Faktura Excel - zobacz jak prawidłowo wystawić

Faktura Excel? Pamiętaj, że nie jest to program przystosowany do fakturowania – istnieją znacznie bardziej przydatne i wygodne narzędzia, które sprawiają, że ten proces jest dużo prostszy i szybszy. Takie ułatwienie jeszcze szczególnie istotne, gdy wraz z rozwojem firmy wzrasta liczba kontrahentów i transakcji.

JAKIE ELEMENTY PRZEDSIĘBIORCA POWINIEN ZAMIEŚCIĆ NA FAKTURZE?


Żadne przepisy nie definiują sposobu w jaki przedsiębiorca może wystawić fakturę. Wybór odpowiedniej formy zależy więc tylko od właściciela firmy. 
Bez względu na to w jaki sposób wystawia się fakturę, należy pamiętać o koniecznych elementach, które muszą znaleźć się na prawidłowo sporządzonym dokumencie. Należą do nich m.in.:
 • data wystawienia faktury,
 • data wykonania usługi/zakończenia dostawy towarów lub termin płatności, o ile ten termin jest określony i różni się od daty wystawienia faktury,
 • numer faktury jednoznacznie identyfikujący dokument,
 • imiona i nazwiska lub nazwy sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy,
 • numery NIP nabśqywcy i sprzedawcy (chyba że nabywca jest osobą prywatną – wówczas jego NIP nie jest wymagany),
 • nazwa towaru lub usługi,
 • miara i ilość dostarczonych towarów lub zakres wykonanych usług,
 • cena jednostkowa towaru lub usługi bez kwoty podatku (netto),
 • wartość towarów lub usług objętych transakcją, bez kwoty podatku (netto),
 • stawka podatku,
 • suma wartości sprzedaży netto z podziałem na poszczególne stawki VAT,
 • stawki i kwoty podatku VAT (z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku),
 • kwota należności ogółem.
Również każda faktura elektroniczna powinna zawierać standardowy zestaw danych wymienionych powyżej.

Faktura w Excelu? Jest lepszy sposób na wystawienie faktury. Wybierz inFakt.pl i do 3 faktur w miesiącu wystawiaj zupełnie za darmo. Już dziś załóż bezpłatne konto w poniższym formularzu.

Darmowy Program do Fakturowania

380 tysięcy użytkowników, ponad 10 milionów wystawionych faktur!

FAKTURA EXCEL - DLACZEGO NIE WARTO TEGO ROBIĆ?


Excel to arkusz kalkulacyjny i służy do rozmaitych obliczeń. Część przedsiębiorców lub pracowników działów księgowości posługuje się nim również do fakturowania. Tak naprawdę jedynym prawdziwym plusem faktury wystawianej w Excelu jest jej cena – pod warunkiem, że przedsiębiorca posiada pakiet Office. 

Jeśli nie posiada, może także korzystać z arkusza kalkulacyjnego w OpenOffice, który ma analogiczne funkcje. Takie programy jednak pod każdym względem pozostawiają przedsiębiorcę samemu sobie.

W żaden sposób nie pomagają wystawiać faktur, a każde działanie na liczbach wymaga poszerzenia wiedzy o funkcjonalnościach Excela. Nie jest to wygodny sposób fakturowania również z uwagi na:
 • ciągłe śledzenie zmian w przepisach, aby faktura była zgodna z aktualnym rozporządzeniem,
 • konieczność wypełniania wszystkich danych za każdym razem,
 • samodzielne dbanie o kolejność numeracji i chronologię dokumentów,
 • mało atrakcyjną szatę graficzną faktury,
 • brak szybkiego dostępu do archiwalnych dokumentów.

INFAKT.PL TO ŚWIETNY PROGRAM DO FAKTUROWANIA


Nie ma potrzeby samemu szperać w przepisach i zastanawiać się czy określenia kopia i oryginał są potrzebne, czy nazwę Faktura VAT można usunąć oraz jak rozpisywać stawki VAT. Dobry program do faktur zrobi to za Ciebie, poprowadzi za rękę, podpowie i zautomatyzuje wiele czynności. 

