7 spraw, o których przedsiębiorca musi pamiętać na koniec roku

Praktyczny przewodnik po tym, na co każdy przedsiębiorca i księgowy powinien zwrócić uwagę przed końcem roku. Jak obniżyć podatek, jakie zmiany podatkowe czekają nas w 2019. Niech nic Cię nie zaskoczy!

Pomyśl o zwiększeniu kosztów

Do końca roku podatkowego zakupy na potrzeby firmy obniżają podatek do zapłaty za ten rok podatkowy. Możesz kupować środki trwałe, towary oraz opłacić abonament za usługi na rok przyszły.

Zwiększanie kosztów w firmie

Złóż wcześniej PIT-a za 2018 rok

Jeżeli złożysz rozliczenie podatkowe do 20 stycznia i zapłacisz należny podatek, nie będziesz musiał płacić zaliczki na grudzień.

Złóż wcześniej PIT

Zrób spis z natury na koniec roku

Spis z natury to obowiązek każdego podatnika, nawet w przypadku jeżeli jest on zerowy. Spis z natury mają obowiązek zrobić również przedsiębiorcy, którzy mają zawieszoną działalność gospodarczą.

Spis z natury

Pamiętaj o korekcie VAT na koniec roku

Każdy, kto w ramach działalności świadczy usługi zarówno usługi zwolnione, jak i opodatkowane podatkiem VAT i odlicza VAT wg wskaźnika proporcji, powinien pamiętać o korekcie VAT na koniec roku.

Korekta VAT na koniec roku

Sprawdź zmiany przepisów na 2019 r.

Śledzenie zmian przepisów na przełomie roku jest niezwykle ważne. Przygotowując się do zmian unikniesz zaskoczenia i problemów w nowym roku.

Zmiany przepisów

Pomyśl o zmianie formy opodatkowania

Sprawdź, czy w związku z osiąganymi przez Ciebie dochodami nie powinieneś zmienić formy opodatkowania. Pamiętaj, że czas na zmianę masz do 20 stycznia.

Zmiana formy opodatkowania

Prezenty i wigilia firmowa w kosztach

Prezenty dla pracowników, a także spotkania firmowe mogą być rozliczone w działalności. Warto się nad tym zastanowić, bo możemy wygenerować dodatkowe koszty budując jednocześnie pozytywne relacje.

Prezenty w kosztach

Dowiedz się więcej:

Publikacje infakt o zakładaniu działalności