różnicach, jakie będą ich obowiązywały w rozliczeniu rocznym.

Przy przejściu na skalę podatkową za rok 2022 deklarację rozliczenia rocznego należy złożyć do 2 maja 2023 roku. Dotychczasowi liniowcy zamiast PIT-36L będą w obowiązku złożyć zeznanie PIT-36. Podobnie ryczałtowcy – będą musieli złożyć PIT-36, a nie jak dotychczas PIT-28. 

Gdyby przedsiębiorca pospieszył się ze złożeniem deklaracji rocznej za 2022 rok i złożył PIT za formę obowiązująca w 2022 roku (PIT-36L lub PIT-28), nie będzie miał już możliwości przejścia na skalę podatkową i złożenia PIT-36. Złożenie zeznania zablokuje przedsiębiorcy opcję zmiany.

A zatem warto dać sobie czas do decyzji i nie spieszyć się ze złożeniem zeznania za rok 2022. Terminy ustawowe będą w tym przypadku po stronie podatnika. Od przyszłego roku bowiem wszystkie deklaracje rozliczenia rocznego – także te dotyczące liniowców i ryczałtowców – będziemy składać w tym samym terminie, czyli do 2 maja 2023 roku.

Zmiana formy opodatkowania wyłącznie za rok 2022

Po drugie, w przypadku decyzji o zmianie formy opodatkowania za cały rok dla liniowców i ryczałtowców należy pamiętać, że zmiana ta skutkuje tylko w odniesieniu do roku 2022. Przejście na skalę podatkową za rok 2022 za pośrednictwem zeznania PIT-36 nie jest równoznaczne ze stałą zmianą formy opodatkowania.

Jeśli podatnik chciałby rozliczać się na skali podatkowej także w roku 2023 i w styczniu osiągnął pierwszy dochód, musi pamiętać, aby do 20 lutego 2023 roku odrębnie poinformować organy podatkowe o tej decyzji. Tylko taka deklaracja będzie uznana jako wiążąca dla formy opodatkowania na rok 2023 oraz na lata kolejne.

W razie braku takiej deklaracji, w roku 2023 podatnik automatycznie będzie się rozliczał na podatku liniowy lub ryczałcie. Kolejną możliwość zmiany formy opodatkowania będzie miał dopiero na początku 2024 roku.

Zmiana w połowie czy na koniec roku?

Po trzecie, osoby rozliczające się na ryczałcie zyskają także opcję przejścia na skalę podatkową już od 1 lipca. Decyzję o zmianie należy podjąć i udokumentować zmianą wpisu w CEIDG między 1 lipca a 22 sierpnia 2022 roku.

Przy rozważaniu takiej decyzji warto pamiętać, że podatnik utraci możliwość skorzystania z preferencji przy rozliczeniu rocznym za 2022 rok. Nie będzie miał możliwości sporządzenia rozliczenia rocznego wspólnie z małżonkiem czy rozliczenia się jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Jeśli podatnik zdecyduje się na skalę podatkową za cały rok 2022, będzie mógł skorzystać z preferencyjnych zasad w rozliczeniu rocznym.

Księgowość online bez wychodzenia z domu

  • Bez papieru
  • Bez dojazdów do księgowego
  • Bez marnowania Twojego czasu