Tak naprawdę tylko dedykowane narzędzia dobrze sprawdzają się do określonych czynności. inFakt.pl służy do fakturowania – w przeciwieństwie do Excela.

Odpowiedni program do fakturowania to niezbędne narzędzie praktycznie w każdej firmie. Warto z niego korzystać, aby wystawianie faktur było procesem prostym i przyjemnym. inFakt warto wybrać z następujących powodów:
 • oszczędność czasu i pieniędzy – operacje wykonywane są szybko i automatycznie, przez co nie tracisz czasu, a tym samym zyskujesz (w dodatku do 3 faktur w miesiącu wystawiasz za darmo),
 • automatyczne aktualizacje – nie musisz śledzić przepisów, robimy to za Ciebie, jako że każda zmiana wdrażana jest do inFaktu automatycznie i zawsze na czas,
 • gotowe szablony faktur – nie tracisz czasu na tworzenie szablonów w rozmaitych programach, choćby tak znanych i lubianych jak Excel – to nigdy nie jest wygodne; gotowy plik zapisuje się jako wygodny i czytelny PDF,
 • ułatwienia techniczne – inFakt, w przeciwieństwie do Excela, nie wymaga żadnej wiedzy – jest tak prosty, że każdy poradzi sobie z wystawieniem w nim faktury,
 • automatyczna wyszukiwarka danych firmowych GUS – w inFakcie wystarczy podać NIP firmy, a reszta danych uzupełni się automatycznie,
 • tworzenie bazy kontrahentów – inFakt to nie tylko program do faktur, ale także wygodna i przydatna baza danych kontrahentów,
 • faktura, jakiej nie ma nikt – w inFakcie masz do dyspozycji kilkadziesiąt szablonów faktur, a także edytor HTML/CSS, aby stworzyć własny szablon,
 • wystawiasz faktury, gdzie chcesz i kiedy chcesz – wystarczy tylko komputer z dostępem do Internetu.
Chcesz wypróbować nasz Program do Fakturowania? Załóż darmowe konto wypełniając poniższy formularz i przetestuj powyższe funkcje. W zamian dostajesz możliwość wystawiania do 3 faktur w miesiącu bez żadnych opłat. Sprawdź jak działa inFakt już dziś! 

Faktura w Excelu to nie jest najlepszy pomysł. Szukasz sposobu na szybkie i sprawne wystawianie faktur? Załóż darmowe konto w inFakcie i przekonaj się, że fakturę można wystawić w kilka chwil.  


Darmowy Program do Fakturowania

380 tysięcy użytkowników, ponad 10 milionów wystawionych faktur!


Poleć artykuł:
2015-09-30

Podobne artykuły

Faktura wewnętrzna wzór Excel
Jak wygląda wzór faktury wewnętrznej? Czy faktury wewnętrzne można wystawiać w Excelu? Dowiedz się na inFakt.pl i wystaw fakturę wewnętrzną za darmo.
Faktura Excel Vat 23
Faktura VAT- czym jest i co powinna zawierać. Jak w prosty sposób przygotować Fakturę VAT? Samodzielna księgowość, czyli jak wystawić Fakturę VAT w Infakt.pl?
Faktura Excel szablon
Faktura excel szablon. Po co wystawiać faktury w excelu? Wystawiaj faktury VAT online w inFakt.pl
Załaduj więcej artykułów
Excel faktura VAT
Excel Faktura VAT. Sprawdź program, który wystawi fakturę VAT lepiej niż znay wszystkim Excel
Faktura Excel 2015
Nie ma żadnych odgórnie narzuconych sposobów wystawiania faktur. Przedsiębiorca samodzielnie podjąć decyzję odnośnie formy sporządzenia faktury kierując się własnymi preferencjami. Aktualnie jednak faktura Excel 2015 nie jest najlepszym z możliwych wyborów. Istnieje zdecydowanie wygodniejsze rozwiązanie.
Faktura VAT Excel download
Przestań szukać formularzy faktur VAT w Excelu do pobrania. Skorzystaj z bezpłatnego programu.

inFakt mobile

inFakt jest już dostępny w wersji mobile!

