Polski Ład i leasing samochodu. Zmiany podatkowe w zasadach wykupu prywatnego z leasingu

Wśród znaczących zmian, jakie wprowadza ogłoszony wczoraj do konsultacji projekt pierwszej ustawy Polskiego Ładu, jest opodatkowanie wykupu do majątku prywatnego samochodu leasingowanego w działalności gospodarczej. Jak zmieni się prawo od 1 stycznia?

Obecnie jeśli samochód finansowany poprzez leasing operacyjny wykupujemy do majątku prywatnego (rata wykupu jest opłacona prywatnie i przenosi prawo własności samochodu na osobę fizyczną) i zdecydujemy się na odsprzedaż samochodu po 6 miesiącach po miesiącu wykupu, nie ponosimy kosztów podatkowych (PIT).

Polski Ład i leasing – wykup prywatny obciążony podatkami

Projekt zaprezentowanej wczoraj ustawy o podatku dochodowym zmienia jednak te zasady. Jeśli zostanie przegłosowany w obecnym kształcie, od 1 stycznia 2022 r. będziemy musieli ponieść koszty zapłaty podatku dochodowego oraz podatku VAT również, gdy poleasingowy samochód nabędziemy sami, jeśli wcześniej raty leasingowe były opłacane w ramach działalności gospodarczej i wliczane w koszty jej prowadzenia. 

Co więcej, ustawodawca wydłuża okres obowiązku odprowadzenia tych dwóch podatków z 6 miesięcy do 5 lat – licząc od roku, po którym została opłacona ostatnia rata (wykupu). Oznacza to, że jeżeli odsprzedamy samochód przed upływem 5 lat, również zostaniemy obciążeni podatkami.

Podatek VAT od wartości realnej pojazdu

Zmienia się również sposób szacowania wartości pojazdu, który stanowi podstawę obliczenia podatku VAT. Nie będzie można już uznać, że skoro wykupiliśmy samochód do majątku prywatnego za ostatnią ratę, to jest on wart tyle, ile wynosiła wysokość raty wykupu. Podatek VAT należy zapłacić od realnej wartości pojazdu (rynkowej), którą posiadał w chwili wykupu, a nie od ceny nabycia (ostatniej raty).

WAŻNE: Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, przedsiębiorca wykupujący leasingowany pojazd do majątku prywatnego nie będzie musiał odprowadzać podatku VAT. Ostatecznie w ustawie Polskiego Ładu nie znalazły się wzmianki o tym. Podpisana przez prezydenta ustawa dotyczy podatków PIT i CIT, nie wprowadzając żadnych zmian do ustawy o VAT.

Konieczność rozliczenia VAT przy sprzedaży będzie obligatoryjna tylko wówczas, gdy przedsiębiorca wykupi samochód do majątku firmowego. Zachowa natomiast jednocześnie prawo do odliczenia VAT, wykupując go do majątku formy. VAT będzie liczony tak jak obecnie od ceny wykupu zapisanej w umowie.

Należy jednak pamietać, że nawet wykup do majątku prywatnego będzie generował przychód, który może wpłynąć na podwyższenie składki zdrowotnej.

W ten sposób Ministerstwo Finansów chce uszczelnić system podatkowy i zapobiegać generowaniu podwójnych kosztów. Zmiany ograniczające wykup prywatny leasingowanych samochodów zapowiadał już wcześniej wiceminister finansów Jan Sarnowski.

Polski Ład – wyższa kwota wolna od podatku ale większe koszty prowadzenia działalności

Podczas wczorajszej konferencji prasowej Ministerstwo Finansów zapowiedziało również wzrost kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł oraz podniesienie drugiego progu podatkowego do 120 tys. zł. Jednocześnie wzrosną również koszty prowadzenia działalności związane choćby z zaproponowanym nowym wyliczeniem składki zdrowotnej. Więcej o wszystkich zmianach przeczytasz na naszym blog.