Wpłacasz oszczędności na IKZE? Odlicz je od podatku w PIT

IKZE to Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego, czyli jedna z opcji oszczędzania na przyszłą emeryturę. Ten sposób oszczędzania jest indywidualny dla każdej osoby, czyli na przykład małżonkowie nie mogą wspólnie dokonywać wpłat na jedno konto. Oprócz tego, że jest to dla dane osoby zabezpieczenie, to zbieranie funduszy w ten sposób, daje podatnikowi możliwość skorzystania z ulgi z tytułu wpłat na IKZE w rozliczeniu rocznym.

Komu przysługuje ulga z tytułu wpłat na IKZE?

Ulga na IKZE przysługuje podatnikom, którzy wpłacają środki na Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego i rozliczają się na zasadach ogólnych (skala podatkowa), w formie podatku liniowego bądź ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Na prawo do ulgi nie ma wpływu ani wspólne rozliczenie z małżonkiem, ani korzystanie z innych ulg. Nie skorzystasz z niej tylko wtedy, gdy posiadasz dochody ze zbycia papierów wartościowych i innych przychodów kapitałowych lub z działalności opodatkowanej kartą podatkową (PIT-16A, PIT-38 i PIT-39).

Jak rozliczyć ulgę IKZE w PIT 2021?

Aby rozliczyć ulgę konieczne jest posiadanie potwierdzenia przelania środków na IKZE w danym roku. Istotne jest również wskazanie, kto dokonuje przelewu oraz z jakiego powodu np. „wpłata na IKZE”. Jeśli wpłat dokonuje Twój pracodawca, dobrze, abyś posiadał dokument, który potwierdzi, że jest upoważniony przez Ciebie do dokonywania tych wpłat z Twojego wynagrodzenia.

Jakie są limity korzystania z ulgi?

Maksymalny limit rocznych wpłat na IKZE stanowi jednocześnie maksymalną kwotę odliczeń w ramach ulgi. Limit ten jest podawany corocznie przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. W rozliczeniu PIT za 2021 rok wpłaty nie mogą przekroczyć kwoty 6 310,80 zł. W przypadku osób samozatrudnionych limit ten wynosi 9 466,20 zł.

Przewodnik po ulgach – darmowy eBook inFaktu

W związku z rozliczeniem PIT stworzyliśmy eBooka, który w prosty sposób tłumaczy wszystkie ulgi oraz jak je zastosować. Znajdziesz w nim wiele porad i odpowiedzi:


Księgowość online bez wychodzenia z domu

  • Bez papieru
  • Bez dojazdów do księgowego
  • Bez marnowania Twojego czasu