7 spraw, o których przedsiębiorca musi pamiętać na koniec roku
Praktyczny przewodnik po tym, na co każdy przedsiębiorca i księgowy powinien zwrócić uwagę przed końcem roku. Jak obniżyć podatek, jakie zmiany podatkowe czekają nas w 2019. Niech nic Cię nie zaskoczy!
Pomyśl o zwiększeniu kosztów
Do końca roku podatkowego zakupy na potrzeby firmy obniżają podatek do zapłaty za ten rok podatkowy. Możesz kupować środki trwałe, towary oraz opłacić abonament za usługi na rok przyszły.
Złóż wcześniej PIT-a za 2018 rok
Jeżeli złożysz rozliczenie podatkowe do 20 stycznia i zapłacisz należny podatek, nie będziesz musiał płacić zaliczki na grudzień.
Zrób spis z natury na koniec roku
Spis z natury to obowiązek każdego podatnika, nawet w przypadku jeżeli jest on zerowy. Spis z natury mają obowiązek zrobić również przedsiębiorcy, którzy mają zawieszoną działalność gospodarczą.
Pamiętaj o korekcie VAT na koniec roku
Każdy, kto w ramach działalności świadczy usługi zarówno usługi zwolnione, jak i opodatkowane podatkiem VAT i odlicza VAT wg wskaźnika proporcji, powinien pamiętać o korekcie VAT na koniec roku.
Przetestuj inFakt do faktur i księgowania
Za darmo wystawiaj do 3 faktur miesięcznie i dodawaj do 3 faktur kosztowych. Na wersję płatną zdecydujesz się wtedy, gdy będzie Ci potrzebna.
Sprawdź zmiany przepisów na 2019 r.
Śledzenie zmian przepisów na przełomie roku jest niezwykle ważne. Przygotowując się do zmian unikniesz zaskoczenia i problemów w nowym roku.
Pomyśl o zmianie formy opodatkowania
Sprawdź, czy w związku z osiąganymi przez Ciebie dochodami nie powinieneś zmienić formy opodatkowania. Pamiętaj, że czas na zmianę masz do 20 stycznia.
Prezenty i wigilia firmowa w kosztach
Prezenty dla pracowników, a także spotkania firmowe mogą być rozliczone w działalności. Warto się nad tym zastanowić, bo możemy wygenerować dodatkowe koszty budując jednocześnie pozytywne relacje.
Dowiedz się więcej:
Zalety złożenia zeznania rocznego do 20 stycznia
Po zakończonym roku podatkowym przedsiębiorcy rozliczający się na KPIR powinni złożyć zeznania roczne do 30 kwietnia kolejnego roku. Czasami warto takie zeznanie złożyć wczesniej. Dlaczego? Dowiedz się więcej.
Blog inFaktZmiana formy opodatkowania
Raz w roku, do 20 stycznia można zmienić formę opodatkowania działalności gospodarczej. Zobacz na co zwrócić wówczas uwagę.
Blog inFaktPodatek liniowy – kiedy warto przejść?
Zastanawiasz się nad przejściem na podatek liniowy? Zobacz kiedy naprawdę się to opłaca.
Blog inFaktRoczna korekta podatku VAT
Jeśli prowadzisz sprzedaż mieszaną, czyli świadczysz zarówno usługi opodatkowane, jak i zwolnione z podatku VAT powinieneś pamiętać o rocznej korekcie VAT. Zobacz na czym ona polega.
Blog inFaktSpis z natury ryczałtowca
Przedsiębiorca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą i jako formę opodatkowania wybrał ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Czy na koniec roku podatkowego zobowiązany jest do sporządzenia spisu z natury?
Blog inFaktPrezenty świąteczne – skutki dla pracownika
Przedsiębiorca przekazał prezenty świąteczne swoim pracownikom. Upominek jest przychodem pracownika. Kiedy i jak należy to rozliczyć?
Blog inFaktMinimalne kwoty wynagrodzeń w 2019 r.
Znamy już minimalne kwoty wynagrodzeń w 2019 r. Oczywiście chodzi tutaj o minimalne wynagrodzenie za pracę i minimalną stawkę godzinową. Małe przypomnienie i dane na przyszły rok przedstawiamy we wpisie.
Blog inFaktRewolucyjne zmiany w podatku dochodowym
Rząd opublikował projekt ustawy zawierający zmiany w podatku dochodowym od osób fizycznych. Przygotowywane zmiany zasadniczo zmienią sposób rozliczania w wielu przypadkach. We wpisie przedstawiamy zestawienie najważniejszych propozycji zmian oraz ich krótki opis.
