Czy trzeba drukować Książkę Przychodów i Rozchodów? Jak ujmować w Księdze wydatki na działalność badawczo-rozwojową B+R?

Kwiecień 2016 przyniósł istotne zmiany dotyczące prowadzenia KPiR. Zmienił się nie tylko wzór, z którego korzystaliśmy do tej pory. Nie ma także obowiązku drukowania co miesiąc elektronicznej wersji Książki Przychodów i Rozchodów.

Nowy wzór KPiR – zobacz, na czym polegają zmiany

Nowa kolumna w KPiR

Zmiany w KPiR wiążą się bezpośrednio z ulgą podatkową na badania i rozwój (tzw. B+R).

Firmy, które zajmują się działalnością badawczo-rozwojową, od tego roku mogą zaliczyć do kosztów prowadzenia działalności wydatki z nią związane i to właśnie uwzględnia nowy wzór KPiR.

Znajdziemy w nim kolumnę nr 16 umożliwiającą zapisanie kosztów poniesionych na ten rodzaj działalności, która wcześniej służyła do wpisywania uwag. Teraz wszelkie uwagi wpisujemy do kolumny 17.

Zmiany w KPiR – mniej obowiązków dla przedsiębiorcy

Wydatki na prace rozwojowe w kosztach działalności

Prace rozwojowe to czynności, które opierają się na dotychczasowej wiedzy i dążą do wytworzenia nowych lub udoskonalenia istniejących już materiałów, wyrobów, urządzeń, usług, itp.

Są to np. prace i badania prowadzone nad prototypem nowego urządzenia.

Wydatki na nie poniesione można zaliczyć do kosztów.

Stary wzór Książki nadal obowiązuje

Jeśli przedsiębiorca prowadził działalność i tym samym Księgę Przychodów i Rozchodów przed wprowadzeniem omawianych zmian, nie musi przechodzić na nową wersję.

Poprzedni wzór nadal obowiązuje i można go używać do końca 2016 roku. 

Jeśli prowadzi on działalności badawczo-rozwojową i nie chce zmieniać KPiR na nową wersję, powinien ewidencjonować wszystkie koszty na starych zasadach.

Załóż bezpłatne konto i korzystaj!

  • Kontaktuj się z księgowymi od poniedziałku do soboty w godzinach 7 – 22
  • Czytaj praktyczny newsletter
  • Testuj księgowość online i fakturowanie – za darmo!

Załóż konto

Obowiązkowy nowy wzór tylko dla niektórych

Przedsiębiorcy, którzy założyli KPiR dopiero po 8 kwietnia tego roku, zobowiązani są do prowadzenia dokumentu według nowego wzoru – niezależnie od tego, czy prowadzą działalność badawczo-rozwojową, czy też nie.

Nowa KPiR bez drukowania

Nowe przepisy zniosły także obowiązek comiesięcznego drukowania książki prowadzonej w wersji elektronicznej, pod warunkiem, że jest ona prowadzona wg nowego wzoru.

Masz pytania, wątpliwości lub propozycje ciekawych tematów do poruszenia na naszym blogu? Napisz do nas: info@infakt.pl.