Mobilne fakturowanie i księgowość inFakt na iPhone’a
"Aplikacja mobilna inFakt, to doskonałe rozwiązanie dla przedsiębiorców, które wprowadza naprawdę mobilną księgowość"
inFakt - fakturowanie i księgowość na iPhone
"Program zajmuje się w prosty i przyjazny sposób tą szarą i nudną stroną prowadzenia firmy"
Nowa aplikacja do fakturowania na Androida od inFakt
"Aplikacja mobilna to naturalne uzupełnienie możliwości, które daje Program do Fakturowania inFakt"

Realni księgowi

Każdy klient Ogólnopolskiego Biura Rachunkowego ma dedykowaną księgową lub księgowego, który zajmuje się obsługą jego firmy. Przedsiębiorca ma do dyspozycji bezpośredni numer telefonu i adres e-mail do swojego księgowego.
Adam Cygan Księgowy inFakt
Zatrudniamy księgowych, kadrowych, specjalistów ds. podatków oraz doradców.

Księgowi są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach od 7 do 22 oraz w soboty i niedziele.
Specjalizacje
Obsługa firm świadczących usługi za granicą
Obsługa leasingów, kredytów
Specjalizacja w obsłudze firm świadczących usługi programistyczne

Liczy się Twój biznes!

Poznaj historie osób korzystających z inFakt.
Odkryłem przypadkiem inFakt i okazało się, że jest dużo wygodniej i dużo prościej, jeśli mamy dostęp do aplikacji z każdego komputera.
Michał Ostrowski Kierowca, Przedsiębiorca
W inFakcie podoba mi się, że chociaż wszystko jest elektroniczne i korzystam przez internet, to gdzieś tam z tyłu są żywi ludzie i fajnie jest mieć możliwość zadzwonienia i konsultacji, kiedy jest jakiś problem.
Paweł Jońca Grafik, Ilustrator
Jestem fanem prostych interfejsów. A inFakt jest dobrze przygotowany pod kątem usability. Zrozumiałem go bez żadnego czytania instrukcji. Ma przewagę nad konkurencją, ponieważ jest prosty i bardzo szybko można się go nauczyć.
Artur Kurasiński Bloger, Przedsiębiorca

Współprace redakcyjne

Gościnne publikacje ekspertów inFakt w mediach

Jak prawidłowo opisać fakturę

Faktura to podstawowy dokument funkcjonujący w kontekście prowadzenia działalności gospodarczej. Umiejętność prawidłowego wystawienia i opisania faktury jest istotna dla każdego, kto chce sprzedawać swoje towary lub usługi. Pewne ważne informacje powinni przyswoić sobie już początkujący przedsiębiorcy.

Kiedy faktura elektroniczna jest zgodna z prawem?

Badania pokazują, że polskie firmy wciąż stosują papierowe faktury, mimo że ich elektroniczne wersje mają sporo zalet, także dla klientów. Zmiana przepisów dotyczących fakturowania w 2013 r. może zmienić ten stan rzeczy. Oto kilka wskazówek dla firm, które chcą wprowadzić elektroniczny obieg faktur.

E-faktura: jakie zasady obowiązują przy jej wystawianiu?

Wśród ich podstawowych zalet należy wymienić łatwość przechowywania, oszczędność czasu dzięki możliwości szybkiego wystawienia, niskie koszty przesłania. Właśnie z tych powodów przedsiębiorcy decydują się niekiedy porzucić standardowe faktury i przejść na elektroniczne. Tylko jakich zasad należy się trzymać, by wystawiony e-dokument był w pełni zgodny z przepisami?