Blog inFaktZUS uzalezniony od przychodu – już od 2019 roku!
Co to jest ZUS od przychodu? Jak się go liczy? Kto może z niego skorzystać a kto nie? Wyjaśniamy wszystkie szczegóły tej istotnej zmiany w zasadach płacenia składek ZUS.
Blog inFaktZmiany w aktach pracowniczych już od 2019 roku
Uchwalono zmiany w aktach pracowniczych już od 2019 roku. Zostanie między innymi skrócony okres przechowywania akt osobowych. Ponadto zostaną wprowadzone elektroniczne akta osobowe.
Blog inFaktObowiązkowe faktury elektroniczne od 2019 r.?
Przepisy nakładają na przedsiębiorców obowiązek składania wielu deklaracji podatkowych wyłącznie w formie elektronicznej. Od dnia 1 stycznia 2018 r. rejestry VAT powinny być prowadzone również wyłącznie w takiej formie. Czy kolejnym krokiem będą obowiązkowe faktury elektroniczne?
Blog inFaktRozliczanie samochodów na nowych zasadach
Sejm uchwalił nowelizację ustaw o podatkach dochodowych, w praktyce oznacza to pewne zmiany w rozliczeniach przedsiębiorców. Część z nich zmieni rozliczanie samochodów w działalności gospodarczej.
Blog inFaktSprzedaż samochodów na nowych zasadach
Zmiana ustaw o podatkach dochodowych niesie ze sobą nie tylko zmiany w sposobie rozliczania samochodów wykorzystywanych w działalności gospodarczej, inaczej będzie również rozliczana sprzedaż samochodów stanowiących wcześniej środek trwały w działalności.
Blog inFaktDeklaracje PIT w 2019
Deklaracje PIT w 2019, czyli Twój e-PIT. Zobacz, jakie zmiany zostały wprowadzone w zakresie składania deklaracji rocznych.
Blog inFaktRegulacje w zakresie kryptowalut od 2019 roku
Brak jednoznacznych regulacji związanych z handlem kryptowalutami, powodował u podatników wątpliwości co do prawidłowego rozliczenia tych transakcji. Problem pojawiał się zarówno u osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej jak i przedsiębiorców.
Blog inFaktZmiany w systemie MOSS
Rada Unii Europejskiej przyjęła dyrektywę wprowadzającą próg, zmieniający miejsce świadczenia usług w przypadku usług objętych systemem MOSS. Kiedy i jakie zmiany zostaną wprowadzone dla podatników obowiązanych do korzystania z systemu MOSS?
Blog inFaktPublikacje infakt o zakładaniu działalności
Zmiany w prawie dla przedsiębiorców – ulga na start, działalność bez rejestracji
W tym roku przedsiębiorców czekają liczne zmiany w prawie. Część nowości zaczęła już obowiązywać, część wejdzie w życie już niebawem. Wśród najistotniejszych zmian jest m.in. ulga na start po założeniu działalności gospodarczej oraz możliwość prowadzenia działalności bez rejestracji, przewidziane w ustawie Prawa przedsiębiorców.
Coraz bliżej do wejścia w życie ulgi na start
Ulga została już przyjęta przez parlament. Z wyjątkami nowa ustawa zacznie obowiązywać po 30 dniach od ogłoszenia. Wraz z wejściem jej w życie początkujący przedsiębiorcy otrzymają prawo do zwolnienia z odprowadzania składek ubezpieczeniowych w ciągu pierwszych sześciu miesięcy prowadzenia biznesu.
Ulga na start i działalność bez rejestracji
Ulga na start po założeniu działalności gospodarczej oraz możliwość jej prowadzenia bez rejestracji to udogodnienia przewidziane w ustawie Prawa przedsiębiorców. Eksperci przybliżają mechanizm działania nowych rozwiązań.
Zwolnienie z ZUS i działalność bez rejestracji: jakie zmiany w prawie dla przedsiębiorców w 2018 roku?
Na przedsiębiorców w 2018 roku czekają liczne zmiany w prawie. Część z nich weszła już w życie, część zacznie obowiązywać niebawem. Wśród nich między innymi ulga na start po założeniu działalności gospodarczej oraz możliwość jej prowadzenia bez rejestracji, przewidziane w ustawie Prawa przedsiębiorców. Eksperci z firmy inFakt przybliżają, na czym będą polegać rozwiązania adresowane do nowych przedsiębiorców.