Rozliczenie PIT na liniówce: 10 najczęściej zadawanych pytań

Joanna Grochala

Trwa okres składania rocznych zeznań podatkowych. Cześć przedsiębiorców pozostała przy podatku liniowym, pomimo wielu zmian, jakie przyniósł ten rok. Co trzeba wiedzieć?

Te pytania najczęściej zadają podatnicy na liniówce:

Czy z PIT-36L mogę przekazać 1% podatku?

Jak najbardziej, podatnicy rozliczający się liniowo mogą przekazać 1% na rzecz organizacji pożytku publicznego. Oczywiście musi on wynikać z zeznania złożonego w obowiązującym terminie lub też korekty deklaracji podatkowej.

Czy mogę się rozliczyć razem z małżonkiem, który jest zatrudniony na umowie o pracę?

Nie, podatek liniowy całkowicie wyłącza możliwość skorzystania ze wspólnego rozliczenia z małżonkiem.

Jaką deklarację podatkową mam złożyć i w jakim terminie?

Należy złożyć deklarację PIT-36L. Termin na rozliczenie upływa 2 maja 2022 r.

Czy jeśli na kolejny rok planuję pozostać przy podatku liniowym, to muszę to zgłaszać do US?

Nie ma takiego obowiązku. Raz wybrana forma opodatkowania jest aktualna w kolejnych latach, o ile podatnik nie złożył rezygnacji z rozliczania się liniowo lub nie utracił prawa do rozliczania się w takiej formie.

Czy mogę jedną cześć swojej działalności rozliczać liniowo, a dla drugiej części wybrać zasady ogólne?

Nie, wybór opodatkowania liniowego dotyczy wszystkich form prowadzenia działalności gospodarczej.

Czy mogę w trakcie roku zrezygnować z podatku liniowego?

Nie ma możliwości zmiany formy opodatkowania w ciągu roku. Można to natomiast zrobić w kolejnym roku. Termin to 20. dzień miesiąca następującego po miesiącu, w którym uzyskano pierwszy przychód w roku.

Jestem na liniówce i mam dodatkowo umowę o pracę. Czy ma to wpływ na moje rozliczenie roczne z działalności?

Zakres umowy o pracę musi dotyczyć innych usług niż na działalności gospodarczej. Jeśli ten warunek jest spełniony, to umowa o pracę nie ma wpływu na rozliczenie roczne z działalności.

Byłem na skali i zlikwidowałem działalność. Czy zaczynając od nowa mogę wybrać liniówkę?

Nie, według obecnych interpretacji nie można w trakcie roku wybrać opodatkowania liniowego, gdy już raz dokonano wyboru innej formy opodatkowania dla prowadzonej działalności gospodarczej.

Od 2019 roku przepisy mówią, że: „podatnicy mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach liniowych. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został osiągnięty pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód został osiągnięty w grudniu tego roku podatkowego.

Czy w rozliczeniu rocznym na podatku liniowym można zastosować jakieś ulgi?

Tak, ale występują pewne ograniczenia. Jeśli chodzi o odliczenie od podatku, mogą to być:

  • składki ZUS (zdrowotne) – ostatni raz w rozliczeniu za 2021,
  • ulga za pracę zagranicą (abolicyjna)- również ostatni raz w rozliczeniu za rok 2021.

Natomiast od dochodu można odliczyć:

Ile trzeba czekać na zwrot nadpłaty podatku wynikający z PIT-36L?

Jeśli rozliczenie zostało złożone przez internet, to zwrot nadpłaconego podatku wpłynie na konto w ciągu 45 dni. Okres ten nalicza się od daty złożenia deklaracji, ale nie wcześniej niż od 15 lutego. Jeśli zeznanie złożono w formie papierowej, urząd zwróci nadpłatę w ciągu 3 miesięcy od daty przekazania deklaracji.

Przewodnik po ulgach – darmowy eBook inFaktu

W związku z rozliczeniem PIT stworzyliśmy eBooka, który w prosty sposób tłumaczy wszystkie ulgi oraz jak je zastosować. Znajdziesz w nim wiele porad i odpowiedzi:


Rozlicz PIT z inFaktem:

Jeśli korzystasz z wielu ulg, rozliczenie PIT może przysporzyć Ci trudności. Z inFaktem staje się to jednak prostsze. Połączyliśmy siły z systemem e-PITy, dzięki czemu masz dostęp do kreatora, który pomoże ci prawidłowo wypełnić odpowiednią deklarację PIT.